تبیان، دستیار زندگی
فهرست شایع ترین و مهمترین ویروس‌‏ها و كدهای مخرب ردیابی شده در ماه گذشته میلادی منتشر شد. شركت امنیتی PANDA SOFTWARE، طی گزارشی علاوه بر انتشار این فهرست، اعلام كرد كه حضور كدهای مخرب كشف شده برای اولین بار، در فهرست شایع‌‏...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شایع ترین كدهای مخرب در ماه نوامبر


فهرست شایع ترین و مهمترین ویروس‌‏ها و كدهای مخرب ردیابی شده در ماه گذشته میلادی منتشر شد.

شركت امنیتی PANDA SOFTWARE، طی گزارشی علاوه بر انتشار این فهرست، اعلام كرد كه حضور كدهای مخرب كشف شده برای اولین بار، در فهرست شایع‌‏ترین بدافزارهای ماه نوامبر، قابل توجه و چشم‌‏گیر بوده است.

برای نمونه، كرم رایانه‌‏ای  W32/NUWAR كه یك كد بسیار جدید است و برای اولین بار ردیابی شده، در مكان چهارمین كد مخرب شایع در جهان،‌ قرار گرفته است. این كرم از طریق نامه‌‏های الكترونیك با موضوع "جنگ جهانی سوم" و یا اخباری از مرگ احتمالی "جرج بوش" و یا "ولادمیر پوتین"، منتشر می‌‏شود.

یك حضور جدید دیگر در فهرست شایع‌‏ترین كدهای مخرب، به BANBRA.DJM، تعلق دارد كه عضوی از خانواده بزرگ تروجان‌‏هایی  كه برای سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه كاربران خدمات آنلاین بانك‌‏های كشور برزیل طراحی شده‌‏اند.

نمونه جدید دیگری كه مكان دهم فهرست را به خود اختصاص داده، یك تروجان با عنوان SPAMER.T است. كد مخربی برای ورود مخفیانه به رایانه‌‏ها و تبدیل آنها به یك پایگاه قدرتمند برای ارسال هرزنامه به رایانه‌‏های دیگر كه از روی نمونه‌‏های قدیمی تر طراحی شده است.

در بین كدهای مخرب قدیمی‌‏تر كه مدت‌‏ها است به عنوان شایع‌‏ترین كدها شناخته می‌‏شوند، SDBOT.FTP، مانند ماه میلادی گذشته، مهم‌‏ترین و شایع‌‏ترین ویروس ردیابی شده در جهان است.

این كد توسط گونه‌‏های موجود در خانواده كرم رایانه‌‏ای SDBOT و برای دانلود آنها از طریق FTP، مورد استفاده قرار می‌‏گیرد.

این كد مخرب با این كه از ابتدای سال 2006 تا كنون هم چنان صدر نشین فهرست مهم‌‏ترین و مخرب‌‏ترین ویروس‌‏ها بوده، اما از تعداد رایانه‌‏های مورد حمله آن در ماه نوامبر تا حدودی كاسته شده است.

A مجدداً خود را به عنوان دومین بدافزار شایع ، معرفی نموده است. این تروجان كه در ماه اكتبر با سرعت خیره‌‏كننده‌‏ای خود را به عنوان یك بدافزار خطرناك و شایع در فهرست ماهانه پاندا قرار داد، در ماه نوامبر نیز در حدود 1.5 درصد حمله‌‏های رایانه‌‏ای جهان را به خود اختصاص داده است.

تروجان ABWIZ.A نیز هم چنان در مكان سوم فهرست نوامبر قرار دارد. این كد مخرب برای سرقت رمزهای عبور موجود در رایانه‌‏ها طراحی شده است.

NETSKY.P، كرم رایانه‌‏ای بسیار قدیمی كه برای حمله‌‏های خود از یك نقطه آسیب پذیر مشهور در برنامه INTERNET EXPLORER استفاده می‌‏كند، با چند پله نزول در جایگاه نهم فهرست قرار گرفته است. كاهش نسبی در فعالیت‌‏های تخریبی NETSKY.P و SDBOT.FTP كه هر دو از حفره‌‏های امنیتی و نقاط آسیب پذیر برای حمله‌‏های مخرب استفاده می‌‏كنند، می‌‏تواند نشانه‌‏ای از افزایش بروزرسانی برنامه‌‏های مختلف توسط كاربران رایانه‌‏ای و در نتیجه ترمیم حفره‌‏های امنیتی باشد.

كاربران رایانه برای اطمینان از امن بودن و در معرض خطرقرار نداشتن سیستم‌‏های خود، می‌‏توانند از برنامه قدرتمند و رایگان ACTIVESCAN برای بررسی و ویروس یابی رایانه هایشان استفاده كنند. این برنامه قادر است حتی كدهای مخرب ناشناخته و بسیار جدید را كه به طور مخفیانه در سیستم حضور دارند، ردیابی و كشف نماید.

منبع : ایلنا


مطالب مرتبط :

فهرست جدید شایع‌ترین تهدیدات اینترنتی

بدترین محصولات فن‌آوری جهان معرفی شدند

نرم افزار هاى ضد ویروس