تبیان، دستیار زندگی
درباره شبکه های اجتماعی زیاد نوشته ایم ؛ هم خوبی ها و هم معایبش. خیلی ها هم درباره این مساله فراگیر در سال های اخیر، نظر داده اند. این بار نوبت بهنوش بختیاری است. او به صراحت می گوید این فضا مسموم است و نباید بچه های کوچک به آن راه داده شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار خانم بازیگر


درباره شبکه های اجتماعی زیاد نوشته ایم ؛ هم خوبی ها  و هم معایبش. خیلی ها هم درباره این مساله فراگیر در سال های اخیر، نظر داده اند. این بار نوبت بهنوش بختیاری است. او به صراحت می گوید این فضا مسموم است و نباید بچه های کوچک به آن راه داده شوند.

بهنوش بختیاری

حرف های بختیاری از این منظر قابل توجه است که خودش از جمله بازیگران فعال در اینستاگرام بحساب می آید؛ خیلی هم فعال. او با یک میلیون و هشتصد هزار فالوئر (دنبال کننده) آماری خیره کننده دارد. اصل حرف این است: « فضای مجازی چیزهایی دارد كه واقعا می توان گفت فضایی مسموم است. من به پدر و مادرها توصیه می كنم اجازه حضور بچه ها كوچكشان را در این فضا ندهند. من هنرپیشه ام دوست دارم در فضای مجازی باشم ؛ آدم برون گرایی ام و میل به دیده شدن دارم اما اگر بچه داشتم نمی گذاشتم در این فضا حضور یابد؛ یك فضای باز آزاد كه همه چیز در آن رها است .»

*داشتن هواداران زیاد در فضای مجازی چه قدر برای تان مهم است؟
این قدر مهم نیست؛‌من تا دو ماه پیش اگر یكی می گفت « Tag » ام كن نمی دانستم چیست! من كلا آدم برون گرایی ام؛هیچ چیز درونی ندارم. همسرم می داند كه همه خصوصیات درونی ام مشخص است؛ عصبانیتم، حسادتم، بدجنسی ام .... سر قضیه آقای تتلو خیلی ها گفتند سكوت كن ، گفتم دارد توهین می كند چرا سكوت كنم؟ من اهل اعتراض و جواب دادن هستم .خیلی ها هم گفتند كاش جواب نمی دادی. من در بیرون یك عالمه طرفدار دارم كه احتیاجی به فضای مجازی نمی گویم ندارم،‌به اندازه آن آدم ندارم. من جزو كسانی هستم كه از او دفاع كردم ایشان حتی از من تشكر كرد؛ واقعا از ته دل این پست را گذاشتم. بله آخرین بار ایشان پست معذرت خواهی گذاشت؛ چون مردم از من حمایت كردند . او بی جهت حرفی زده بود.


*شما بعضی وقت ها در پست هایی که می گذارید زیادی راحت هستید. این بد نیست؟
بد كه هست. ولی شما هر رفتاری داشته باشی تبعات دارد؛‌این نباید باعث شود خودت نباشی. من نظرم این است. من آن چیزی كه در نیتم است را جاری می كنم و اصلا اعتقادی به این ندارم كه كسی خوشش بیاید یا نه. مطمئنم یك تعداد هستند كه فقط ایراد می گیرند كه رسمی تر باش، فاصله ات را حفظ بكن و ... . یك وقت هایی هم فكر می كنم كه باید این فاصله راحفظ كنم حتی بعضی شب ها به خاطر بعضی عكس العمل های ناجوانمردانه گریه می كنم ولی بعدش می گویم : « بهنوش تو خودت هستی با یك نیت پاك . خودت كه می دانی خوب هستی چرا باید از نظر یك سری آدم تنگ نظر بترسی؟»


*وقت می كنید به همه كامنت ها پاسخ بدهید؟
نه؛ ولی تا آن جه كه بشود همه را می خوانم و تا جایی كه بشود جواب می دهم.


*ادمین هم ندارید؟
نه ادمین دوست ندارم .

فضای مجازی چیزهایی دارد كه واقعا می توان گفت فضایی مسموم است. من به پدر و مادرها توصیه می كنم اجازه حضور بچه ها كوچكشان را در این فضا ندهند

*كامنت های خارج از ادب هم زیاد است. واكنش تان چیست؟ اثر منفی روی شما نمی گذارد؟
چرا؛ اصلا روحیه ام را خراب می كند. بعضی از كامنت ها این قدر وحشتناك است كه فكر می كنی پای موبایل شیطان نشسته است. فضای مجازی چیزهایی دارد كه واقعا می توان گفت فضایی مسموم است. من به پدر و مادرها توصیه می كنم اجازه حضور بچه ها كوچكشان را در این فضا ندهند. من هنرپیشه ام دوست دارم در فضای مجازی باشم ؛ آدم برون گرایی ام و میل به دیده شدن دارم اما اگر بچه داشتم نمی گذاشتم در این فضا حضور یابد؛ یك فضای باز آزاد كه همه چیز در آن رها است .


*الان سلبرتی های سینما و تلویزیون ما رضا عطاران و مهران مدیری هستند كه اتفاقا شما با آن ها همكاری داشته ای. ولی فالوئرهای شان به گرد پیج شما هم نمی رسد. چه می كنید كه بقیه نمی توانند؟

بهنوش بختیاری

صفحه انرژی است. به من می گویند كه تو در صفحه ات پست خاصی نمی گذاری ولی این قدر طرفدار داری. من می گویم فقط انرژی است. مغناطیس تو در صفحه ات هست. همانطور كه گفتم من ادمین ندارم؛‌ می توانم یك نفر را بگذارم كه چپ و راست به مردم بگوید: «سپاسگذارم» ، «ممنونم» و ...  خیلی هم خوشحال باشندكه جواب شان را داده ام ولی این كار را نمی كنم چون دیگر من نیستم . چرا من با این كارهایی كه خودم می دانم خیلی شان مزخرف است الان از خیلی آدم ها كه كارهای عالی بازی كرده اند،‌محبوب ترم؟‌

با سحر قریشی كه صحبت می كردم می گفت بهنوش یكی از این جملاتی كه تو می نویسی من وحشت می كنم بنویسم؛‌عقیده ام است ولی وحشت دارم. گفتم چرا؟ گفت:چون مردم قضاوتم می كنند. من نمی ترسم و خیلی ها دوست دارند و تعداد كمی هم دوست ندارند. ضمن این كه بختیاری هستم و بختیاری ها نترس اند. سر ماجرای امیر تتلو خیلی ها می گفتند جوابش را نده ولی جواب دادم.


*نگران نیستید ركوردتان را از دست بدهید؟
نه ؛ به خدا این قدر مهم نیست. من اصلا این مدلی نیستم. منشی صحنه كه بودم دوره بازیگری تئاتر گذرانده بودم و شیفته بازیگری بودم اما پشت صحنه در كمال دقت كارم را انجام می دادم حتی ته دلم نمی خواستم یك لحظه جای آن ها باشم. چرا؟ چون می گفتم الان منشی صحنه هستم و باید كارم را خوب انجام بدهم. این قدر منشی صحنه خوبی شده بودم كه پنج تا پنج تا پیشنهاد كار داشتم .خدا را شكر اگر یك ذره حسادت در وجودم بود، آن را از بین برده ام. من دو چیز را از بین برده ام یكی حسادت یكی عصبانیت. بنظرم اگر حسادت را در خودت بكشی زندگی برایت شیرین می شود. آدمی حسود است كه جایگاه خودش را قبول نداشته باش . من نمی گویم جایگاه خودم را قبول دارم ، هنوز تا نقطه ای كه می خواهم فاصله هست.


*شما از جمله بازیگرانی هستید كه وقتی فیلمنامه گیشه پسندنوشته می شود اول سراغ تان می آیند. قابلیت تان همین است؟
نه.

بهنوش بختیاری

*پس چرا اول از همه سراغ شما می آیند؟
من فكر می كنم ایراد از نگرش نادرست نسبت به پتانسیل بازیگرها است. از«فرندز» كه سریال كمدی تر و بازی های كاریكاتوری تر نداریم كه یكی مثل جنیفر آنیستون 10 سال در آن بازی كرده. ولی بعدش نقش های كاملا متفاوت به او پیشنهاد می شود. آن ها روی بازیگر ریسك می كنند ولی ما نه. چرا بازیگری مثل هنگامه قاضیانی ، صابر ابر و ... طنز بازی نمی كنند؟ مگر آن ها قابلت ندارند؟ من می گویم دارند. چند وقت پیش كه در فیلم «من» سهیل بیرقی(با بازی لیلا حاتمی ، مانی حقیقی و امیر جدیدی) نقش كاملا جدی بازی كردم آقای كاهانی (مشاور كارگردان) می گفت من تو را توی این جور فیلم ها كه قبولش نداری و فكر می كنم در جای خودش لازم است انتخاب كرده ام. فكر می كنم پتانسل هایی در تو هست كه شناخته نشده و می خواهم از آن استفاده كنی. از حرف آقای كاهانی و آقای بیرقی لذت بردم. ببین ، یكی از توی آرایشگاه انتخاب می شود كه خب طفلك آنِ بازیگری  ندارد ولی من می توانم بگویم بازیگرم اما كمك لازم دارم.


* این روزها «محله گل بلبل» را روی آنتن شبكه دو دارید. در این سریال اكت و رفتارتان بر خانم چمنی می چربد؛ كارگردانی شده اید؟
بله؛ ولی چون فرصت كم بود بیشتر تعامل كردیم. ضمن این كه این كار كودك است و خیلی باید به خودمان نزدیك باشیم. بچه بشدت از بازیگر تلخ بدش می آید. همیشه دوست داشتم یك كار كودك انجام دهم. با ترس و لرز آمدم ولی اولین بار كه با بچه ها برخورد داشتم و «خاله چمنی» ، «خاله چمنی» كردند خیالم راحت شد. این خیلی برای من ارزشمندتر از تله فیلم هایی بود كه یك مدت بازی كرده ام.


فرآوری: منیژه خسروی
بخش سینما و تلویزیون تبیان

منبع : هفت صبح