تبیان، دستیار زندگی
شركت در ورزش های مختلف قسمتی از زندگی سالم محسوب می شود. ولی تعدادی از مشكلات پوستی ممكن است از این فعالیت های ورزشی ناشی شوند. ورزشكاران به علت افزایش رطوبت و تعریق بدن یا مالش و كشش پوست و یا قرار گرفتن در معرض عوامل آسیب ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشكلات پوستی ناشی از ورزش(1)


شركت در ورزش های مختلف قسمتی از زندگی سالم محسوب می شود. ولی تعدادی از مشكلات پوستی ممكن است از این فعالیت های ورزشی ناشی شوند.

ورزشكاران به علت افزایش رطوبت و تعریق بدن یا مالش و كشش پوست و یا قرار گرفتن در معرض عوامل آسیب رسان مانند سرما، نور خورشید و عفونت، دچار مشكلات پوستی می شوند.

مواردی كه به علت مواجهه با آب و هوا ایجاد می شوند عبارتند از: سرمازدگی، پوست خشك، آفتاب سوختگی و زدن تاول(FEVER BLISTERS).

با خشك و تمیز نگه داشتن پوست و محافظت از آن می توان از ایجاد بسیاری از این موارد پیشگیری كرد.


افزایش تعریق و رطوبت:

تعریق یكی از شایع ترین علل ایجاد مشكلات پوستی در اثر ورزش است. پوست مرطوب محیط مناسبی برای رشد و افزایش ارگانیسم های نرمال پوست است. برای مثال بوی پا تا حد زیادی به علت وجود باكتری هایی است كه در محیط مرطوب پا فعالیت می كنند.

(TINEA CRURIS) JOCK ITCH و پای ورزشكاران (تینه آپدیس) دو نمونه از عفونت های قارچی هستند که در محیط های مرطوب بیشتر ایجاد می شوند.

برای جلوگیری از تجمع رطوبت باید هنگام ورزش جوراب های ساخته شده از مواد صناعی جاذب الرطوبت پوشید و جوراب ها را مرتب عوض كرد تا پاها خشك تر باقی بمانند. پس از ورزش باید پاها را شست و خشك كرد و در بین دفعات تمرین و ورزش بهتر است هم پاها و هم كفش ها را در معرض هوای آزاد قرار داد.

برای جلوگیری از JOCK ITCH باید پوست قسمت ران ها را تا حد ممكن خشك نگه داشت و لباس زیر و شلوار لطیف و سبك پوشید و در اولین فرصت پس از تمرین ورزشی، باید حمام كرد و لباس ها را عوض كرد.


عفونت های پوستی:

پوشیدن مجدد لباس های مرطوب از تعریق، خطر ایجاد فولیكولیت را افزایش می دهد كه یك عفونت باكتریال فولیكول های مو است. این عفونت می تواند در خیلی از ورزش ها دیده شود، به خصوص ورزش هایی كه در آنها تماس مستقیم با پوست وجود دارد. در این میان كشتی گیران بخصوص مستعد هرپس سیمپلكس و یك عفونت باكتریال شبیه آن به نام زرد زخم یا IMPETIGO هستند. عفونت های شبیه زرد زخم و فولیكولیت باكتریال نیز می تواند از طریق سطوحی مثل تشك و وزنه ها منتقل شوند.

ورزشكاران باید در صورتی كه كورك خود به خود تخلیه نشود، توسط درماتولوژیت معاینه شوند.

كورك یك عفونت پوستی است كه معمولا از یك فولیكول مو و توسط باكتری های شایع ایجاد می شوند. كشتی گیران بخصوص در معرض ایجاد كورك هستند، زیرا تنشان عرق كرده و سپس در تماس با وسایل ورزشی قرار می گیرد كه ممكن است حامل باكتری باشند و به این ترتیب عفونت سایر افراد را به دیگران منتقل می كنند. در حالیكه كمپرس گرم می تواند درد را از بین ببرد. ورزشكاران باید در صورتی كه كورك خود به خود تخلیه نشود، توسط درماتولوژیت معاینه شوند. افرادی كه مستعد FEVER BLISTER هستند، باید از یك کرم نرم كننده لب پیش از بیرون رفتن از منزل استفاده كنند و بعد آن را به دفعات تجدید نمایند. بعضی افراد كه به شكل شایع دچار تب خال می شوند ممكن است بخواهند با پزشك خود در مورد استفاده از آسیكلوویر برای پیشگیری مشورت كنند.


مالش یا اصطكاك:

اصطكاك یك علت شایع دیگر مشكلات پوستی است. ساییدگی اغلب در مناطقی از پوست كه در معرض اصطكاك لباس یا قسمت های دیگر پوست قرار می گیرند، دیده می شوند. تاول ها به شكل مشخصی در مناطق ضخیم تر تحت فشار مثل كف دست ها و پاشنه دیده می شوند. اصطكاك لباس می تواند سبب تحریك و حتی خونریزی از نوك سینه ها شود كه به آن JOGGERS NIPPLES گفته می شود. لباس های نرم از اكریلیك سبك را می توان برای جلوگیری از این حالت استفاده كرد. BRAS اصطكاك را كاهش می دهد. مردان می توانند از بانداژ كشی دور سینه ها برای محافظت از آنها استفاده كنند.

ادامه دارد...


* مطالب مرتبط در این سایت :

بیماری پای ورزشکاران چیست؟

قارچ های پوستی و راه درمان آنها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.