تبیان، دستیار زندگی
این روزها دل تان برای شاد بودن تنگ شده است و جای خالی او را در زندگی تان پیدا است. تصمیم گرفته اید راهی پیدا کنید تا آن را با تمام وجود حس کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگذارید شادی شکست بخورد


این روزها دل تان برای شاد بودن تنگ شده است و جای خالی او را در زندگی تان پیدا است. تصمیم گرفته اید راهی پیدا کنید تا آن را با تمام وجود حس کنید.

شادی

چگونگی شاد زندگی کردن یکی از نکات حائز اهمیت زندگی است. به نوعی می توان گفت نقطه امید زندگی داشتن زندگی پر شور و نشاط است. خیانت، حسادت، عدم صداقت و طمع از جمله ناوشکن‌های خوشحالی محسوب می‌شود. از جمله کلیدهای خوشحال شدن در زندگی احساس یا نشان دادن لذت و شادی و قانع بودن است و رازهای بقا خوشحال بودن در زندگی داشتن سلامتی، داشتن یک کار خوب و حرفه‌ای، داشتن عشق در زندگی و بالا بردن سطح خانواده است.


مطالعات نشان می دهد، افراد باید مراقب موارد شکننده‌ خوشحالی باشند از جمله این موارد می‌توان به نداشتن اعتماد به نفس، افسردگی عمیق و ناامیدی اشاره کرد با به همراه داشتن این کلیدهای خاص و استفاده از برخی مشاوره‌ها می‌توان کیفیت زندگی را افزایش داد.


نظر اسلام درباره شادی
یک پژوهشگر می گوید: از نظر اسلام، یک فرد در جامعه باید شاد ظاهر شود یعنی اینکه فرد اگر عبوس باشد و با یک چهره خاصی وارد شود، افراد یک شخصیت اجتماعی خاصی برایش قائل می‌شوند. به عبارت دیگر فرد باید ظاهری شاداب داشته باشد یعنی افراد از ظاهرش شادی را دریافت کنند.


اعضا خانواده را شاد کنید
شادی افراد به نحوی باشد که به بقیه انتقال داده شود. اسلام به شاد کردن اعضای خانواده بسیار توصیه کرده است و حتی آنقدر به اینها حساس بوده که بیان کرده بین فرزندان، فرزند دخترالویت به شاد کردن دارد به خاطر ظرافت و لطافت در شاد کردن. قرآن همه جا تذکر داده که اگر ما بتوانیم ارتباط خوبمان را با خدا برقرار بکنیم و محکمش کنیم آن وقت هم آن شادی حقیقی را داریم هم اندوه کاذب را نداریم و می‌توانیم خشم و ترس و همه اینها را هم کنترل کنیم.
چیزهایی که ممکن است باعث ایجاد اندوه، خشم و ترس در زندگی شود این است که انسان تکیه گاه محکمی در زندگی نداشته باشد. یعنی همه سعی کنیم هم برای خودمان و هم برای اطرافیان و خانواده خودمان امنیت خاطر ایجاد کنیم و از همه اینها جلوگیری کنیم.

شاد باشید تا پیر نشوید
یک پژوهشگر طب سنتی می گوید: شادی از مهمترین اعراض نفسانی است وبا اثرات مفید باعث می شود، افراد شاد دیرتر از دیگران پیر ‌شوند.افرادی که سراسر زندگیشان در آرامش زندگی کردند و ناگهانی دچار اعراض نفسانی می‌شوند بیشتر از دیگران آسیب می‌بینند. شادی بیش  از حد هم  تاثیرات منفی بر بردن می‌گذارد و باید همیشه در تعادل باشد.احساس امنیت و احساس امیدواری اثراتش روی بدن مانند اثرات شادی به اندازه است. کسی که نا امیدی زیادی دارد، اثرش روی بدن مثل کسی است که خیلی غم و غصه داشته باشد.

حتی اگر واقعاً احساس شادی نکنید، ایجاد یک فکر شاد  و بعد لبخند زدن به خاطر آن می‌تواند سطح شادی شما را بالا برده و بازده کاری‌تان را افزایش دهد. خیلی مهم است که لبخندتان از ته دل باشد: این تحقیق نشان داده است که لبخند مصنوعی وقتی افکار منفی در ذهن تان است می‌تواند روحیه ‌تان را حتی بدتر هم بکند

اگر می خواهید زندگی تان شادتر شود، به نکات زیر توجه کنید:


با شادها رفت و آمد کنید
محققان دریافته‌اند که آنهایی که اطراف خود را با افراد شاد و سرزنده پر می‌کنند، احتمال بیشتری برای شاد شدن در آینده دارند. این به تنهایی می‌تواند دلیل خوبی باشد که با افراد سرحال و شاد رفت‌ وآمد کنید.


از ته دل بخندید
طبق تحقیقات، حتی اگر واقعاً احساس شادی نکنید، ایجاد یک فکر شاد  و بعد لبخند زدن به خاطر آن می‌تواند سطح شادی شما را بالا برده و بازده کاری‌تان را افزایش دهد. خیلی مهم است که لبخندتان از ته دل باشد: این تحقیق نشان داده است که لبخند مصنوعی وقتی افکار منفی در ذهن تان است می‌تواند روحیه ‌تان را حتی بدتر هم بکند.


برای شاد بودن تلاش ‌کنید
براساس دو تحقیقی که به تازگی انجام گرفته است، فقط تلاش کردن برای شاد بودن می‌تواند سلامت احساسی شما را تقویت کند. تحقیقات نشان داده است که آنهایی که فعالانه تلاش می‌کنند احساس شادی بیشتری کنند، بالاترین سطح روحیه مثبت را داشته‌اند.


قدر اتفاقات خوب زندگی را بدانید
جشن گرفتن دستاوردهای بزرگ و دشوار زندگی خیلی مهم است اما افراد شاد به پیروزی‌های کوچک خود نیز اهمیت می‌دهند. وقتی برای دیدن اتفاقات خوب و مثبتی که در زندگی‌مان می‌افتد وقت بگذاریم، یعنی پاداش‌های کوچک بسیار زیادی در طول روز به خودمان می‌دهیم. این می‌تواند تاثیری عالی بر روحیه ‌مان داشته باشد. دقت کردن به اتفاقات خوب زندگی، حتی اگر به کوچکی عالی شدن طعم چای تان باشد، باعث می‌شود در پایان روز حس مفید بودن بیشتری کنید.


فرآوری : هلیا بامداد
بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع:
تسنیم/باشگاه خبرنگاران/ ایسکانیوز/سلامانه


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.