تبیان، دستیار زندگی
سرمربی تیم ملی در حالی که قرار بود ۲۰ تیرماه به ایران بازگردد، هنوز در کشور خود به سر می برد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کی روش، شاید دیگر برنگردد


سرمربی تیم ملی در حالی که قرار بود ۲۰ تیرماه به ایران بازگردد، هنوز در کشور خود به سر می‌برد.


مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ که امروز در نشست معاونان فدراسیون ایتالیا شرکت کرده بود در مورد اینکه آیا از کی‌روش خبری دارد یا خیر، گفت: به نفع فوتبال است که کی‌روش برگردد. شما خبرنگاران هم تلاش کنید که او بازگردد من از او خبر دارم اما شما تلاش‌تان را کنید که به ایران بازگردد.

وقتی همسر کی روش شک می کند!

**قصه از کجا شروع شد؟

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان که 28 خردادماه سال جاری به منظور سپری کردن اردوی 3 هفته‌ای راهی زادگاه خود در آفریقای جنوبی و سپس پرتغال شده بود، پس از حدود دو ماه و تمدید 6 هفته‌ای دوران مرخصی، روز 29 مرداد و درست یک هفته قبل از آغاز اردوی تیم ملی به کشورمان بازخواهد گشت.

کی‌روش که پنجشنبه 28 خرداد و پس از دیدار تیم‌های ملی ایران و ترکمنستان از هفته دوم مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه کشورمان را ترک کرده بود، ابتدا قرار بود پس از 3 هفته مرخصی به کشورمان بازگردد که فوت همسر وی، این مرخصی را برای 3 هفته دیگر تمدید کرد.

سرمربی پرتغالی تیم ملی به خاطر فوت همسر سابقش از فدراسیون درخواست کرد تا این مرخصی 3 هفته دیگر تمدید شود تا او چند روز مانده به آغاز فصل جدید لیگ برتر برای زیر نظر گرفتن این مسابقات و فراهم کردن شرایط اردویی تیم ملی برای ادامه رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه به کشورمان بازگردد.

با این حال کی‌روش قبل از آغاز لیگ هم به ایران برنگشت و حالا شنیده می‌شود در صورتی که او واقعاً قصد بازگشت داشته باشد پس از برگزاری سمینار 3 روزه کنفدراسیون فوتبال آسیا که به میزبانی کوالالامپور مالزی و به منظور بررسی فنی رقابت‌های جام ملت‌های آسیای 2015 در تاریخ ۲۷ تا ۲۹ مرداد برگزار می‌شود، به ایران بازخواهد گشت.

**حرف‌های متناقض کی‌روش و کفاشیان

علی کفاشیان قبلاً طی چندین نوبت در مصاحبه‌های خود به صراحت اعلام کرده بود که کی‌روش قبل از آغاز لیگ برتر به کشورمان باز می‌گردد. رئیس فدراسیون حتی یک هفته مانده به آغاز لیگ یک بار دیگر روی این موضوع تأکید کرده بود که کی‌روش دو سه روز مانده به آغاز لیگ به ایران باز خواهد گشت.

کفاشیان در حالی این چنین صحبت کرده بود که مدت‌ها قبل‌تر از آن کارلوس کی‌روش در گفت و گویی که با فارس داشت اعلام کرده بود بعد از نشست 3 روزه AFC که به میزبانی مالزی و در تاریخ 27 تا 29 مرداد برگزار می‌شود به ایران بازخواهد گشت.

سرمربی پرتغالی تیم ملی به خاطر فوت همسر سابقش از فدراسیون درخواست کرد تا این مرخصی 3 هفته دیگر تمدید شود تا او چند روز مانده به آغاز فصل جدید لیگ برتر برای زیر نظر گرفتن این مسابقات و فراهم کردن شرایط اردویی تیم ملی برای ادامه رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه به کشورمان بازگردد

با این حال اگر تاریخ این سمینار از همان ابتدا مشخص بود و اگر برنامه‌ریزی حضور کی‌روش هم در این سمینار از قبل انجام شده بود و از همان ابتدا معلوم بود که سرمربی پرتغالی تیم ملی قرار است پس از برگزاری این سمینار راهی ایران شود، چطور علی کفاشیان، از همان ابتدا این موضوع را اعلام نکرد و در حالی که می‌دانست کی‌روش حدود 2 ماه از ایران دور است چرا و چه علت این موضوع را به صراحت نگفته و ترجیح داد تا طوری وانمود کند که مرخصی‌های سرمربی تیم ملی به طور مرتب و به دفعات در حال تمدید شدن است؛ حال یک بار به بهانه فوت همسر و بار دیگر به بهانه سمینار 3 روزه کنفدراسیون فوتبال آسیا.

**پیشنهاد مکزیک ماجرا را پیچیده کرده است!

امروز مهدی تاج در حالی از خبرنگاران خواسته تا تلاش خود را برای بازگشت کی‌روش مضاعف کنند که به واقع پشت پرده این درخواست تاج نامشخص و البته این صحبت کمی بودار است!

کی‌روش از چندی قبل با پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی مکزیک، قهرمان جام کونکاکاف مواجه شده است؛ پیشنهادی که اگر صحت داشته باشد (که البته منابع خارجی صحت آن را تأیید کرده‌اند) می‌تواند ماجرای ماندن یا نماند کی‌روش در تیم ملی ایران را پیچیده‌تر از هر زمانی کنند.

بسیاری از کارشناسان فوتبال در ایران کی‌روش را مربی حرفه‌ای می‌دانند که به قراردادش با تیمی که در آنجا مشغول کار بوده، پایبند و به آن احترام می‌گذارد که البته این چنین هم به نظر می‌رسد، اما از سوی دیگر به واقع مشخص نیست چطور و با چه منظوری اعلام می‌شود که کی‌روش که تا جام جهانی 2018 با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد دارد، به نیمکت مکزیک بسیار نزدیک شده است. (در گذشته و پس از مسابقات جام جهانی 2014 برزیل، کی‌روش پرتغالی به عنوان گزینه‌های سرمربیگری ژاپن و آفریقای جنوبی نیز  معرفی شده بود.)

حال این سوال پیش می‌آید که چطور کی‌روش که البته یک مربی حرفه‌ای به شمار می‌رود با مکزیکی‌ها و بدون اطلاع فدراسیون ایران (کفاشیان پیشنهاد مکزیک به سرمربی پرتغالی تیم ملی را تکذیب و گفته بود کی‌روش با ما قرارداد دارد و به هیچ جای دیگری فکر نمی‌کند) به مذاکره پرداخته است.

در این بین فقط یک گمانه‌زنی مطرح است و آن هم اینکه دستمزد و حق و حقوق کی‌روش به موقع به او پرداخت نشده و طبق بندهایی که در قرارداد این مربی وجود دارد، این حق برای کی‌روش محفوظ است که در صورت تأخیر در پرداخت دستمزدش به صورت یکطرفه با کشورهایی که خواستار او هستند به مذاکره بپردازد که در این صورت دیگر جایی برای گلایه و یا شکایت فدراسیون فوتبال ایران باقی نخواهد ماند!

**می‌گویند وزارت هم مقصر است

در همان روزهایی که کی‌روش هر روز خبرنگاران را برای مشخص شدن وضعیتش مرتب جلوی در فدراسیون فوتبال می‌کشاند و درست در همان روزهایی که بوی قطع همکاری می‌آمد؛ به ناگاه پای وزارت ورزش آن هم با دستور از مراجع بالاتر به پرونده تیم ملی فوتبال باز شده و نماینده‌ای به نام حسنی‌خو در جلسات بین کی‌روش با رئیس فدراسیون فوتبال حاضر شد و هر کاری کرد تا این مربی بماند.

شاید در آن زمان و به خاطر برخی سیاسی‌کاری‌ها و انجام توافق اولیه با کشورهای 5+1 و اینکه مردم هم کی‌روش را می‌خواستند؛ این مربی باید به هر ترتیبی و با هر وعده و عید راست و ناراستی در تیم ملی و فوتبال ایران می‌ماند.

علی کفاشیان در جلسه‌ای که 29 اسفند سال گذشته در کمپ تیم ملی برگزار شد در پایان جلسه‌اش با کی‌روش از قطع همکاری با این مربی با تیم ملی بعد از دو دیدار تدارکاتی با شیلی و سوئد خبر داد

در نهایت هم این اتفاق افتاد و کی‌روش با قبول کردن این وعده‌‌ها و قول‌ها در ایران ماند اما از همان روزهای ابتدایی شروع کارِ دوباره‌اش در تیم ملی این توقع را داشت تا این وعده‌ها نیز رنگ واقعیت به خود بگیرد.

البته با گلایه‌هایی که کی‌روش انجام می‌داد مشخص بود که این قول‌ها عملی نشده است و در حد حرف باقی مانده است. حال امروز هم چنین موضوعی مطرح است که کی‌‌روش از همین بدقولی‌ها به شدت ناراحت است و به فدراسیون فوتبال اعلام کرده است تا زمانی که وعده‌ و وعیدهای مسئولان ورزش کشور عملی نشود اوضاع همین است و در صورتی که بخواهد به کارش با تیم ملی فوتبال ادامه دهد فقط در زمان‌‌هایی به ایران می‌آید که وقت اردوها یا بازی‌های تیم ملی باشد.

**خداحافظی واقعی با 4-5 ماه تأخیر؟

علی کفاشیان در جلسه‌ای که 29 اسفند سال گذشته در کمپ تیم ملی برگزار شد در پایان جلسه‌اش با کی‌روش از قطع همکاری با این مربی با تیم ملی بعد از دو دیدار تدارکاتی با شیلی و سوئد خبر داد.

اگر چه این اتفاق در آن زمان رخ نداد و دست وزارت ورزش از آستین بیرون زد تا به هر ترتیبی کی‌روش بماند، اما شاید اتفاقات ناخوشایندی طی روزهای آینده رخ دهد و شاید اخباری از آن سوی مرزها منتشر شود که معنایش خداحافظی کی‌روش با فوتبال ملی ایران با تأخیری حدود 4-5 ماهه باشد.

**آقای کفاشیان کلاه‌تر را بالاتر بگذار؛ شاید دیگر کی‌روش برنگردد

علی کفاشیان در مصاحبه پنجشنبه گذشته خود به صراحت گفته بود که کی‌روش با ما قرارداد دارد و به جای دیگری فکر نمی‌کند، اما از کدهایی که این روزها از اخبار فوتبال بین‌الملل و همچنین صحبت‌هایی که مهدی تاج انجام داده است می‌توان دریافت کرد، شاید این کدها بدان معنا باشد که علی کفاشیان باید کمی کلاهش را بالاتر بگذارد تا در روزهایی که فوتبال ایران به واسطه خیلی از مسائل دچار سرگردانی است کی‌روش هم با نیامدن خود برای فدراسیون فوتبال قوز بالای قوز نشود!

بخش ورزشی تبیان

منبع : فارس