تبیان، دستیار زندگی
عروس جوان انتظار دارد، اعضای خانواده علی الخصوص مادر و پدر همسر او را به چشم دخترشان نگاه کنند، ولی گاهی این اتفاق نمی افتد و همین امر قصه طول و دراز اختلافات را شروع می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توپ وتانک پسر و داماد


عروس جوان انتظار دارد، اعضای خانواده علی الخصوص مادر و پدر همسر او را به چشم دخترشان  نگاه کنند، ولی گاهی این اتفاق نمی افتد و همین امر قصه طول و دراز اختلافات را شروع می کند.

خانواده همسر

با شنیدن واژه تبعیض در خانواده اولین نکته ای که به ذهن هر فرد خطور می کند، تبعیض قائل شدن میان فرزندان دختر و پسر است. تبعیض قائل شدن میان فرزندان از گذشته های دور تا به امروز وجود داشته است و فرزندانی را که دچار معضل تبعیض در خانواده بوده اند با مشکلات متعددی رو به رو ساخته است. اما تبعیض میان اعضای خانواده به تبعیض میان فرزندان ختم نمی شود. تفاوت قائل شدن میان دختر و عروس ، تبعیض میان عروس ها و دامادها  و تبعیض میان پسر و داماد از اشکال دیگر تبعیضات خانوادگی است که قطعاً دردسرها و مسائلی را برای خانواده به وجود می آورد.


تبعیض میان دختر و عروس
هر عروس جوانی که وارد خانواده جدید می شود، انتظار دارد، تفاوتی میان او و سایر اعضاء خانواده وجود نداشته باشد. گاهی این اتفاق نمی افتد و اگر پای درد و دل عروس های جوان بنشینید، یکی از نکاتی که از زبان آنها خواهید شنید، خاطراتی از تبعیض میان دختر و عروس خانواده است. در این گونه مواقع است که  گاهی عروس توقع چنین رفتاری را ندارد و کینه به دل می گیرد و این آغاز تخریب رابطه میان خانواده همسر و عروس است.


قصه جاری ها و باجناق ها
ورود یک جاری یا باجناق جدید در بیشتر موارد خانواده ها را دستخوش تحولاتی می کند که در بعضی مواقع حتی قابل پیش بینی نیست . با ورود عضو جدید، کافی است عروس یا داماد بزرگتر احساس تبعیض کنند، در این میان حسادت بیشتر چهره خود را نشان می دهد. این تبعیض ها جرقه ای برای اختلافات میان جاری ها و باجناق ها می شود و مشکلات بسیاری را بوجود می آورد.

توپ وتانک پسر و داماد
اینگونه تبعیض نیز مشابه تبعیض میان دختر و عروس است ، با این تفاوت که بیشتر از آن که جنبه عاطفی و احساسی داشته باشد، جنبه مالی و اقتصادی دارد.

قطعاً هر مادری دختر خود را بیشتر از عروسش دوست خواهد داشت، همانگونه که عروس خانواده نیز تعلق خاطر بیشتری به پدر و مادر خود دارد ولی باید این علاقه قلبی را در دل نگه داشت و آن را اظهار نکرد. اگر شما تخم تبعیض را در خانواده بکارید قطعاً از آن حسادت و کینه درو خواهید کرد

و اما وظیفه بزرگترها
همیشه باید به خاطر داشت که هیچ گاه دو انسان شبیه یک دیگر نمی شوند و هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی های خوب و بد هستند . یکی از نکات حائز اهمیت که باید به آن دقت شود، این است که هیچ گاه دو نفر از اعضای خانواده را با یکدیگر مقایسه نکنند. ویژگی های مثبت همه اعضا خانواده را در نظر داشته باشند. در بعضی مواقع این توجهات به صورت ناخود آگاه است و  باید بر حسب مصلحت، علاقه قلبی در ظاهر و کلام نشان نداد. قطعاً هر مادری دختر خود را بیشتر از عروسش دوست خواهد داشت، همانگونه که عروس خانواده نیز تعلق خاطر بیشتری به پدر و مادر خود دارد ولی باید این علاقه قلبی را در دل نگه داشت و آن را اظهار نکرد. اگر شما تخم تبعیض را در خانواده بکارید قطعاً از آن حسادت و کینه درو خواهید کرد.


رفتار با عضو جدید
مسئله مهم  دیگر آن است که با ورود عروس و یا داماد جدید تمام توجه خود را به سمت فرد تازه وارد سوق ندهید. سعی کنید همانگونه که با عروس ها و دامادهای قبلی برخورد داشته اید با عضو جدید برخورد نمایید. با نشان دادن محبت بیشتر و در دست گیری توازن خانواده کمک نمایید تا محیط و خانواده جدید برای عضو جدید خوشایند تر شود.


سخنی با جوانان
بهتر است عروس ها و دامادهای جوان، نگاهشان را تغییر دهند و حساسیت بیش از حد از خود نشان ندهند. بعضی از مواردی را که شما به چشم تبعیض نگاه می کنید واقعاً تبعیض نیست. شایدخانواده همسر شما 10 سال پیش برای شما هدیه خریده اند و یا جشنی برگزار کرده اند، توقع نداشته باشید همان جشن و همان هدیه را برای عروس و یا داماد جدید بدهند. اگر احساس می کنید از لحاظ احساسی و عاطفی توجه کمتری به شما می شود آن را به حساب خودمانی تر بودن خودتان با خانواده همسرتان بدانید. آنها شما را از آنها  نیازی نمی بینند همانگونه که با عضو جدید برخورد می شود با شما رفتار کنند. اگر ناراحت هستید، سعی کنید خودتان را مهار کنید، این حسادت و کینه می تواند بنیان زندگی شما را نابود سازد.
در پایان باید گفت درست است که تبعیض همیشه درد آور و ناراحت کننده است و با درایت و بزرگ منشی می توان از کنار این مشکلات عبور کرد و بزرگواری و گذشت را سرلوحه کار خود قرار داد.

مرضیه ولی حصاری
بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط:

وقتی اقوام همسر ،آزارم می دهند
پدر و مادر جدید بعد از ازدواج !
بهترین عروس باشید!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.