تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: خدا را گواه می گیرم موفقیت تیم هسته ای فقط برای رضایت خدا صورت گرفت نه به خاطر کسب اعتبار و جایگاه خودمان.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهدای پیراهن "پهلوانی" به ظریف و صالحی


رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: خدا را گواه می‌گیرم موفقیت تیم هسته‌ای فقط برای رضایت خدا صورت گرفت نه به خاطر کسب اعتبار و جایگاه خودمان.


پیراهن صالحی و ظریف

علی‌اکبر صالحی در مراسم گرامیداشت روز ملی "فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای" که به مناسبت هفته‌ "پهلوانی" در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده تر‌بیت ‌بدنی د‌انشگا‌ه تهران برگزار شد، با بیان این که عبادت به جز خدمت خلق نیست، با تبریک روز "پهلوانی" به جامعه ورزشی ایران، اظها‌ر کرد: روز پهلوانی ما را به یاد فراز حماسه‌های اباعبدالله الحسین (ع) می‌اندازد که اگر دین ندارید حداقل آزاده باشید.

وی گفت: خوشا به حال پهلوانان ما که بر سر دین حر هستند و با دو بال حریت حرکت می‌کنند و از این طریق به اوج می‌رسند. امیدوارم که این الگو و اسوه‌ای باشد برای دیگران.

صالحی در ادامه افزود: وقتی داستان‌های حماسی را از زمان پیدایش تاریخ بشریت می‌خوانیم اولین حماسه مربوط به سومری‌ها و بعد یونانی‌ها و در نهایت به حماسه بزرگ ایران یعنی رستم و سهراب برمی‌گردد. وقتی این حماسه‌ها را مقایسه می‌کنیم تفاوت عمیقی بین فرهنگ‌سازی ملت ایران و سایر ملت‌ها دیده می‌شود. به طوری که فردوسی موضوع جوانمردی را مطرح می‌کند، اما یونانیان منطق قدرت را برای خود مهم جلوه می‌دهند. متاسفانه این میراث تاکنون ادامه دارد و غربی‌ها به دنبال منطق قدرت هستند ، ولی ملت ما بر اساس بستر حق حرکت می‌کند نه بر اساس منطق قدرت و هیچ‌گاه ناامیدی و یاس و کندی و سکون در آنها وجود ندارد.

وی خاطر‌نشان کرد: ما ایرانیان افتخارات زیادی داریم و به مناسبت این افتخارات باید شکرهای زیادی را به جای آوریم. اولین افتخار ما این است که ایرانی هستیم و از تاریخ پرشکوهی برخورداریم. به خاطر آن باید شکرگزار باشیم. با بیان این مطالب نه به دنبال آن هستم که غلوی کنم ،‌ بلکه واقعیتی است که تاریخ گواه آن است. دومین افتخار ما که جای شکر دارد مسلمان بودن ما است و در حال‌ حاضر ام القرای دنیا جمهوری اسلامی ایران است.

صالحی در ادامه ا‌ضافه‌ کرد‌: همواره پس از انقلاب اسلامی شیوه حکمرانی جدیدی را به دنیا عرضه کردیم که شیوه‌ای است که در برابر طوفان‌ها ایستادگی کردیم و این حکمرانی به راحتی فرو نخواهد ریخت. این شیوه حکمرانی سبب شده تا جایگاه خود را اول در جهان اسلام و سپس در جهان پوچ گرایی و در عصر معاصر پیدا کنیم. این پیام انقلاب اسلامی به زندگی و اساس زندگی معنا و مفهوم می‌دهد و جای شکرگزاری دارد.

پیراهن "پهلوانی" و شعار ایستادگی هسته‌ای و نماد پهلوانی که به امضای دکتر حسن روحانی و جمعی از ورزشکاران و پهلوانان رسیده بود، توسط عباس زندی، قدیمی‌ترین و پیشکسوت‌ترین پهلوان ایران به صالحی و محمدجواد ظریف اهدا شد.

وی خاطر‌نشان کرد: آخرین شکر از خداوند است که این توفیق را به من داده است که در حضور مسئولان، دکتر عارف، دکتر مهرعلیزاده، پهلوان و پیشکسوت قدیمی عباس زندی تقدیر تشکر به عمل آوریم. عباس زندی که دهه‌ها قبل برای کشور افتخار آفرین بود و همواره پرچم افتخار را به دست گرفته است و می‌تازد. این جای تشکر دارد و شکر می‌کنم که عباس زندی همچنان در میان ما حضور دارد و باید از این نظر سجده شکر به جا آوریم.

صالحی گفت: حضور امروز من در این مراسم نه از جهت تجلیل از من و تیم هسته‌ای بود ،‌ بلکه با این اعتبار به این مراسم آمده ام که چند سال در وزارت امور خارجه حضور داشتم و در آن زمان مهندس مهرعلیزاده خواستار هموار شدن عرصه بین‌المللی ورزش بود که در آن زمان توانستم عرصه بین‌المللی را هموار کنم. از دکتر محمدجواد ظریف و رییس فدراسیون زورخانه‌ای نیز تشکر می‌کنم و معتقدم که هر چه برای توافق هسته‌ای انجام دادیم فقط در جهت رضایت خدا بود نه برای اصل اعتبار و جایگاه برای خودمان ، چون خارج از این تفکر دنیا و آخرت را از دست داده‌ایم.

وی ا‌دا‌مه‌ داد: خدا را گواه می گیرم که فقط برای رضایت خدا کاری را انجام داده‌ایم. نه به خاطر کسب اعتبار و جایگاه خودمان. من از تمام کسانی که امروز در این مراسم از زحمات من و تیم هسته‌ای تقدیر و تشکر به عمل آوردند تشکر می‌کنم.

در پایان این مراسم از دکتر محمدجواد ظریف و علی‌اکبر صالحی و عباس زندی با اهدای لوح تندیس توسط کیومرث هاشمی، مهندس مهرعلی‌زاده، دکتر عارف و دکتر عبدالحمیدی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

همچنین پیراهن "پهلوانی" و شعار ایستادگی هسته‌ای و نماد پهلوانی که به امضای دکتر حسن روحانی و جمعی از ورزشکاران و پهلوانان رسیده بود، توسط عباس زندی، قدیمی‌ترین و پیشکسوت‌ترین پهلوان ایران به صالحی و محمدجواد ظریف اهدا شد.

بخش سیاست تبیان

منبع : ایسنا