تبیان، دستیار زندگی
«متأسفانه فرهنگ غلطی وجود دارد که برخی یارانه را پول امام زمان فرض کرده و فراموش کرده اند یارانه برای نیازمندان است».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یارانه، پول امام زمان نیست

«متأسفانه فرهنگ غلطی وجود دارد که برخی یارانه را پول امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فرض کرده و فراموش کرده‌اند یارانه برای نیازمندان است».

بخش اجتماعی تبیان
یارانه

«متأسفانه فرهنگ غلطی وجود دارد که برخی یارانه را پول امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فرض کرده و فراموش کرده‌اند یارانه برای نیازمندان است». این صحبت ها پیش زمینه ای بود تا وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خبری مهم درباره یارانه ها دهد. خبری درباره «حذف آرام دو میلیون یارانه بگیر» و اینكه تا پایان ماه جاری، بدون هیچ تنشی از میزان یارانه بگیران كاسته خواهد شد.
علی ربیعی در مراسم تودیع محمدرضا موالی زاده، معاون سابق و معارفه محمدمهدی حیدریان، معاون جدید فرهنگی این وزارتخانه با اشاره به روند حذف یارانه‌بگیران گفت:‌ با حذفیاتی که در این ماه صورت می‌گیرد تعداد حذف شدگان یارانه به دو میلیون نفر می‌رسد که این تعداد آرام و بدون تنش حذف شده‌اند؛ البته در این مسیر اعتراضاتی هم وجود دارد که به آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

برخی گمان می‌کنند که اموال صندوق‌ها و تأمین اجتماعی بی‌صاحب است در حالی که این اموال برای کسانی است که صدایشان به گوش کسی نمی‌رسد و زبان‌شان کوتاه است. در چنین شرایطی باید این فرهنگ در جامعه ترویج یابد که هر گاه کسی به سمت مال بهزیستی و حق‌الناس برود، تنش بلرزد

وی از  رسانه‌ها خواست باوزارتخانه همكاری كنند تا فرهنگ غلط یارانه پول امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است در جامعه اصلاح شود. ربیعی با بیان اینكه در حال حاضر اقدامات مناسبی در خصوص اصلاح برخی اشتباهات گذشته در حوزه یارانه ها انجام داده‌ایم تأکید كرده در پرداخت یارانه‌ها باید به سمت اجرای قانون و واقعی شدن آن‌ها پیش برویم. وی گرفت: یارانه‌ها باید به سمت افراد بازمانده از تحصیل، دارای سوءتغذیه، مناطق محروم، کمتر برخوردار، نیازمند و... سرازیر شود. ربیعی در ادامه ضمن بیان آنکه جامعه توسعه یافته جامعه‌ای نیست که تلی از طلا داشته باشد بلکه جامعه‌ای است که دارای رضایت است، افزود: متأسفانه امروزه سبک‌های مصرفی در جامعه در حال ترویج هستند به طوری که هر گاه کسی برند نپوشد خجالت می‌کشد اما در واقع جامعه باید به سمتی پیش برود که فردی که کالای ایرانی مصرف نمی‌کند، خجالت زده باشد.وی همچنین باتأکید بر آنکه جامعه نیازمند نشاط اجتماعی است، گفت: باید اعتماد مردم به خانواده، دولت و یکدیگر را افزایش بدهیم؛ خوشبختانه در نظرسنجی‌های صورت گرفته میزان اعتماد به دولت در چند وقت اخیر نه‌تنها کاهش نیافته بلکه سیر صعودی داشته است.

اموال تأمین اجتماعی صاحب دارد

وزیر تعاون در ادامه صحبت‌های خود درباره رشد فرهنگ حق‌الناس در جامعه گفته «نمی‌دانم چطور برخی به خود اجازه می‌دهند که به سمت اموال دولتی چون صندوق‌ها و تأمین اجتماعی بروند. برخی گمان می‌کنند که اموال صندوق‌ها و تأمین اجتماعی بی‌صاحب است در حالی که این اموال برای کسانی است که صدایشان به گوش کسی نمی‌رسد و زبان‌شان کوتاه است. در چنین شرایطی باید این فرهنگ در جامعه ترویج یابد که هر گاه کسی به سمت مال بهزیستی و حق‌الناس برود، تنش بلرزد.
ربیعی گفت: تردید ندارم به علت آنکه در ساخت مسکن مهر پیوست فرهنگی لحاظ نشد و حتی معماری ایرانی نیز در آن وجود ندارد، روزی تبدیل به مخروبه خواهد شد و این گونه اقدامات تنها هدر دادن پول است. اگر بخواهیم جامعه‌ای رو به جلو داشته باشیم باید در حوزه فرهنگ اقدامات زیادی را به انجام برسانیم زیرا فرهنگ نقش بی‌بدیل در توسعه داشته و همه مطالعات جهانی نیز بر نقش آن در تحول اجتماعی و توسعه تأکید دارند و حتی تجربیات شخصی در فرهنگ‌های مختلف نیز در توسعه تأثیرگذار است. وی ضمن بیان آنکه برای پیشرفت فرهنگ در جامعه نیازمند همکاری با مطبوعات و رسانه‌ها هستیم و در حال حاضر همکاری‌های خوبی را با صداوسیما در این خصوص آغاز کرده‌ایم، گفت: باید در حوزه بهزیستی و آسیب‌های اجتماعی به خرد جمعی برگردیم و همچنین در بخش تعاون،‌ رفاه و همچنین نشاط اجتماعی نیز باید ارزش‌ها و سرمایه‌های فرهنگی را در دستور کار خود قرار دهیم. همچنین در خصوص فرهنگ مبارزه با فساد و حق‌الناس که در این وزارتخانه پیگیری می‌شوند نیز نیاز به احیای برخی ارزش‌های منفعل شده در جامعه داریم.

متأسفانه امروزه سبک‌های مصرفی در جامعه در حال ترویج هستند به طوری که هر گاه کسی برند نپوشد خجالت می‌کشد اما در واقع جامعه باید به سمتی پیش برود که فردی که کالای ایرانی مصرف نمی‌کند، خجالت زده باشد

ربیعی در ادامه با تأکید بر آنکه در حال حاضر برخی ناهنجاری‌ها در جامعه در حال بروز است که باید برای کاهش آن‌ها مطالعه کرده و با سایر دستگاه‌ها همکاری کنیم، گفت:‌ اگر نتوانیم در حوزه آسیب‌ها، فرهنگ جامعه را اصلاح و آماده کنیم نمی‌توانیم اقدامات موفقی را به انجام برسانیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص بهره‌وری نیروی کار نیز تأکید کرد:‌ در حال حاضر در بهره‌وری نیروی کار باید تحولات اساسی را ایجاد کنیم زیرا در شرایط کنونی توانایی رقابت با دنیا را نداریم زیرا در حال حاضر در این حوزه مشکلات اساسی وجود دارد.

صادرات‌مان یک بار مصرف شده‌اند

وی در ادامه با بیان آنکه صادرات‌هایمان یک بار مصرف شده‌اند، گفت:‌ در حال حاضر یکی از مشکلات ما صیفی‌کاری، کوتاه مدت نگری و ثروت‌اندوزی از راه آسان است. ربیعی در خصوص مشکلات این ثروت‌اندوزی‌ها از راه آسان نیز گفت:‌ این مسئله موجب رشد بانک‌خواری، رانت‌خواری،‌عدم رشد کارآفرینان و... می‌شود و در این زمینه نیازمند آن هستیم که فرهنگ کار را در جامعه رشد داده و تحولات اساسی ایجاد کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر هدف‌مان رسیدن به رشد 8 درصدی است اما بدون اصلاح زیرساخت‌های فرهنگی این هدف محقق نشده و امکان‌پذیر نیست، گفت: وقتی فرهنگ‌ها تناسب نداشته باشند و ساختارها نیز فاقد آمادگی‌های لازم باشند و حتی طرح‌های توسعه نیز فاقد پیوست‌های فرهنگی هستند، نمی‌توانیم انتظار توفیق در اقدامات را داشته باشیم.منبع : قانون