تبیان، دستیار زندگی
بنابر آمار رسمی منتشرشده تاکنون پیکر ۵۰ غواص شهید تفحص شده از عملیات کربلای چهار تعیین هویت شده و قریب به ۲۲۰ پیکر هنوز شناسایی نشده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قصه چشم‌های منتظر ادامه داردبنابر آمار رسمی منتشرشده تاکنون پیکر ۵۰ غواص شهید تفحص شده از عملیات کربلای چهار تعیین هویت شده و قریب به ۲۲۰ پیکر هنوز شناسایی نشده‌اند.

تشییع شهدا

پس از گذشت بیش از ۴۰ روز از بدرقه تاریخی پیکر ۲۷۰ شهید دفاع مقدس که جمعی از غواصان شهید نیز در میان آن‌ها بودند، فرآیند هویت‌یابی این پیکرهای تفحص‌شده همچنان ادامه دارد و بنابر آمار منتشرشده تاکنون ۵۰ پیکر هویت‌یابی و شناسایی‌شده‌اند.


شناسایی یک ماهی خاکی
پیکر پاک شهید حسینعلی بالویی یکی از غواصان شهید کربلای چهار پس از ۲۹ سال از طریق پلاک هویت شناسایی‌شده است.
شهید حسینعلی بالویی فرزند اصغر، متولد سال ۴۹ و اعزامی از استان مازندران بوده است. این شهید بزرگوار در سال ۶۵ از طریق بسیج استان مازندران اعزام و در عملیات «کربلای ۴» در منطقه عملیاتی «ام‌الرصاص» به فیض شهادت نائل آمد.

۵۰ آشنا
همچنین سرهنگ ابراهیم رنگین رئیس معراج شهدای مرکز اعلام کرد: پس از انجام اقدامات کارشناسی تاکنون موفق به شناسایی بالغ‌بر ۵۰ شهید از شهدای خط‌شکن و غواص از جمع ۱۷۵ شهید شده‌ایم. امید است با ادامه تلاش‌ها بتوانیم تعداد بیشتری از این شهدای عزیز را شناسایی و تحویل خانواده‌های چشم‌انتظارشان بدهیم.

پس از انجام اقدامات کارشناسی تاکنون موفق به شناسایی بالغ‌بر ۵۰ شهید از شهدای خط‌شکن و غواص از جمع ۱۷۵ شهید شده‌ایم


تشییع شهدا

رنگین در ادامه یادآور شد: قرار است این شهدای عزیز به همراه شهدای گمنام در ۲۵ شوال برابر با ۲۰ مردادماه سال جاری مصادف با شهادت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) در استان‌های مربوطه تشییع و به خاک سپرده شوند.

رئیس معراج شهدای مرکز گفت: با توجه به اینکه هنوز به خانواده‌های معظم شهدا شناسایی‌شده اطلاع‌رسانی صورت نپذیرفته، امکان انتشار اسامی شهدا نیست. لذا به‌محض اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها اسامی شهدا شناسایی‌شده از طریق مبادی ذی‌ربط در استان‌ها اعلام خواهد شد.

تشییع شهدا

تشیع اولین ماهی خاکی آشنا
هویت پیکر مطهر شهید سید جلیل میری ورکی خط‌شکن این عملیات اولین شهیدی بود که به‌واسطه مدارک کامل شناسایی هویتش احراز و اعلام شد. او متولد ششم فروردین‌ماه سال ۱۳۳۸ از شهرستان تنکابن در استان مازندران و اعزامی لشکر ۲۵ کربلا بود که به‌عنوان خط‌شکن کربلای ۴ در این عملیات به شهادت رسید.

تشخیص هویت هنوز تمام نشده
پیکر مطهر ۲۷۰ شهید دفاع مقدس با تلاش کمیته جستجوی مفقودین در عملیات تفحص در جنوب عراق فاو، ابوفلوس، شلمچه، مجنون و زبیدات کشف شدند. 175 شهید از غواصان عملیات کربلای ۴ بودند که با دستان بسته در یک گور دسته‌جمعی منطقه ابوفلوس کشف شدند.
این شهدا در ۲۶ خردادماه با استقبال بی‌نظیر مردم در تهران تشییع شد. این مراسم تشییع بیش از پنج ساعت به طول انجامید. از یک ماه پیش تاکنون مراحل شناسایی هویت آنان در حال انجام است.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح