تبیان، دستیار زندگی
آیا می خواهید که فرد موفقی باشید؟ راه های بسیاری برای دست یابی به موفقیت در جنبه های مختلف زندگی وجود دارد اما در این راه ها باید برخی مهارت ها را نیز توشه راه خود قرار دهید تا بتوانید به موفقیت بالاتری دست یابید. بهره بردن از این مهارت ها باعث خواهد شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 مهارت که افراد برای کسب موفقیت به آن نیاز دارند


آیا می‌خواهید که فرد موفقی باشید؟ راه‌های بسیاری برای دست یابی به موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی وجود دارد اما در این راه‌ها باید برخی مهارت‌ها را نیز توشه راه خود قرار دهید تا بتوانید به موفقیت بالاتری دست یابید. بهره بردن از این مهارت‌ها باعث خواهد شد که هرچه بیشتر به این موفقیت دست یابید.

موفقیت

1- مهارت‌های سازمانی

مهارت‌های سازمانی یکی از بهترین و مهم‌ترین مهارت‌هایی است که افراد می‌بایست در تحقق آن تلاش کنند. البته منظورمان از مهارت‌های سازمانی تنها سر وقت حاضر شدن در مراسم و… نیست و افرادی که دارای چنین مهارتی هستند سعی می‌کنند تا هرچه بیشتر کار‌های خود را به دقت انجام دهند و بتوانند به دیگران ثابت کنند که قابل اعتماد هستند. مهارت‌های سازمانی بدین معناست که فرد بتواند در برابر مشکلاتی که ممکن است برای وی پیش آید، بهترین راه حل را داشته باشد.

البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که بدون مهارت‌های مدیریتی و سازمانی، شما به سادگی می‌توانید شکست بخورید!

2- مهارت‌های گفتاری و مذاکره

افراد موفق در زمینه گفتگو و مذاکره بسیار خوب عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و می‌توانند با گفته‌های خود سایر افراد را قانع کنند. این مهارت می‌تواند در زمینه کار و سایر بخش‌های زندگی بسیار موثر باشد و با کمک آن افراد می‌توانند روز به روز زندگی بهتری را تجربه کنند.

در محیط کار نیز توانایی خوب گفتگو کردن به معنای تبلیغات خواهد بود و از طریق آن می‌توانید مشتریانی را به مجموعه خود اضافه کنید و در نتیجه درآمد بیشتری داشته باشید.

3- مهارت برقراری ارتباطات

مهم نیست که چه شغلی دارید و یا در چه جایگاهی هستید، برقراری ارتباط یکی از بخش‌های اصلی در موفقیت شما خواهد بود. از ارایه اطلاعات به مشتریان گرفته تا همکاری با مدیر خود نیازمند یک ارتباطات قوی است. افراد موفق روزانه ارتباطات قدرتمند و موثری را با افراد مختلف برقرار می‌کنند. اگر شما تلاش می‌کنید تا در برقراری ارتباطات فردی قدرتمند باشید این موضوع راه‌های گوناگونی دارد که برای مثال می‌توان به ارتباط چهره به چهره، ارتباط از طریق ایمیل، اسکایپ، تماس صوتی و… اشاره کرد. سعی کنید بهترین راهی که می‌توانید به ارتباطات خود قدرت بخشید را برای فراگیری این موضوع انتخاب نمایید.

4- مهارت هوش احساساتی

هوش احساساتی مهارتی است که افراد موفق باید دارای آن باشند تا از طریقش بتوانند به شرایط سایر افراد پی ببرند و آن‌ها و مشکلاتشان را درک کنند. این موضوع مخصوصا در محیط کار بیشتر جلوه نمایی می‌کند و می‌بایست برخورد مناسبی با افراد داشته باشید.

هوش احساساتی باعث خواهد شد تا افراد موفق بتوانند معاملات و مشتریان مطمئنی داشته باشند و البته بر روی مدیر خود نیز تاثیر بگذارند. یکی از راه‌های یادگیری هوش احساساتی این است که خود را به جای فرد مورد نظرتان بگذارید.

افراد موفق در زمینه گفتگو و مذاکره بسیار خوب عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و می‌توانند با گفته‌های خود سایر افراد را قانع کنند.

5- مهارت فکر بحرانی

مهارت فکر بحرانی به افراد موفق این امکان را می‌دهد که بتوانند در شرایط مختلف بهترین روش‌ها را برای حل مسائل و مشکلات خود بیابند. مهارت فکر بحرانی بدین معناست که شما به سرعت بتوانید وضعیت را بسنجید و سپس سریعا مشکل را به طور مستقل و منطقی برطرف نمایید.

6- مهارت تمرکز

تمرکز بر روی یک موضوع و هدف خاص باعث می‌شود که افراد موفق بتوانند به اهداف دراز مدت خود نیز دست یابند و این ویژگی باعث می‌شود که افراد در مسیر هدف خود قرار بگیرند و با کمک آن به دلایل مختلفی نظیر مشکلات روزانه، از مسیر خود خارج نشوند.

7- مهارت کار گروهی

مهارت کار گروهی برای بسیاری از شغل‌ها بسیار مهم است و البته بر روی زندگی روزمره شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. از کار کردن بر روی یک پروژه گرفته تا رابطه بین مدیر و کارکنان تماما برای موفقیت نیازمند این است که افراد، دارای مهارت کار گروهی باشند. داشتن مهارت کار گروهی برای افراد موفق این امکان را می‌دهد که کار‌ها را بهتر انجام دهند.

البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که اگر یک عضو در گروه دارای چنین مهارتی نباشد، به آهستگی از گروه به بیرون رانده خواهد شد!

8- رعایت تعادل

رعایت تعادل در بین کار‌ها یکی از مهارت‌هایی است که افراد موفق انجام می‌‌دهند و داشتن این مهارت باعث می‌شود که آن‌ها بین مسایل کاری، سلامتی، خانوادگی و… خود تعادل برقرار کنند. عدم حقه بازی در کار‌ها و انجام امور به شکل درست نه تنها از میزان استرس افراد خواهد کاست، بلکه باعث می‌شود تا افراد هرچه بیشتر و بهتر به موفقیت دست پیدا کنند.

ایجاد تعادل بین کار‌ها سبب می‌شود که بدانند چه چیزی آن‌ها را خوشحال می‌کند و این موضوع هم در زندگی خود و هم در کارشان باعث خواهد شد تا موفق شوند.

تمرکز بر روی یک موضوع و هدف خاص باعث می‌شود که افراد موفق بتوانند به اهداف دراز مدت خود نیز دست یابند و این ویژگی باعث می‌شود که افراد در مسیر هدف خود قرار بگیرند و با کمک آن به دلایل مختلفی نظیر مشکلات روزانه، از مسیر خود خارج نشوند.

9- مهارت اعتماد به نفس

باید بدین نکته توجه داشت که افراد موفق هرگز بر این باور نیستند که آن‌ها اعتماد به نفس بالایی دارند، بلکه در صدد آن هستند تا عملکرد خود را در زمینه اعتماد به نفس بهبود و ارتقا دهند تا این ویژگی به سود بیشتری برای آن‌ها بیانجامد. آن‌ها سعی می‌کنند تا زبان بدن (حرکاتی که در حین گفتگو انجام می‌‌شود)‌ و ارتباطات اجتماعی خود را بهبود دهند و این باعث خواهد شد تا هرچه بیشتر تاثیر گذار باشند.

10- مهارت تحقیق و مطالعه

شاید مهم‌ترین دلیل موفقیت افراد به همین مهارت باز گردد، افراد موفق سعی می‌کنند تا در خصوص اطلاعات مختلف تحقیق و مطالعه کنند. این مهارت به افراد موفق کمک می‌کند تا افرادی فعال باشند که به دیگران نیز کمک می‌کنند تا آن‌ها نیز موقعیت خود را ارتقا دهند.

با 10 مهارت افراد موفق آشنا شدیم، شما چه نکاتی را برای موفقیت در کار‌ها پیشنهاد می‌دهید؟

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : ای تی رسان