تبیان، دستیار زندگی
تأمین انرژی کافی برای بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه از مهم ترین عواملی است که موجب کاهش عفونت، تسریع در بهبودی، کاهش طول مدت بستری و کاهش هزینه های درمان می شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تغذیه مناسب عامل اصلی تسریع در بهبود بیماران بستری


تأمین انرژی کافی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه از مهم‌ترین عواملی است که موجب کاهش عفونت، تسریع در بهبودی، کاهش طول مدت بستری و کاهش هزینه‌های درمان می‌شود.

گاواژ

یک متخصص تغذیه داشتن تغذیه مناسب در بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را از عوامل موثر در افزایش سرعت بهبود بیماران دانست.

دکتر رضوان هاشمی گفت: تأمین انرژی کافی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه از مهم‌ترین عواملی است که موجب کاهش عفونت، تسریع در بهبودی، کاهش طول مدت بستری و کاهش هزینه‌های درمان می‌شود.


وی افزود: بعد از تثبیت وضعیت عمومی، پایداری فشارخون، ضربان قلب و وضعیت تنفس، استراتژی مهم تأمین کالری و انرژی مورد نیاز در بیمارانی است که به دلیل صدمات وارده هوشیار نبوده (کما) و قدرت بلع کافی ندارند.


این متخصص تغذیه با اشاره به نیاز روزانه بیمار به انرژی لازم گفت: بر اساس شاخص‌های مختلف از جمله سن، جنسیت، وزن، سابقه بیماری، بیماری زمینه‌ای و نوع صدمه‌ای که به فرد وارد شده و با استفاده از فرمول‌های خاص نیاز روزانه فرد به انرژی برآورد شده و مواد غذایی از طریق گاواژ (قرار دادن لوله پلاستیکی در معده از طریق بینی) به بیمار داده می‌شود.


وی در خصوص نحوه انجام گاواژ افزود: انجام گاواژ به دو صورت انجام‌پذیر است در شکل قدیمی یا سنتی که متأسفانه در اکثر بیمارستان‌های کشور انجام می‌شود مواد غذایی پخته نرم و مخلوط شده و پس از له شدن با آب رقیق می‌شود و از طریق لوله بینی به فرد داده می‌شود. مطالعات نشان داده است که استفاده از این روش تغذیه پاسخگوی نیاز به انرژی بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کشور نبوده و این بیماران در مقایسه با بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کشورهای پیشرفته با کمبود حدود 500 کیلوکالری انرژی مواجه هستند. این شیوه امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا منسوخ شده و از گاواژ صنعتی به جای شیوه‌های سنتی استفاده می‌شود.

بعد از تثبیت وضعیت عمومی، پایداری فشارخون، ضربان قلب و وضعیت تنفس، استراتژی مهم تأمین کالری و انرژی مورد نیاز در بیمارانی است که به دلیل صدمات وارده هوشیار نبوده (کما) و قدرت بلع کافی ندارند

هاشمی در خصوص مزایای گاواژ صنعتی گفت: در روش جدید که از دهه 80 در دنیا به کار گرفته شده، از ترکیبات آماده غذا، دارو برای تغذیه بیماران استفاده می‌شود. این ترکیبات علاوه بر تأمین انرژی لازم و مواد مغذی مورد نیاز بیماران در موقعیت‌های ویژه، بهداشتی بوده و خطر بروز عفونت‌های ناشی از آلودگی غذایی را کاهش می‌دهند.


وی با اشاره به اهمیت و جایگاه تغذیه در سلامت بیماران گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر نقش تغذیه و تأمین انرژی کافی برای بیماران مورد توجه بیشتری قرار گرفته و برخی بیمارستان‌های کشور استفاده از محلول‌ها و پودرهای آماده غذا دارو را جایگزین گاواژ سنتی کرده‌اند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:
پیشگیری از سوءتغذیه در بیماران بستری
رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی
نیاز تغذیه ‌ای در تروما
زخمی که از بستر به جان می‌ماند
اقدامات مفید تغذیه‌ای در مراکز عمومی
توصیه‌های غذایی در زخم بستر
با تغذیه صحیح از ابتلا به بیماری عفونی جلوگیری کنید


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.