تبیان، دستیار زندگی
صبح دیروز وزیر امور خارجه فرانسه وارد تهران شد. این ورود که پس از سال ها و در میان تجمع جمعی که دانشجویان دانشگاه های تهران خوانده می شدند صورت گرفت ،موافقان و مخالفانی داشته است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر پرحاشیه فابیوس به ایران


صبح دیروز وزیر امور خارجه فرانسه وارد تهران شد. این ورود که پس از سال‌ها و در میان تجمع جمعی که دانشجویان دانشگاه‌های تهران خوانده می‌شدند صورت گرفت ،موافقان و مخالفانی داشته است.


ورود فابیوس ، تجمع

بیشتر اعتراضی که به حضور لوران فابیوس در تهران صورت گرفته بحث ورود خون‌های آلوده سال‌ها پیش به کشورمان بوده است. نگاهی به پلاکاردها در دست این دانشجویان دلواپس نشان می‌داد آنها حول محور خون‌های آلوده به ایدز متعرض به حضور این میهمان جدیدالورود هستند. دانشجویان در پلاکاردهایشان نوشته‌اند " سلطان ایدز خوش نیامدی "ـ " تحریمم! اما نه برای واردات خون‌های آلوده به ایدز" و ....
بحث ورود جنجالی وزیر امور خارجه فرانسه به ایران که در اولین اظهار نظرش پس از ورود عنوان کرده است سفرم به ایران کاملا سیاسی است و هیات اقتصادی فرانسه شهریور به تهران خواهند آمد، از زوایای مختلف قابل تامل است.
اول اینکه ایران در این مرحله از تاریخ به توافقی هسته‌ای با دنیا دست یافته است و ناگزیر به گسترش روابط دیپلماتیک خود با تمامی کشورهای دنیاست. قطعا در بعد بررسی تاریخی، تمامی کشورها بر اساس منافع خود ممکن است تصمیماتی اخذ کرده باشند که سایر کشورها آن را نقض حقوق خود خوانده‌اند. اما در مفهوم دیپلماسی، مستتر است که گاهی کشورها باید روابط با سایر کشورها را با رویکرد حفظ منافع ادامه دهند. پس درحال حاضر ایران اسلامی درحال برقراری روابط سازنده در جهت حفظ منافع خود در عرصه بین‌الملل است.
دوم اینکه بحث فرانسه و نقشش در ورود خون‌های آلوده به کشور قطعا غیرقابل گذشت است. اعتراض به این رویکرد کشور فرانسه قابل درک است و قطعا پیگیری این رفتار غیرانسانی بر مسوولان لازم است. اما بحث رفتار غیرانسانی فرانسه در یک سو قرار دارد و سهل انگاری داخلی جهت عدم نظارت دقیق بر خون‌هایی که وارد کشور شده است خود موضوع دیگری است که نباید از یاد برد.

بیشتر اعتراضی که به حضور لوران فابیوس در تهران صورت گرفته بحث ورود خون‌های آلوده سال‌ها پیش به کشورمان بوده است. نگاهی به پلاکاردها در دست این دانشجویان دلواپس نشان می‌داد آنها حول محور خون‌های آلوده به ایدز متعرض به حضور این میهمان جدیدالورود هستند
سفر فابیوس به تهران اولین سفر یک وزیر خارجه فرانسه طی 12 سال گذشته به ایران است. او خودش پیش از این سفر گفته است: « این دیدار زمینه‌ساز ازسرگیری گفتگوی سیاسی در بالاترین سطح میان ایران و فرانسه خواهد شد. این دیدار فرصتی را برای پرداختن به همه موضوعات مطرح در روابط میان ایران و فرانسه، از جمله مسائل منطقه ای و مسائل مربوط به کنفرانس کشورهای امضاءکننده (کنفرانس تغییرات اقلیمی در سال دو هزار و پانزده در پاریس) فراهم می‌کند.
مدت‌هاست که اربابان صنایع در دو کشور با هم کار می‌کنند. فناوری‌ها و فرآورده‌های فرانسوی اعتبار دارند و می‌دانیم که به خواست‌های مصرف‌کنندگان و کارآفرینان ایرانی پاسخ می‌گویند. از این پس دورنماهای جدیدی برای هر دو کشور باز شده است و می‌توانیم در همکاری اقتصادی باز هم جلوتر برویم.

ورود فابیوس ، تجمع

بنابراین راه برای از سرگیری و ادامه گفت‌و‌گوی دوجانبه باز است. فرانسه که قدرت امنیت و صلح است همیشه و حتی در آن هنگام نیز که رویکردها متفاوت بوده، با ایران روابطی مبتنی بر احترام و صراحت داشته است. با چنین ذهنیتی است که من به ایران می‌روم  و با همین ذهنیت همه موضوع‌ها را با مقامات ایرانی مطرح خواهم کرد. ما بویژه از مسائل مربوط به صلح و امنیت در خاورمیانه که منطقه‌ای درگیر تنش‌های بسیار است صحبت خواهیم کرد. ایران به عنوان کشوری با نفوذ می‌تواند نقش مثبتی در مواجهه با این بحران‌ها و فجایع ایفا کند.توافقی که به آن رسیده‌ایم مسئولیت‌های خاصی را برای ایران و برای ما ایجاد کرده است.

ما می‌خواهیم برای یک جهان امن‌تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد. این پیامی است که به تهران می‌برم.»
این سفر که دیروز در تهران به انجام رسید  می‌تواند با تاکید بر حفظ منافع، برای کشورمان در ابعاد اقتصادی و سیاسی دستاوردهایی داشته باشد. این تجمع که از روی دلواپسی صورت گرفته است بیانگر دغدغه بخشی از جامعه است و مسوولان باید با در نظر گرفتن این دغدغه به گسترش روابط با سایر کشورها بپردازند.
البته وزیر خارجه فرانسه عنوان کرده است پیام دعوت اولاند را برای روحانی آورده است و این یعنی این کشور عزم جدی برای برقراری و توسعه مناسباتش با ایران دارد. ایران باید از این فرصت جهت ارتقا شرایطش استفاده کند.

معصومه نصیری

بخش سیاست تبیان


مطالب مرتبط :
پیش قراولان فابیوس به تهران رسیدند
فابیوس: سفرم به ایران سیاسی است 
نقش فرانسه در مذاکرات ژنو