تبیان، دستیار زندگی
ماجراهای مربوط به آی تی سی بازیکان و صدور آن، همچنان سوژه است. در این گزارش به ماجرای مهرداد پولادی پرداختیم و اتفاقهای مربوط به جریان پولادی را مرور کردیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پولادی قید سربازی را می زند


ماجراهای مربوط به آی تی سی بازیکنان و صدور آن، همچنان سوژه است. در این گزارش به ماجرای مهرداد پولادی پرداختیم و اتفاقهای مربوط به جریان پولادی را مرور کردیم.

اپیزود اول:
۲۵ خرداد ۱۳۹۴ گزارشی روی سایت نود منتشر شد که در آن آمده بود: مهرداد پولادی تابستان گذشته به الشحانیه قطر پیوست اما سازمان نظام وظیفه اعلام کرد باید برای گذراندن دوران مقدس سربازی به ایران بیاید. کارت معافیت این بازیکن باطل شد و به گفته مسئولان باید به ایران بازمی‌گشت. پولادی اما اعلام کرد با الشحانیه قرارداد دارد و برایش ممکن نیست به کشور بازگردد. او گفت قرارداد دوساله با این باشگاه امضا کرده است اما در تابستان ۹۴ به ایران بازمی‌گردد تا به یک باشگاه نظامی ملحق شود. در حالی که پس از پایان رقابت‌های لیگ قطر مسئولان تیم ملی، نظام وظیفه و فدراسیون توقع داشتند این بازیکن به ایران بازگردد، اما پولادی گفت برای سال دوم قراردادش هم در قطر می‌ماند. او در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود حتی اعلام کرد قراردادش با الشحانیه سه ساله بوده و نمی‌تواند دو سال دیگر به ایران بیاید.
مستندات نشان می‌دهد قرارداد این بازیکن با الشحانیه از ابتدا یک‌ساله بوده و خبرهای اخیر درباره تمدید قرارداد پولادی با این باشگاه، کاملا صحت داشته است. در اینترنت جست‌وجو می‌کنیم، اخبار یک‌سال قبل سایت معتبر الکاس قطر نشان می‌دهد پولادی قرارداد یک ساله با این تیم امضا کرده است. خبری که در ادامه می‌خوانید ترجمه سند انتقال پولادی و مسعود شجاعی به جمع بازیکنان الشحانیه است که در خط اول آن، الکاس اعلام کرده قرارداد پولادی با الشحانیه یک‌ساله است. همچنین نشریه الرای قطر هم از قرارداد یک‌ساله او با این تیم خبر داده بود. معلوم نیست چرا پولادی از ابتدا حقیقت را نگفت. جالب اینجاست مسئولان تیم ملی هم که به خوبی از این ماجرا با خبر بودند، پولادی را همراهی کردند.

پولادی

اپیزود دوم:
نکته جالب در دانسته‌های فدراسیون فوتبال ایران در این نقل و انتقال و هر نقل و انتقال دیگر تحت سیستم TMS این است که طبق بند ۲ ماده ۴ از ضمیمه سوم در قانون حاکم بر نقل و انتقال بازیکنان بین‌المللی فیفا در سیستم TMS، باشگاه‌ها موظف هستند هنگام ثبت درخواست‌شان، حتما تاریخ شروع و خاتمه قرارداد بازیکن را با باشگاه قبلی و باشگاه جدید درج کنند و این از آن دسته اطلاعات ضروری ورودی سیستم TMS است. به عبارت واضح‌تر، وقتی درخواست باشگاه الشحانیه قطر در سیستم درج می‌شود، اینکه قرارداد بازیکن مربوطه یک‌ساله بوده یا دو‌ساله یا به قول پولادی در ادعایی عجیب سه‌ساله، از همان ابتدا هم برای فدراسیون قطر مشخص بوده است و هم برای مسئولان فدراسیون فوتبال ایران که مشخصات درخواست‌کننده را مشاهده می‌کنند. این از آن دست مواردی است که قابلیت اثبات یا ابطال دارد و صرفا نمی‌توان به ادعای هریک از طرفین بسنده کرد. بلکه با رجوع به سیستم تاریخ مشاهده اطلاعات توسط کاربر مشخص، درج شده است.

همان موقع مهدی محمدنبی، دبیرکل وقت فدراسیون در مصاحبه با خبرگزاری فارس در ۴/۸/۱۳۹۳ در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون فوتبال بابت صادر شدن ITC پولادی سهل‌انگاری کرده، صراحتا گفته است: «این سوال خوب نیست و خودش بار حقوقی دارد. فدراسیون کجا سهل‌انگاری کرده است؟ وقتی فدراسیون قطر از ما خواست که کارت او را صادر کنیم این کار را انجام ندادیم و طبق قانون، فیفا ۱۵ روز بعد ITC او را امضا کرد. اگر حضور این بازیکن با همین شرایط در تیم ملی غیرقانونی باشد نمی‌تواند برای تیم ملی بازی کند.»

سایت نود در آخرین گزارش سلسله وار خود در موضوع مهرداد پولادی به عنوان سربازی که نمی خواهد سربازی برود با تیتر: گزارش ویژه/ متهم ردیف اول، پولادی یا فدراسیون؟/ پنهان کاری تا کی؟ " هنوز منتظر پاسخ صریح مراجع ذی ربط داخل فدراسیون و بیرون فدراسیون برای روشنگری و دانستن زوایای این پرونده است تا واقعاً بتوان به ادعای اینکه دانستن حق مردم است، جامه عمل پوشاند.


 به عبارتی نبی با اعتراف به اینکه فدراسیون با اعلام سکوت خود در فرآیند تایید فدراسیون قطر، تلویحا این نکته را پذیرفته که فدراسیون به هیچ‌وجه به فیفا اعلام نکرده که مدارک هویتی پولادی مشکل‌دار است. این در حالی است که طبق اعلام سردار صدرالسادات، ریاست نظام وظیفه ناجا قبلا این موضوع به فدراسیون اطلاع داده شده بود. اکنون هم به این اعتراف نبی، باید اطلاع از میزان و مدت قرارداد مهرداد پولادی به دانسته‌های فدراسیون فوتبال ایران از این بازیکن فراری را اضافه کرد.
اپیزود سوم:
سایت نود در آخرین گزارش سلسله وار خود در موضوع مهرداد پولادی به عنوان سربازی که نمی خواهد سربازی برود با تیتر: گزارش ویژه/ متهم ردیف اول، پولادی یا فدراسیون؟/ پنهان کاری تا کی؟ " هنوز منتظر پاسخ صریح مراجع ذی ربط داخل فدراسیون و بیرون فدراسیون برای روشنگری و دانستن زوایای این پرونده است تا واقعاً بتوان به ادعای اینکه دانستن حق مردم است، جامه عمل پوشاند.  پاسخی که متاسفانه تاکنون از تاریخ نگارش اولین گزارش سایت نود در بیست و هفتم مهرماه ۹۳ تاکنون و در قالب پنج گزارش تحلیلی، هنوز ارائه نشده است.

بخش ورزشی تبیان


منبع : سایت نود