تبیان، دستیار زندگی
نزدیک 15 سال است که امیر قلعه نویی پا به دنیای مربی گری گذاشته. قلعه نویی بعد از حضور در تیم هایی مثل کشاورز و برق تهران به طور رسمی وارد عرصه مربی گری شد و بعد از آن به عنوان دستیار روی نیمکت تیم محبوبش یعنی استقلال نشست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به عملکرد قلعه‌نویی مقابل استقلال


نزدیک‌ 15‌سال است که امیر قلعه‌نویی پا به دنیای مربی‌گری گذاشته. قلعه‌نویی بعد از حضور در تیم‌هایی مثل کشاورز و برق تهران به طور رسمی وارد عرصه مربی‌گری شد و بعد از آن به عنوان دستیار روی نیمکت تیم محبوبش یعنی استقلال نشست.


قلعه نویی

قلعه‌نویی که از همان ابتدا تشنه موفقیت بود، برای نشان دادن توانایی‌های خود راهی اهواز شد تا به عنوان نفر اول روی نیمکت استقلال اهواز بنشیند. حضور موفق او در اهواز باعث شد تا قلعه‌نویی این بار به عنوان سرمربی به استقلال تهران برگردد.
قلعه‌نویی با قهرمانی در استقلال نامش را به عنوان یک مربی موفق بر سر زبان‌ها انداخت و توانست روی نیمکت 3 تیم لیگ برتری دیگر یعنی مس کرمان، تراکتور و سپاهان بنشیند. پر‌افتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر نیمی از عمر مربی‌گری خودش را روی نیمکت استقلال سپری کرده و به همین‌خاطر تقابل او با تیم محبوبش همیشه خاص و حساس بوده.
 قلعه‌نویی تا‌کنون به عنوان سرمربی استقلال اهواز، مس کرمان، تراکتور و سپاهان مقابل آبی‌های پایتخت ایستاده و این فصل هم باید 2 بار دیگر و این بار در سمت سرمربی‌گری ملوان مقابل تیم سابقش بایستد. اتفاقات فصل گذشته و فصل سختی که قلعه‌نویی در استقلال سپری کرد، باعث شده تا این بار دوئل ژنرال و آبی‌ها خاص‌تر از همیشه باشد.
 آخرین بار در ‌9 بهمن سال‌1390 بود که قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی برابر استقلال ایستاد و در تبریز 2‌- صفر بازنده شد. در بازی رفت همان سال که ‌18 شهریور سال‌90 برگزار شد، تراکتورسازی در تهران با هدایت امیر قلعه‌نویی با نتیجه 3‌- 2 برابر میزبان خود به پیروزی رسید. حالا و بعد از 1275 روز قلعه‌نویی با قوهای سپید انزلی مقابل تیم قدیمی خود قرار می‌گیرد؛ اتفاقی که تا‌کنون 9 بار در لیگ برتر رخ داده و حاصل آن برای قلعه‌نویی 4 برد،2 مساوی و 3 شکست بوده.

اولین رویارویی

امیر قلعه‌نویی برای اولین بار با استقلال اهواز در لیگ برتر مقابل استقلال تهران قرار گرفت. در آن بازی استقلال با رولند کخ مقابل همنام اهوازی خود با تساوی بدون گل متوقف شد و در بازی برگشت تیم قلعه‌نویی‌ توانست استقلال را 2- یک شکست دهد. در بازی برگشت خبری از کخ نبود و این بار پورحیدری روی نیمکت آبی‌ها نشسته بود.

بازگشت به لیگ

عملکرد خوب قلعه‌نویی در اهواز باعث شد‌ تا درهای باشگاه استقلال تهران به روی این مربی جوان باز شود. قلعه‌نویی با استقلال توانست اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را جشن بگیرد. 3 ‌سال بسیار خوب در استقلال قلعه‌نویی را به نیمکت تیم ملی ایران رساند. بعد از جدایی از تیم ملی قلعه‌نویی در نیم فصل دوم لیگ هفتم هدایت مس را بر عهده گرفت و در تک بازی خود مقابل استقلال توانست به یک برد شیرین یک - صفر دست یابد. در آن سال فیروز کریمی هدایت استقلال را بر‌عهده داشت.

قلعه‌نویی تا‌کنون به عنوان سرمربی استقلال اهواز، مس کرمان، تراکتور و سپاهان مقابل آبی‌های پایتخت ایستاده و این فصل هم باید 2 بار دیگر و این بار در سمت سرمربی‌گری ملوان مقابل تیم سابقش بایستد. اتفاقات فصل گذشته و فصل سختی که قلعه‌نویی در استقلال سپری کرد، باعث شده تا این بار دوئل ژنرال و آبی‌ها خاص‌تر از همیشه باشد

کوچ ژنرال به نصف جهان

بعد از عملکرد خوب در لیگ هفتم با مس‌کرمان و قهرمان کردن استقلال در لیگ هشتم باز هم مسیر امیر و آبی‌ها جدا شد تا ژنرال با سپاهان پا به لیگ نهم بگذارد. قلعه‌نویی با سپاهان باید مقابل استقلال مرفاوی قرار می‌گرفت. اولین دوئل امیر و صمد با پیروزی 2 - صفر سپاهان به اتمام رسید اما در بازی برگشت سپاهان با نتیجه یک - صفر بازی را به شاگردان مرفاوی واگذار کرد.

این‌بار قلعه‌نویی - مظلومی

در دهمین دور‌ه لیگ برتر باز‌ هم قلعه‌نویی به عنوان سرمربی سپاهان 2 بار مقابل استقلال قرار گرفت. این بار قلعه‌نویی باید به مصاف استقلالی می‌رفت که هدایتش بر‌عهده پرویز مظلومی بود. تقابل اول قلعه‌نویی و مظلومی در لیگ دهم برنده نداشت و 2 تیم در نهایت به تساوی یک - یک رضایت دادند اما دوئل این 2 مربی با‌تجربه در بازی برگشت کامل متفاوت بود. شاید بتوان از بازی برگشت آن سال استقلال و سپاهان به عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین بازی‌های تاریخ لیگ برتر نام برد؛ دیداری که 7 گل داشت و سهم استقلال 4 گل بود و سهم سپاهان 3 گل.

قلعه‌نویی و کلی هوادار

بعد از 2 قهرمانی پیاپی با سپاهان قلعه‌نویی این تیم را به مقصد تراکتور ترک کرد تا این بار هم ستاره داشته باشد و هم کلی هوادار دوآتیشه و مشتاق. تراکتورسازی در بازی رفت مقابل استقلال 2 - صفر بازنده شد تا قلعه‌نویی دومین شکست مقابل تیم مظلومی را تجربه کند. اما در بازی برگشت این تراکتوری‌ها بودند که توانستند با یک بازی هجومی 3 - 2 به پیروزی برسند و انتقام شکست در بازی رفت را بگیرند.

بخش ورزشی تبیان


منبع: خراسان