تبیان، دستیار زندگی
پانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در حالی آغاز می شود که علاقه مندان به فوتبال در انتظار رونمایی از تیم های مورد علاقه شان هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رونمایی از لیگ پانزدهم


پانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در حالی آغاز می‌شود که علاقه‌مندان به فوتبال در انتظار رونمایی از تیم‌های مورد علاقه‌شان هستند.

هفته نخست از فصل جدید لیگ برتر فوتبال با برگزاری 8 دیدار در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود.

سیاه‌جامگان – استقلال

پدیده و پرسپولیس

اولین بازی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران با مصاف سیاه‌جامگان و استقلال در مشهد برگزار می‌شود. سیاه جامگان فصل گذشته با هدایت مهاجری توانست از لیگ یک به لیگ برتر بیاید و بعد از این صعود، خطیبی سرمربی این تیم شد.

این مربی جوان با حضور در این تیم دست به تغییرات زیادی زده و تلاش کرده چهره لیگ یکی بودن سیاه‌جامگان را از بین ببرد و این تیم را به تیم حداقل متوسطی در فوتبال ایران تبدیل کند. در همین راستا 17 بازیکن به این تیم پیوسته‌اند تا شکل سیاه‌جامگان کاملا عوض شود. از طرفی دیگر رسول خطیبی در تراکتورسازی و گسترش فولاد هم مربی‌ای بود که تیمش را هجومی آرایش می کرد و معمولا مصاف‌های تیم‌های او با استقلال علاوه بر جذابیت‌های فنی، حواشی خاصی هم داشتند.

در سوی دیگر این میدان استقلال قرار دارد که پس از دو سال ناکامی با امیر قلعه‌نویی به سمت پرویز مظلومی آمده است. مظلومی کار سختی را پیش رو دارد و شاید پیروزی در نخستین گام خیلی بتواند به او کمک کند. استقلال با بازگرداندن رحمتی و جذب عناصر دفاعی تلاش کرده تا تیمی قدرتمند در فاز دفاعی بسازد هرچند که به نظر می‌رسد آبی‌های پایتخت در حمله دچار کمبودهایی هستند.

از تقابل‌های جالب این دیدار می‌توان به حضور رضا عنایتی در سیاه‌جامگان اشاره کرد. این مهاجم فصل گذشته در استقلال بود و می‌خواست امسال با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کند اما این فرصت در اختیارش قرار نگرفت و حالا باید در اولین گام به مصاف استقلالی‌ها برود. همچنین محسن فروزان که با وجود علاقه‌اش برای ماندن در استقلال با نظر کادرفنی این تیم در لیست مازاد قرار گرفت.

سپاهان – استقلال خوزستان

مدافع عنوان قهرمانی با تغییرات اندکی که در فصل نقل و انتقالات داشته امیدوار است که این فصل هم در قامت یک قهرمان حاضر شود. در سوی مقابل اما استقلال خوزستان تغییرات بسیار زیادی را در بازیکنانش داشته است. عبدالله ویسی همه بازیکنان نامدارش را کنار گذاشته و به جای آن‌ها بازیکنانی جوان و جویای نام را جذب کرده به طوری که بنا بر ادعای خودش، میانگین سنی استقلال خوزستان 23 سال و 7 ماه است. استقلالی‌ها در فصل نقل و انتقالات 13 خروجی و 14 ورودی داشتند. با توجه به جوان بودن استقلالی‌ها و کم‌تجربگی‌شان انتظار می‌رود زردپوشان اصفهانی در گام نخست خیلی کار سختی نداشته باشند.

سایپا – گسترش فولاد

مجید جلالی و مسئولان سایپا در عمل هم به وضعیت بازیکنان سرباز اعتراض کردند. آن‌ها با جذب چند بازیکن نسبتا سن بالا، عملا میانگین سنی تیم جوان‌شان را به حدود 30 سال رساندند. سایپایی‌ها معتقد بودند که آکادمی آن‌ها هرچقدر هم موفق باشد، بازیکنان این تیم در نهایت باید به تیم‌هایی مثل تراکتورسازی بروند و این به ضرر آن‌هاست. حالا سایپا با جذب بازیکنان نسبتا با تجربه شاید نیم‌نگاهی به کسب سهمیه آسیایی هم داشته باشد آن‌ها در نخستین گام به مصاف گسترشی می‌روند که با کمالوند، امیدهای زیادی دارد و ظاهرا امسال نمی‌خواهد برای سقوط نکردن بجنگد بلکه هدفش نیم‌نگاهی به سهمیه آسیایی خواهد بود.

آخرین بازی هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر را پرسپولیس و پدیده برگزار می‌کنند. پرسپولیسی‌ها امیدوارند با برانکو بتوانند در قامت یک مدعی پا به لیگ برتر بگذارند و شاید خیلی هم کار سختی در هفته نخست برابر پدیده نداشته باشند

صبای قم – استقلال اهواز

این دیدار مصاف دو تیمی است که به تازگی مالک‌شان را پیدا کرده‌اند. صبایی‌ها هفته گذشته به بخش خصوصی واگذار شدند و استقلال اهواز هم در 10 روز گذشته و بعد از خرید امتیاز باشگاه فولاد نوین، لیگ برتری شده است. روی کاغذ وضعیت صبایی‌ها شاید بهتر باشد. هدایت این تیم را علی دایی بر عهده دارد و در نقل و انتقالات آن‌ها بازیکنان باتجربه و اسمی بزرگی را جذب کرده‌اند اما استقلال اهواز در این زمینه خیلی موفق نبوده و شاید چوب کم‌تجربگی بازیکنانش را در طول فصل بخورد. جذابیت‌های این دیدار به دو شکل است اول بازگشت علی دایی به لیگ برتر و دوم برگشتن استقلال اهواز به بالاترین سطح فوتبال ایران. آبی‌های اهوازی محبوب‌ترین تیم استان خوزستان هستند و حضورشان در لیگ برتر به جذابیت‌های فوتبال ایران می‌افزاید.

تراکتورسازی – نفت تهران

حساس‌ترین بازی هفته اول رقابت‌های لیگ برتر بی‌تردید مصاف تراکتورسازی و نفت تهران است. این دو تیم هفته آخر لیگ برتر را در فصل گذشته با یکدیگر برگزار کردند و در حالی که برنده آن دیدار می‌توانست قهرمان لیگ شود، به تساوی 3 بر 3 رضایت دادند. تساوی پر حرف و حدیثی که هنوز هم ابهاماتی در آن وجود دارد. این دیدار یادآور خاطرات تلخ و شیرینی است. تلخ برای هواداران تراکتور و شیرین برای هواداران سپاهان. دیداری که منجر به محرومیت فغانی شد و البته حتی پای سیاسیون را هم به فوتبال ایران باز کرد. تراکتورسازی و نفت هر دو مدعی قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر در فصل جاری هستند و البته تراکتورسازی به دلیل جذب بازیکنان سرباز به لحاظ مهره وضعیت بهتری از سایر تیم‌های لیگ برتری دارد.

ملوان – ذوب آهن

امیر قلعه‌نویی تقریبا یک هفته است کارش را در ملوان آغاز کرده و این در حالی است که ذوب آهن با یحیی گل‌محمدی چیزی حدود 50 روز است که کار را به صورت جدی آغاز کرده‌اند و اردوهای مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند. به همین دلیل وضعیت آمادگی این دو تیم به هیچ وجه یکسان نیست و تنها عامل کمک کننده به ملوانی‌ها در این دیدار، میزبان بودن آن‌ها محسوب می‌شود. ذوب آهن از مدعیان قهرمانی در فصل جاری به شمار می‌رود و ملوان با توجه به ابهامات زیاد مدیریتی‌اش شاید ماندن در لیگ برتر برایش موفقیت بزرگی در این فصل محسوب شود.

فولاد – راه آهن

دراگان اسکوچیچ فصل گذشته نتوانست برای فولادی‌ها حتی سهمیه آسیایی را کسب کند و این فرصت به او داده شده تا در این فصل جبران مافات کند. فصل گذشته او به دلیل تعداد نسبتا بالای بازیکنان سرباز نتوانست موفق باشد ولی این فصل بازیکنان نسبتا زیادی به این تیم اضافه شدند. در سوی مقابل راه آهنی‌ها به تازگی بعد از فعل و انفعالات نسبتا عجیب، جواز حضور در لیگ برتر را کسب کرده‌اند. آن‌ها بازیکنان بزرگی نتوانستند جذب کنند چرا که عملا فرصتش را هم نداشتند. با این حال فرهاد کاظمی امیدوار است بتواند با جوانانش برابر فولاد دست به کار بزرگی بزند. روی کاغذ شانس فولاد در این دیدار به مراتب بیشتر از راه آهن است چرا که آن‌ها از مدت‌ها قبل روند آماده‌سازی‌شان را آغاز کرده‌اند.

پرسپولیس – پدیده

آخرین بازی هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر را پرسپولیس و پدیده برگزار می‌کنند. پرسپولیسی‌ها امیدوارند با برانکو بتوانند در قامت یک مدعی پا به لیگ برتر بگذارند و شاید خیلی هم کار سختی در هفته نخست برابر پدیده نداشته باشند. پرسپولیسی‌ها تیم نسبتا خوبی را بسته‌اند و با توجه به تجارب برانکو انتظار می‌رود درخشش خوبی در فصل جاری داشته باشند. در سوی مقابل پدیده با هدایت رضا مهاجری امیدوار است مثل فصل گذشته تیم نسبتا خوبی را تشکیل دهد و حداقل در میانه‌های جدول خودش را حفظ کند.

تابلو اعلانات هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر:

پنجشنبه 8 مرداد

سیاه جامگان – استقلال، ساعت 18

صبای قم – استقلال اهواز، ساعت 19:35

سایپا – گسترش فولاد، ساعت 19:35

سپاهان – استقلال خوزستان، ساعت 19:35

جمعه 9 مرداد

تراکتورسازی – نفت تهران، ساعت 19

ملوان – ذوب آهن، ساعت 18:50

فولاد – راه آهن، ساعت 19:35

پرسپولیس – پدیده، ساعت 19:35

بخش  ورزشی تبیان

منبع : ایسنا