تبیان، دستیار زندگی
نقص در بعضی سلول های رنگدانه ای پوست به نام ملانین، عامل اصلی بروز کک و مک روی پوست است. همچنین در بعضی افراد هورمون ها تعادل ندارند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آفتاب کک و مک را بدتر می کند


نقص در بعضی سلول‌های رنگدانه‌ای پوست به نام ملانین، عامل اصلی بروز کک و مک روی پوست است. همچنین در بعضی افراد هورمون‌ها تعادل ندارند و استروژن بیش از اندازه، سلول‌های تولیدکننده رنگدانه پوست را تحریک می‌کند تا به محض قرار گرفتن در معرض نور خورشید رنگ بیشتری تولید کنند و کک و مک ایجاد شود.

لک پوست

وجود کک و مک روی بینی و گونه‌ها و صورت، بخشی از زیبایی شما را خدشه‌دار می‌کند و آثار کک و مک با هیچ لیف و صابونی پاک نمی‌شود، اما راه‌هایی برای کمرنگ شدن آنها و یا حتی از بین بردنشان وجود دارد.


کک و مک در افراد سفیدپوست شایع‌تر است.


این لکه‌های پوستی با قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدتر می‌شوند. لذا در فصل تابستان بیشتر روی پوست ایجاد می‌شوند.

دکتر اکرم انصار ، متخصص پوست و مو گفت:
«کک و مک لکه‌های کوچک قهوه‌ای رنگ است که از سن پنج سالگی بر روی پوست فرد ظاهر شده و در سن بلوغ بیشتر می‌شود و مهم‌ترین علت آن ژنتیک است.


افراد سفید پوست بیش از دیگران در معرض این لک‌های پوستی قرار دارند. در برخی موارد لک‌های کک و مک در مخاط دهان، پشت دست و ... ظاهر می‌شود.


نور آفتاب لک‌های کک و مک را تیره‌تر می‌کند و موجب تشدید آن می‌شود.


لذا استفاده از کرم ضدآفتاب و کلاه آفتابی ضروریست و توصیه می‌شود از ضد آفتاب بالای 30 درصد اس پی اف استفاده شود.

به علت جنبه ژنتیکی کک و مک، درمان آن به صورت تدریجی است و افرادی که لیزر درمانی می‌کنند نیز باید هر شش ماه یکبار، مجددا عمل لیزر درمانی را انجام دهند.


نقش تغذیه در ایجاد و یا تشدید کک و مک بی‌تاثیر است و با اجتناب از تابش مستقیم نور آفتاب بر روی پوست می‌توان از تشدید آن جلوگیری کرد.»

بعضی افراد به ‌طور ارثی مستعد کک و مک هستند و معمولا همین افراد بعد از قرار گرفتن در آفتاب به راحتی صورت‌شان پر از کک و مک می‌شود و این دقیقا همان دلیلی است که همه جا، استفاده از کرم ضد آفتاب تاکید می‌شود

دکتر حسن موسوی شفق ، متخصص پوست و مو نیز در این باره اظهار کرد:
«کک و مک بیشتر در افرادی شیوع پیدا می‌کند که پوستی روشن و چشمانی رنگی دارند که در واقع نتیجه طبیعی عمل سلول‌های رنگ‌ساز است.


نقاطی از بدن که در معرض تشعشع آفتاب قرار می‌گیرند، بیشتر دچار کک و مک می‌شوند و این بدان علت است که در اثر تابش آفتاب و اشعه ماورای بنفش، ملانین که از سلول‌های رنگ‌ساز پوست ترشح می‌شود، به ‌طور ناهماهنگ در سطح پوست جمع و سبب به ‌وجود آمدن کک و مک می‌شود.


به وجود آمدن کک و مک می‌تواند دو علت داشته‌ باشد؛ یا ژنتیک است یا به دلیل قرار گرفتن زیاد در مقابل آفتاب.


بعضی افراد به ‌طور ارثی مستعد کک و مک هستند و معمولا همین افراد بعد از قرار گرفتن در آفتاب به راحتی صورت‌شان پر از کک و مک می‌شود و این دقیقا همان دلیلی است که همه جا، استفاده از کرم ضد آفتاب تاکید می‌شود.


کک و مک‌های ناشی از آفتاب معمولا روی کمر و ‌شانه‌های افرادی به‌وجود می‌آید که بیشتر اهل آفتاب گرفتن هستند.


هرچند درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد، اما استفاده از کرم ضد‌آفتاب، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید و ایجاد پوشش مناسب پوست مثل انواع حفاظ‌ها (کلاه و عینک) می‌تواند در کاهش آن نقش داشته باشد.»

دکتر مهری صادق‌پور ، متخصص پوست نیز در مورد کک و مک و دلایل به وجود آمدن آن گفت:
«کک و مک‌ها از ملانین هستند و ملانین از موادی است که طیف‌های لیزر را جذب می‌کند و در نتیجه نور و اشعه لیزر می‌‌تواند کک و مک‌ها را تا حدی از بین ببرد. البته در بیشتر موارد از بین رفتن کک و مک به ‌صورت موقتی است و اینکه به‌ طور دائمی از بین برود، بستگی به نوع پوست و ژنتیک فرد دارد و البته انجام مراقبت‌های دیگر نیز در دائمی شدن درمان بی‌تاثیر نیست.


نکته مهمی که باید در مورد لیزر درمانی در نظر گرفته شود این است که جلسه اول تست درمانی انجام شود، بدین معنی که یک منطقه از صورت که دچار لک است با انرژی‌های متفاوت لیزر شود و در صورتی که بعد از یک ماه نتیجه لیزر خوب بود، سایر مناطق مبتلا هم لیزر شوند.


یکی دیگر از راه‌های درمان کک و مک که باید توسط پزشک انجام شود، استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی است. البته این لایه‌بردارها می‌توانند سبب به ‌وجود آمدن عوارضی چون قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی تاول شوند، اما بعد از چند روز سطح روی پوست شما را لایه‌ای جوان و تازه می‌پوشاند که نه تنها صاف‌تر و نرم‌تر است، بلکه لک‌های روی آن نیز کمرنگ شده و گاهی نیز محو شده است.


لایه‌بردارهای طبیعی نیز وجود دارند که می‌توانید خودتان در خانه استفاده کنید و بسیار کمک‌کننده‌ هستند.

یکی از این لایه‌بردارهای طبیعی و خانگی، لیمو ترش است. لیمو ترش به علت دارا بودن اسید، لایه‌برداری بسیار موثر است که سبب سفید شدن پوست و حتی کم رنگ شدن و در بسیاری از موارد حذف دایمی لک‌ها و کک و مک می‌شود.»

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

منابع :
ایسنا
فارس

مطالب مرتبط:
15 آسیب پوستی در اثر خورشید
چه عواملی باعث لک پوستی می‌شوند؟
شایع ترین علل ایجاد لک صورت
چطور لک پوستی را درمان کنید؟
ماسک‌هایی برای رفع کک‌ومک پوست
ضدآفتاب باعث لک صورت می‌شود؟مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.