تبیان، دستیار زندگی
با خداحافظی نکونام از تیم ملی کم کم نسل طلایی فوتبال ایران به روزهای پایانی خود رسید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به نسل جام جهانی 2018


با خداحافظی نکونام از تیم ملی کم کم نسل طلایی فوتبال ایران به روزهای پایانی خود رسید.


جام جهانی 98 نقطه عطف فوتبال ایران به شمار می رود و پس از آن بود که بازیکنان جوان ایران روز به روز بر تعدادشان برای حضور در تیم های اروپایی افزوده شد تا فوتبال ایران دوران طلایی خود را تجربه کند و استقبال مردم از تیم ملی شان در دهه گذشته بیشتر شود.
شاید در سالهای گذشته چشمه استعدادیابی ایران به دلیل کم کاری باشگاه ها در سرمایه گذاری بر تیم های پایه و بسته شدن تیم های بازیکن ساز در حال از بین رفتن است اما همان طور که با رفتن نسل پروین، حجازی و روشن، نسل پنجعلی، درخشان، نامجومطلق و زرینچه، نسل دایی، باقری، کریمی و مهدوی کیا فوتبال ما به ته خط نرسید مطمئنا با رفتن نکونام ها و آندوها نیز فوتبال ما نمی میرد.

سردار ازمون ، تیم ملی

هدف مشخص است، از همین حالاباید برای جام جهانی 2018 آماده شویم، یک حرکت خوب شروع شده است، باید به سرانجام برسد، بازیکنان نسل جدید ایران را همه می شناسیم، اما بد نیست که این نسل را دوباره با هم مرور کنیم.
علیرضا حقیقی
بزرگ ترین شگفتی کارلوس کی روش در جام جهانی 2014 در درون دروازه رقم خورد، همان جایی که هیچ کس انتظار نداشت، حقیقی انتخاب اول مرد پرتغالی باشد. همه به دنبال این بودند که بدانند کی روش از بین رحمان احمدی و دانیل داوری کدام یک را مقابل نیجریه به میدان می فرستد که نام حقیقی خوانده شد؛ دروازه بانی که در نیم فصل اول همان سال رقابت را به نیلسون باخت و از پرسپولیس رفت، دروازه بان اول تیم ملی شد و این به همان اندازه شگفت انگیز بود که در هفده سالگی پنالتی علی دایی را گرفتن. حقیقی اکنون بیست وشش ساله است و در جام جهانی 2018 به اوج تجربه می رسد.
علیرضا بیرانوند
خیلی ها او را با کورتوای بلژیکی مقایسه می کنند که اکنون در تیم چلسی بازی می کند. این دروازه بان بیست ودو ساله شاید یکی از استانداردترین دروازه بان های فوتبال ایران باشد. دروازه بانی با قد و قامت بلند که در آسمان بسیار مسلط نشان می دهد و در زمین هم واکنش های استثنایی دارد. بیرانوند که گذشته ای کاملاشنیدنی دارد، بسیار خونسرد است و کمتر در صورت او استرس می بینیم. دروازه بان نفت که نقش عمده ای در صعود تیمش به فینال جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا داشت، شروع مجددهای بی نظیر دارد. او یکی دیگر از امیدهای فوتبال ایران محسوب می شود.
مرتضی پورعلی گنجی
آن قدر در جام ملت ها خوب کار کرد که آن پنالتی مقابل عراق و تکل بدی را که زد نادیده بگیریم. پورعلی گنجی که در جام ملت ها در پست غیرتخصصی بازی می کرد، در این جام ملت ها به یکی از ارکان تیم ملی ایران تبدیل شد؛ بازیکنی با ضربات سر دیدنی که در دفاع و حمله کارساز نشان می دهد. او چه به عنوان یک دفاع وسط و چه به عنوان یک هافبک دفاعی این توانایی را دارد که سال های سال برای تیم ملی ایران بدرخشد. پورعلی گنجی با اعتماد به نفس مثال زدنی یکی از مهره هایی بود که از این پس در تیم ملی ایران خودی نشان خواهد داد. انتخاب کشور چین برای ادامه فوتبال شاید باعث شده است تا کی روش کمی پورعلی گنجی را از برنامه های خود کنار بگذارد و این شرایط را برای مرتضی سخت تر می کند .
وریا غفوری
این بازیکن خیلی دیر به ترکیب تیم ملی اضافه شد و شاید برای یک بازیکن بیست وهفت ساله دیر باشد که پدیده لقب بگیرد، اما وریا که سابقه بازی در تیم های نفت و پاس را دارد و اکنون در سپاهان بازی می کند، آن قدر در دفاع راست خوب کار کرد که انگار سال های سال است که ملی پوش است. غفوری در دفاع و حمله یک دفاع راست استاندارد برای تیم ملی نشان داد. پاس گل او روی گلی که سردار آزمون به ثمر رساند، یک ارسال تماشایی داشت. وریا غفوری با توجه به سن و سالش می تواند در جام جهانی 2018 هم در ترکیب تیم ملی ایران حضور داشته باشد.

افشین قطبی احسان حاج صفی را پائولو مالدینی آسیا می خواند. بازیکنی خوش استیل که در چند پست فوق العاده بازی می کند و در ترکیب ایران تاثیرگذار است. احسان شوت های پای چپ وحشتناک دارد که گل زیبای او به بحرین یکی از نمونه های این شوت های بی نظیر اوست.


رامین رضاییان
رامین رضاییان در تیم صبا باتری چهره شد و در راه آهن خودش را نشان داد. این بازیکن شاید خودش هم باورش نمی شد که در فهرست تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا جایی داشته باشد، آن هم در شرایطی که تیم راه آهن شرایط چندان خوبی در جدول رده بندی لیگ برتر نداشت. رضاییان در بازی دوستانه تیم ملی مقابل عراق بازی ملی را تجربه کرد و قابلیت های خود را اثبات کرد. این بازیکن حالا که به پرسپولیس پیوسته بیش از گذشته می تواند خود را به سرمربی تیم ملی نشان دهد و می تواند یک دفاع راست خوب برای روزهای آینده تیم ملی باشد.
محمد خانزاده
محمد خانزاده از آن دست بازیکنانی است که کارلوس کی روش دوست دارد. بازیکن جوانی که حتی در تیم باشگاهی خود چندان بازیکن ثابت محسوب نمی شود، اما توانسته هم به برزیل سفر کند و هم به استرالیا. خانزاده که کاپیتان تیم امید ایران در بازی های آسیایی اینچئون بود، در پست های دفاع میانی و دفاع راست بازی می کند. خانزاده برای این که باز هم در دایره انتخاب تیم ملی قرار بگیرد، باید تلاش خود را بیشتر کند وگرنه جوانان دیگری در راه هستند که جای او را براحتی بگیرند.
احسان حاج صفی
افشین قطبی احسان حاج صفی را پائولو مالدینی آسیا می خواند. بازیکنی خوش استیل که در چند پست فوق العاده بازی می کند و در ترکیب ایران تاثیرگذار است. احسان شوت های پای چپ وحشتناک دارد که گل زیبای او به بحرین یکی از نمونه های این شوت های بی نظیر اوست. احسان در بیست پنج سالگی نزدیک به 70 بازی ملی دارد و این احتمال وجود دارد که روزی رکورددار بازی ملی در ایران شود. حاج صفی در جام ملت ها یک پنالتی حساس را مقابل عراق خراب کرد، اما او تا مدت ها این فرصت را دارد که این پنالتی را جبران کند، اگر روند صعودی او به همین شکل باشد.
امید ابراهیمی
هافبک وسطی که در سپاهان چهره شد، در استقلال آن قدر خوب کار کرد که در فهرست جام ملت های آسیا قرار بگیرد. ابراهیمی هر چند چندان جوان محسوب نمی شود و بیست وهفت ساله است، اما اگر قرار باشد در هافبک دفاعی تیم ملی پس از جام ملت ها تغییری حاصل شود،بدون شک یکی از گزینه هایی که منتظر فرصت مانده، امید ابراهیمی است، بازیکنی که حتی در این جام ملت ها هم می توانست بازی کند، اما شاید بعد از این نوبتش برسد.
وحید امیری
وحید امیری یکی از بازیکنانی بود که در ابتدای فصل جاری لیگ برتر گذشته کمتر چهره بود، اما آن قدر خوب کار کرد که عاقبت به جام ملت های آسیا رفت که هیچ و در این جام هم بازی کرد. امیری برای کی روش یک ذخیره طلایی به حساب می آمد؛ در زمانی که می خواست دوندگی خط حمله اش را افزایش دهد و او را در وسط خط میانی و خط حمله استفاده کند. امیری باید به جبران آن پنالتی هدر رفته مقابل عراق بپردازد، وقت هست.
سروش رفیعی
سروش رفیعی دو فصل در فولاد مثل یک فوق ستاره بازی می کرد، بازیکنی فوق تکنیکی که مثل آب خوردن دریبل می کند. رفیعی حالا که توانسته مشکل کارت خدمت خود را با پیوستن به تراکتورسازی حل کند باید با تمرکز روی بازی خود این استعداد ناب خود را تقویت کند. رفیعی یکی از بازیکنان خلاق فوتبال ایران است که از این خلاقیت می توان بیشتر سود برد. این بازیکنان می تواند یکی از امیدهای فوتبال ایران در آینده باشد.

جهانبخش شاید یکی از کسانی باشد که دارد مسیر را به درستی طی می کند. او حالا با قرارداد 5 ساله به سومین تیم لیگ هلند پیوسته است و حضور او در یورو لیگ اروپا می تواند او را تا 2 ساله آینده به امید اول خط هافبک ایران تبدیل کند.


علیرضا جهانبخش
فقط 22 سال دارد، اما تا همین جای کار هم کارهای بزرگی انجام داده است. بازیکنی که در داماش گیلان چهره شد و به فوتبال هلند رفت تا تیم نایمخن را صاحب یک جواهر ارزشمند کند. جهانبخش در لیگ هلند آن قدر خوب کار کرد و درخشید که توانست نظر بسیاری از تیم های مطرح را به خود جلب کند و حالاباشگاه نایمخن در دسته دوم هلند برای این جواهر ایرانی کوچک به نظر می رسد.
جهانبخش شاید یکی از کسانی باشد که دارد مسیر را به درستی طی می کند. او حالا با قرارداد 5 ساله به سومین تیم لیگ هلند پیوسته است و حضور او در یورو لیگ اروپا می تواند او را تا 2 ساله آینده به امید اول خط هافبک ایران تبدیل کند.
 جهانبخش بازیکنی است که سرعت انفجاری مناسبی دارد و حرکات پا به توپش ویران کننده است. او شوت های بی نظیری می زند و گلزن است. علیرضا در تیم ملی هم خیلی زود چهره شد و حتی توانست سابقه حضور در جام جهانی را در کارنامه خود ثبت کند، او می تواند یکی از امیدهای اصلی ما در جام جهانی 2018 روسیه باشد.
کریم انصاری فرد

کریم انصاری فرد که این روز ها به پانیونیوس  پیوسته است ، از بازیکنانی است که هیچ گاه به اندازه ای که استعداد دارد، نتوانسته بدرخشد. کریم که دو دوره آقای گلی لیگ در کارنامه دارد، همواره زیر سایه مهاجمان دیگری مانند رضا قوچان نژاد و بتازگی سردار آزمون قرار گرفته است. انصاری فرد این شانس را دارد که در آینده با افزودن قابلیت هایش یکی از چهره های گلزن در آینده فوتبال باشد.
سردار آزمون
او نماد امید برای آینده فوتبال ایران است، بازیکنی با قابلیت های بسیار که بدون کوچک ترین اغراقی بهترین استعداد کنونی آسیاست. بازیکنی که کمتر می توان نقطه ضعفی را در کارنامه او پیدا کرد. خوب سر می زند، خوب شوت می زند، خوب حرکت می کند. در جام ملت های آسیا دو گل زیبا به ثمر رساند تا تبدیل به یکی از برترین های جام شود. سردار آزمون همین حالاهم مورد توجه تیم های خوب جهان قرار گرفته و می توان آینده ای بسیار روشن را برای او پیش بینی کرد.

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان