تبیان، دستیار زندگی
با وجود شبکه های اجتماعی میزان حضور در فضای مجازی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده ؛ به گفته وزیر ارتباطات ۲ سال پیش تنها ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می کردند، که اکنون این آمار به ۲۰ میلیون نفر رسیده.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخباری از دنیای مجازی


با وجود شبکه های اجتماعی میزان حضور در فضای مجازی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده ؛ به گفته وزیر ارتباطات ۲ سال پیش تنها ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می‌کردند، که اکنون این آمار به ۲۰ میلیون نفر رسیده.


نبود انسجام در حوزه فضای مجازی

دنیای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: فضای مجازی در همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی نقش اساسی داشته و زندگی فردی و اجتماعی ما را تحت تأثیر قرار داده است.
وی افزود: پیشنهاداتی که در مرکز ملی فضای مجازی برای سیاست ‌های حاکم در برنامه ششم جهت ارائه به مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه شده بود در حد بسیار خوبی به تأیید مجمع رسید و توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است. در عین حال با توجه به تغییر پارادایم کشور به «فضای مجازی» یکی از موضوعات اساسی، تحول در نظام حکمرانی فضای مجازی است که باید از این پس در لایحه دولت به آن پرداخته شود و در مجلس نیز مورد توجه جدی قرار گیرد. انتظاری تأکید کرد: قوانین مربوط به حوزه فضای مجازی هنوز به صورت کامل و جامع تدوین نشده است بنابراین در فضای مجازی ما دچار نبود انسجام هستیم که در این خصوص بخش ‌های مختلف نیاز دارند وضعیت خود را در فضای مجازی باز تعریف کنند و باید ارتباطات سیستمی بین حوزه ‌های مختلف فضای مجازی کشور تعریف شود.
افزایش کاربران اینترنت به ۲۰ میلیون نفر طی 2 سال
محمود واعظی درباره برنامه وزارت ارتباطات برای فیلترینگ هوشمند، اظهار داشت:‌ برای نیمه دوم سال گذشته اعلام کردیم، فیلترینگ هوشمند در دستورکار وزارت ارتباطات قرار دارد. این پروژه در سه مرحله اجرایی خواهد شد و به جای اینکه برای اجرای آن با یک شرکت خارجی قرارداد منعقد کنیم به دلیل حساسیت‌ فیلترینگ و نیاز به بومی بودن این فناوری ترجیح دادیم از متخصصان داخلی برای طراحی فیلترینگ هوشمند بهره‌ ببریم.
وی گفت: از این رو باتعدادی دانشگاه و مرکز علمی برای طراحی این پروژه مذاکره کردیم و مرحله اول فیلترینگ هوشمند توسط آنها اجرایی شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در مرحله دوم اجرای فیلترینگ هوشمند هستیم، گفت: دانشگاه‌ های همکار باید نتایج قرارداد هایی که برای این منظور بارها منعقد شده را سریع ‌تر آماده کنند، اما به این موضوع نیز واقفیم که طرف ‌های قرارداد از تمام امکانات و تمام ظرفیت خود برای اجرای سریع‌تر پروژه استفاده می‌کنند.

وزیر ارتباطات درباره حل نشدن گلایه مردم از اینترنت گفت: انتظارات مردم از سرویس اینترنت مرتب در حال افزایش است، اما باید به این نکته توجه کنیم که در دو سال گذشته 3 میلیون و 200 هزار نفر از اینترنت استفاده می‌کردند، اما امروز 20 میلیون نفر استفاده می‌کنند

وی تاکید کرد:‌ رویکرد دولت نیز در فیلترینگ هوشمند این است که آنچه مورد نیاز مردم است و منعی ندارد، فیلتر نشود.
وزیر ارتباطات درباره حل نشدن گلایه مردم از اینترنت گفت: انتظارات مردم از سرویس اینترنت مرتب در حال افزایش است، اما باید به این نکته توجه کنیم که در دو سال گذشته 3 میلیون و 200 هزار نفر از اینترنت استفاده می‌کردند، اما امروز 20 میلیون نفر استفاده می‌کنند.
وی گفت: در این مدت همچنین تمام محدودیت‌ ها را از دانشگاه‌ ها، مراکز علمی و کسب و کارها برای دریافت اینترنت پرسرعت برداشته‌ایم، اما سرعت توسعه اینترنت از رشد تقاضا ها بیشتر است.
وزیر ارتباطات همچنین به رشد تولید محتوای داخلی در کشور اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد، در سال گذشته برنامه ‌های کاربردی متعددی از سوی توسعه ‌دهندگان ایرانی عرضه شده و تولید محتوای فارسی به شدت رشد یافته است.

هک اطلاعات کاربران با وای‌ فای عمومی
موسسه امنیتی «ESET» با اعلام هشدار به کاربران گوشی هوشمند یا تبلت که از اینترنت WiFi رایگان در اماکن عمومی استفاده می کنند راه های مقابله با تهدیدات امنیتی در این زمینه را تشریح کرد.

وزیر ارتباطات

موسسه تحقیقاتی امنیتی ESET با بررسی موضوع امنیت استفاده از اینترنت وای فای در اماکن عمومی، نسبت به تهدیدات امنیتی ناشی از این ابزار ارتباطی هشدار داد. این موسسه امنیتی اعلام کرد: اگر گوشی هوشمند یا تبلت دارید و از WiFi رایگان در اماکن عمومی و استراحتگاه های بین راهی استفاده می کنید باید بدانید که خود را در معرض خطر قرار داده اید. دیوید سوتا یکی از کارشناسان ESET در همکاری با گروه هکرهای «HACKMIAMI» این موضوع را به دقت بررسی کرده و به نتایج نگران کننده ای رسیده است.
این کارشناس به همراه گروه هکرهای کلاه سفید، نشان داده که چگونه می شود در عرض چند ثانیه نام کاربری و رمز و عکس ها را از طریق WiFi هک کرد. این گروه یک فهرست از اقدامات لازم برای افرادی که نگران هستند تهیه کرده اند تا تهدیدات ناشی از استفاده از وای فای های رایگان را کاهش دهد.
در این فهرست توصیه شده که اگر کاربر معمولی هستید از اینترنت های رایگان در اماکن عمومی استفاده نکنید؛ در صورت نیاز به استفاده، حتما از یک سرویس VPN استفاده کنید؛ همچنین این موسسه به کاربران تجاری نیز پیشنهاد کرده برای جلوگیری از نفوذ به اطلاعات، از سرویس ۸۰۲.۱X  برای وای فای شرکت هایشان استفاده کنند.
وارد نکردن رمز، حساب کاربری و اطلاعات در وای فای های عمومی و استفاده از رمزهای پیچیده و همچنین خارج کردن تنظیمات از حالت پیش فرض از دیگر راه های مقابله با این تهدیدات بشمار می روند.

فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: ایران/ جام جم/ باشگاه خبرنگاران

مرتبط:
آخرین اخبار از شورای عالی فضای مجازی