تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه دهم مرداد 1394 هجری خورشیدی، پانزدهم شوال 1436 هجری قمری، یکم آگوست 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دهم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه دهم مرداد 1394 هجری خورشیدی، پانزدهم شوال 1436 هجری قمری، یکم آگوست 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

10مرداد 1368

نخستین خط کشتیرانی ایران در دریای خزر با حضور وزیران راه و ترابری، اقتصاد و دارایی، جهاد سازندگی و برخی مسوولان محلی آغاز به کار کرد. با شروع به کار این خط کشتیرانی در آب‏های خزر، توان صادرات و واردات کالا از این آبراه مهم افزایش چشمگیری پیدا کرد.

10 مرداد 1366

عملیات نصر 6 با رمز یا اباعبداللَّه الحسین(ع) به وسیله ی رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، به مرحله اجرا درآمد.

10 مرداد 1355

رییس سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در نامه ای به ارتشبد نصیری رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) از نقش وی در امدادرسانی به کشتی نفتی این رژیم که در یکی از بندرهای عمان به گل نشسته بود سپاسگزاری کرد. این کشتی پس از بارگیری در خارک به طرف دریای سرخ در حرکت بود که دچار حادثه شد.

10 مرداد 1333

دولت ایران درجریان گفتگوهای کنسرسیوم، موافقت کرد بابت حوادث ملی شدن صنعت نفت به دولت انگلیس غرامت بپردازد.

10 مرداد 1331

تظاهرات مختلفی علیه محمدرضا پهلوی در شهرهای ایران برگزار شد و عده ای در جریان آن کشته و مجروح شدند. 28 نماینده ی مجلس نیز در سالن کنفرانس مجلس تحصن کردند.

10 مرداد 1321

کابینه ی سوم احمد قوام( قوام السلطنه ) تشکیل شد. این کابینه تا بیست و چهارم بهمن 1321 خورشیدی به مدت 6 ماه دوام داشت.

10 مرداد 1303

روزنامه ایران نوشت که حسین علاء وزیر مختار ایران در آمریکا برای درمان بیماری خود در سوئیس توقف کرده است. جانشین وی در آمریکا هنوز تعیین نشده و امور دیپلماتیک ایران به وسیله ی مهذب الدوله شارژدافر انجام می شود.

10 مرداد 1295

نمایندگی های سیاسی روسیه و انگلیس در یادداشت مشترکی از دولت ایران خواستند تا با تشکیل یک نیروی نظامی در جنوب ایران با فرماندهی انگلیسی ها و یک نیروی نظامی قزاق در شمال کشور با فرماندهی روسها موافقت کند.

تنظیم: هومن بهلولی