تبیان، دستیار زندگی
از بینی و گونه و ابرو و ... که بگذریم با شروع فصل گرما به یک مد شکلاتی برمی خوریم . البته این مد تازگی ندارد اما با تب بالای هوا و گرما، این مد هم تب کرده و دختران و پسرانی را به خود مشغول ساخته است .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فهیمه کهتری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استقبال دختران و پسران از استخرهای روباز

از بینی و گونه و ابرو و ... که بگذریم با شروع فصل گرما به یک مد شکلاتی برمی خوریم . البته این مد تازگی ندارد اما با تب بالای هوا و گرما، این مد هم تب کرده و دختران و پسرانی را به خود مشغول ساخته است .

فهیمه کهتری- بخش اجتماعی تبیان
استخر رو باز


کارشناسان حوزه بهداشت بارها از مضرات تابش مستقیم اشعه خورشید روی پوست خبر داده اند. اما هم چنان با وجود لوازم آرایشی، بهداشتی وکرم های اتوبرنز که در طول زمان رنگ دانه های پوست را رنگ می دهند و برنز می کنند، دختران و پسران به حمام آفتاب می روند و انواع روغن، آب نمک، آب لیمو، دلستر، بتادین و حتی گوجه و حنا را بدون توجه به مضراتشان به پوستشان می مالند تا رنگ بگیرند.
بینی سربالا ، گونه های برجسته، انواع پروتزها، لب های قلوه ای، ابروهای بالاکشیده .... اوووه چه خبر است از مد و مدگرایی و نقاب های زیبایی . انگارآدم ها زیبایی را فقط در جسم  خود می بینند و روان و روح سالم را رها کرده اند . کم نیستند افرادی که ساعت ها در مقابل آینه در پی پیدا کردن بهانه ای برای جراحی و زیبا تر شدن هستند و حتی ثانیه ای وقتشان را برای ارتقای روح و تزکیه و اخلاق گرایی و .. صرف نکرده اند .
انگار همه زندگی به تبدیل شدن به یک بت زیبایی ختم می شود و قرار است در مسابقه زندگی مدال را به زیباترین ها بدهند . یادمان رفته "اکرمکم عند الله اتقیکم " .غافل از این که جذابیت های دیگری هم وجود دارد که نیاز به این همه تمدید و ظاهر سازی ندارد و آن چنان از دل بر می آید که بر دل می نشیند . جذابیت هایی که با خودسازی و تمرین و ممارست روحی حاصل می شود و می تواند ماندگار باشد و عافیت دنیا و آخرت را به همراه داشته باشد .

اگر زمانی پوست سفید از لطافت خاصی در اذهان برخوردار بود و کرم های زیبایی سعی در سفیدتر کردن پوست ها داشتند اکنون دیگر چنین نیست . هر چه تیره تر متمدن تر!


از بینی و گونه و ابرو و ... که بگذریم با شروع فصل گرما به یک مد شکلاتی برمی خوریم . البته این مد تازگی ندارد اما با تب بالای هوا و گرما، این مد هم تب کرده و دختران و پسرانی را به خود مشغول ساخته است .
جالب است در این تب زیبایی انواع میوه ها و روغن ها و غریق نجات ها و ... به کمک می آیند تا پوستی بسازند به رنگ شکلات و واکس خورده . بعضی ها فكر می كنند خورشید برای برنزه كردن آنها به آسمان آمده است. اگر زمانی پوست سفید از لطافت خاصی در اذهان برخوردار بود و کرم های زیبایی سعی در سفیدتر کردن پوست ها داشتند اکنون دیگر چنین نیست . هر چه تیره تر متمدن تر!
درست در همان زمانیکه آفتاب داغ در شهر بیداد می کند استخر های روباز شهر ما از دختران و پسرانی استقبال می کنند که برای هرچه تیره تر شدن پوستشان لحظه شماری میکنند . از هزینه های گزاف این استخر ها که بگذریم و به تبعات پزشکی آن هم بی اعتنا باشیم نمی توانیم به بی فرهنگی های این محیط ها بی توجه باشیم که البته در سطح شهر هم شاهد آن هستیم و داغ فرهنگ دوستان را تازه تر می کند .
در این میان جای مطالعه و رفتارهایی سازنده از این دست ،بسیار خالی است . چه دل خوشی داریم ما... که به جای فرهنگ دوستی ، تمدن قلابی را به خورد هم می دهند و لحظه ای برای روشنفکری و عقب ماندن از مد برای یکدیگر دریغ  نمی کنند و انواع سبک های آرایشی و لباس و ... ترویج می شود .
ما را چه شده؟ آیا جز این است که یک فرد با هدف در زندگی ، هیچ گاه زمانش را تا این حد صرف این نوع رفتارها نمی کند؟ آیا اگر جوانان ما میدانستند زمان را چگونه بگذرانند و فراغت خود را چگونه سپری کنند و برای رشد و کیفیت زندگی به چه مسیرهایی روی آورند و اگر به اندازه کافی خودباوری در آنها تقویت شده بود باز هم تب برنزه کردن و ... بالا می گرفت ؟

عده ای هم مدام در پی مقایسه فرهنگ خودی و بیگانه هستند و یاد گرفته اند فقط و فقط از خودی انتقاد کنند و بیگانه را روی سر بگذارند . غافل از این که ساختن خودباوری از همین جا شروع می شود . این انتقاد ها زمانی مفید است که راهکارهایی برای رسیدن به همان فرهنگ به ظاهر ناب را برای جوانان ارائه دهیم.
 اما وقتی فقط به فکر نقد و اعتراض و شکوه و شکایتیم ،در  واقع جوان مان را به سمتی سوق می دهیم که برای هویت یابیش به برنزه کردن و برجسته کردن گونه و ... روی می آورد چون روش های هویت یابی واقعی را نمی داند.

انگار همه زندگی به تبدیل شدن به یک بت زیبایی ختم می شود و قرار است در مسابقه زندگی مدال را به زیباترین ها بدهند .غافل از این که جذابیت های دیگری هم وجود دارد که نیاز به این همه تمدید و ظاهر سازی ندارد و آن چنان از دل بر می آید که بر دل می نشیند

از طرفی دیگر وقتی صدا و سیما جلوه فرهنگ و تمدن را در صحنه های تلویزیونی آرایش غلیظ و صورت جراحی شده و اشتغال به مانیکور کردن و ... می داند و در عوض یک خانم آراسته اما دانا ، فهمیده، فعال و پویا را به نمایش نمی گذارد  و آن را مدل معرفی نمی کند ، مسلما بیش ازاین انتظاری نیست .
جالب است بدانید:
باشگاه خبرنگاران در اردیبهشت ماه اعلام کرد : دختر جوان اهل ایالت آلاباما پس از ابتلا به سرطان پوست با انتشار عکسی سلفی از خود قصد دارد تا درس عبرتی شود برای آنان که تصمیم به برنزه شدن دارند. دختر جوان در صفحه خود نوشته: " اگر به انگیزه ای نیاز دارید تا شما را راضی کند که بی خیال برنزه شدن شوید این عکس را ببینید . این عکس سلفی چهره تاول زده و زخمی او را پس از شیمی درمانی نشان می دهد.
دکتر خلیل صداقت‌پیشه می گوید: "نور آفتاب، کلاژن‌های پوست را می‌سوزاند و باعث پیری زودرس پوست می‌شود. همچنین افزایش تیرگی پوست و به وجود آمدن لک‌ها در پوست به دنبال فعال شدن رنگدانه‌های پوست اتفاق می‌افتد و در افرادی که پوست اندام‌ خود را در معرض آفتاب قرار می‌دهند شایعتر است.
صداقت‌پیشه همچنین معتقد است : اشعه‌های مضر این نور به کروموزوم‌های سلول‌های پوستی آسیب وارد می‌کند و بر تقسیمات ژنتیکی تاثیر می‌گذارد و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد."
به راستی ما را چه می شود.....