تبیان، دستیار زندگی
این روزها بازار حیوانات خانگی در میان برخی مردم بسیار گرمتر از سابق شده است تا جاییکه برخی برای آنها جشن تولد می گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جشن تولد سگ ها در پایتخت

این روزها بازار حیوانات خانگی در میان برخی مردم بسیار گرمتر از سابق شده است تا جاییکه برخی برای آنها جشن تولد می‌گیرند.

فراوری : لواسانی- بخش اجتماعی تبیان
جشن تولد سگ

سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد و بعد از آن آدمیان از این حیوان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای نظامی، نجات جان انسانها در حوادث و بلایا و ... استفاده کردند. در بعضی فرهنگ‌ها از این حیوان متاسفانه به عنوان یک منبع غذایی هم استفاده شده‌است این در حالی است که  بر اساس آماری که  در سال ۲۰۰۱ برآورد شده حدود ۴۰۰ میلیون قلاده سگ در سراسر دنیا زندگی می‌کنند.
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سگ‌ها دست کم در حدود پانزده هزار سال پیش اهلی شده‌اند، اما با معیار قرار دادن شواهدی که از فسیل‌ها و آزمایش دی‌ان‌ای به دست آمده‌است سگ‌ها از یک صد هزار سال پیش اهلی شده بودند.

متاسفانه ماهواره و سریالها و فیلمهای غربی تاثیرات منفی روی برخی جوانها گذاشته و با خریداری ونگهداری سگ های تزئینی و عروسکی از نژادهای مختلف به نوعی قصد دارند خود را تجددگرا و تجددپذیر معرفی کنند

متاسفانه امروزه  شاهد آن هستیم که برخی از جوانان همچنان زندگی و عمر خود را صرف خرید و نگهداری و زندگی با سگ های عروسکی می کنند. سگهایی که شاید هیچ منفعتی برای آنها نداشته و بیشتر جنبه تزئینی دارند و مرکزی برای بروز بیماری و هزینه های گزاف هستند.
البته افراد و شرکتهای سودجو هم بیکار نبوده و آتش بیار معرکه هستند تا از این بازار جو زدگی پولی به جیب بزنند. از ایجاد دوره های تخصصی آموزش سگ تا ایجاد آرایشگاه و کلوپ های ویژه برای سگ ها...!

افزایش ۲ برابری نگهداری از سگ در خانه

یكی از كارشناسان مبارزه با هاری و از مجریان طرح جامع كنترل هاری در سازمان دامپزشكی گفت: در ایران سالانه برای بیش از ۴۰۰ هزار سگ واكسن تزریق می‌شود كه اغلب این ها سگ‌های گله و نگهبان هستند و از سال ۷۵ به دنبال اجرای طرح كنترل هاری تحت مراقبت قرار گرفته‌اند. محمد نیكخواه افزود: با توجه به آمارهای اعلام شده میزان نگهداری از حیوانات خانگی در ایران روند رو به افزایشی داشته است.این كارشناس خاطرنشان كرد: از تعداد حیوانات صاحبدار، فقط ۴ تا ۵ هزار آن گربه است و بیشتر افراد به نگهداری سگ مبادرت می‌ورزند.كسانی كه در خانه سگ نگهداری می‌كنند، بیشتر آلوده به میكروب هستند.
هر چند از دیدگاه نیكخواه، آمار دقیقی به تفكیك سال در خصوص حیوانات خانگی وجود ندارد، اما بررسی میزان واكسن‌های تزریق شده از زمان اجرای طرح جامع مبارزه با هاری در سال ۷۵ گویای این نكته است كه این آمار در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، به گونه‌ای كه می‌ توان گفت نسبت به دهه ۷۰ حدود دو برابر شده است.

فضایی خاص برای جشن تولد

انتخاب حیوانات خانگی و وابستگی به آنها ، امروزه در میان گروهی از جوانان و بزرگسالان در هررده شغلی بسیار مد شده است تا جایی که هر یک تلاش میکنند با ابتکاری تازه از دیگری پیشی گیرند.
یکی از این ابتکارات ، برگزاری جشن تولدهای پر زرق و برق با هزینه‌های آن چنانی برای حیوانات خانگی است که برای بیشتر اقشار جامعه امری غیرعادی به حساب می آید.

در بازدید میدانی از یک کلینیک دامپزشکی پایتخت مشخص شد که در این مرکز درمانی برای این حیوانات به صورت مجزا جشن تولد برگزار می کنند.جالب توجه اینکه مهمانان این جشن تولدها برای "صاحب مجلس" کادوهایی از قبیل استخوان بیسکویتی،  لباس، خانه، ظرف غذا، را پیش کش می کنند و  قیمت پایه این هدایا از 45 هزار تومان شروع می‌شود.
از موارد قابل تامل  این گزارش این است که  کیک تولدهایی با تصویر خود سگ یا گربه به صورت سه بعدی نیز سفارش داده می‌شود.
برخی جوانها با نگهداری از سگ می خواهند خود را تجددگرا و تجدد پذیر معرفی کنند
دکتر امان الله قرایی مقدم آسیب شناس و جامعه شناس واستاد دانشگاه با بیان اینکه سگ در ایران سابقه تاریخی داشته و در زندگی دامداران و عشایر نقش کلیدی ایفا می کند گفت: متاسفانه ماهواره و سریالها و فیلمهای غربی تاثیرات منفی روی برخی جوانها گذاشته و با خریداری ونگهداری سگ های تزئینی و عروسکی از نژادهای مختلف به نوعی قصد دارند خود را تجددگرا و تجددپذیر معرفی کنند.

در بازدید میدانی از یک کلینیک دامپزشکی پایتخت مشخص شد که در این مرکز درمانی برای این حیوانات به صورت مجزا جشن تولد برگزار می کنند.جالب توجه اینکه مهمانان این جشن تولدها برای "صاحب مجلس" کادوهایی از قبیل استخوان بیسکویتی،  لباس، خانه، ظرف غذا، را پیش کش می کنند و  قیمت پایه این هدایا از 45 هزار تومان شروع می‌شود


وی افزود: البته برخی هم از روی چشم و هم چشمی اقدام به خرید و نگهداری این نوع حیوانات کرده و با سگ گردی در خیابانها به نوعی قصد دهن کجی به جامعه دارند.
این آسیب شناس اجتماعی گفت: البته می توان این رفتار در برخی از جوانها را به نوعی جو زدگی هم عنوان کرد و قطعا این تب داغ و استقبال افزایش هم خواهد داشت.
به نظر می رسد كم شدن روابط عاطفی بین انسان ها ، موجب روی آوردن افراد به نگهداری از سگ می شود تا جایی كه برخی افراد به خاطر فرار از تنهایی ترجیح می دهند از یك سگ نگهداری كنند و از طرفی به دلیل هوش بالای سگ و امكان ارتباطش با انسان برخی این رابطه را جایگزین خلأهای عاطفی می كنند. اگر ارتباطات انسانی میان افراد خانواده سالم و طبیعی باشد و روابط خانواده براساس سیستم نظام مند باشد دیگر نیازی نیست كه رابطه انسان و سگ به این نزدیكی باشد و مانند كاركردهای گذشته، این حیوان صرفاً برای شكار یا نگهبانی استفاده می شود.
بر اساس این گزارش وزارت کشور بعنوان متولی امور اجتماعی و فرهنگی ومسئول سیاستگذاری در این بخش باید قبل از بروز هرگونه اپیدمی آسیب اجتماعی در جامعه بسته های فرهنگی آماده ای داشته باشد. با این حال پرونده سگ بازی در جامعه همچنان مفتوح است تا رسانه ها و دستگاه های متولی اقدامی فرهنگی در این مورد داشته باشند.


منابع: خبرگزاری مهر / باشگاه خبرنگاران