تبیان، دستیار زندگی
رئیس مجلس با بیان اینکه در صورت تأیید جمع بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود، گفت:مجلس با حساسیت بر نحوه اجرای جمع بندی مذاکرات وین نظارت خواهد کرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لاریجانی در دیدار"موگرینی":
نظارت مجلس بر جمع بندی مذاکرات وین


رئیس مجلس با بیان اینکه در صورت تأیید جمع‌بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود، گفت:مجلس با حساسیت بر نحوه اجرای جمع‌بندی مذاکرات وین نظارت خواهد کرد.


موگرینی و لاریجانی

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به پیشینه همکاری‌های ایران و اروپا چشم‌انداز روابط فیمابین در زمینه مسائل دو جانبه و منطقه‌ای را مثبت دانست و گفت: ایران و اتحادیه اروپا منافع مشترکی برای توسعه همکاری‌های فیمابین دارند که می‌تواند به بهبود اوضاع منطقه و رفع مخاطرات کنونی برای ایجاد ثبات و آرامش در خاورمیانه کمک کند.

وی در ادامه با اشاره به توافق‌نامه هسته‌ای ایران و 1+5 افزود: مجلس شورای اسلامی کار بررسی این توافق‌نامه را از جهت انطباق با قانون اساسی در چارچوب‌های قانونی و مصالح کشور در زمینه پیشرفت و توسعه دانش هسته‌ای آغاز خواهد کرد.

رئیس مجلس تصریح کرد: مسئله مهم‌تر نحوه اجرای این توافق‌نامه است که مجلس شورای اسلامی با حساسیت بر نحوه اجرای آن نظارت خواهد کرد.

لاریجانی عدم پایبندی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در اجرای توافق هسته‌ای سال 2003 با تهران را یادآور شد و افزود: در صورت تأیید جمع‌بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود و آن را به دقت اجرا خواهد کرد، اما اگر ملت ایران احساس بد عهدی از سوی 1+5 در اجرای توافق نماید، شرایط تغییر خواهد کرد و مجلس شورای اسلامی مراقب چگونگی اجرای توافق توسط 1+5 است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه همکاری‌های اقتصادی با اتحادیه اروپا خواستار توجه به سرمایه‌گذاری‌های مشترک، به‌ویژه در زمینه انرژی و انتقال تکنولوژی است، گفت: توسعه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اتحادیه اروپا می‌تواند به تقویت و تحکیم روابط در سایر عرصه‌ها کمک کند.

رئیس مجلس همچنین از مقابله با تروریسم، تثبیت صلح و آرامش در منطقه و مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر به عنوان سه محور مهم همکاری‌های آتی تهران و اتحادیه اروپا یاد کرد.

لاریجانی عدم پایبندی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در اجرای توافق هسته‌ای سال 2003 با تهران را یادآور شد و افزود: در صورت تأیید جمع‌بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود  اما اگر ملت ایران احساس بد عهدی از سوی 1+5 در اجرای توافق نماید، شرایط تغییر خواهد کرد

همچنین در ادامه این دیدار "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفرش به تهران را بسیار مهم خواند و گفت: اتحادیه اروپا همواره به ایران به عنوان یک شریک مهم و قدرتمند نگریسته است و در صدد احیای مناسبات قوی گذشته در تمامی زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.

وی بررسی توافق‌نامه وین در مجلس شورای اسلامی را مهم دانست و افزود: پس از تصویب مجلس، تمرکز در زمینه اجرای توافق‌نامه بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم قدم‌های بعدی در زمینه اجرای توافق‌نامه را برداریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تصریح کرد: کشورهای اروپایی از مدتی قبل اجرای اقدامات ضروری برای اجرای توافق‌نامه وین را آغاز کرده‌اند.

"موگرینی" با تأکید بر شرایط حساس کنونی در منطقه، گفت: اتحادیه اروپا به شدت نسبت به تثبیت امنیت و ثبات پایدار در منطقه خاورمیانه به‌ویژه در سوریه، ترکیه و لبنان حساس است و در این زمینه منافع مشترکی میان تهران و اروپا وجود دارد.

وی ابراز اطمینان کرد که همکاری تهران و اروپا در مسائل منطقه‌ای می‌تواند نتایج مثبتی در منطقه داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین زمینه، خاطر نشان کرد: تهران و اتحادیه اروپا می‌توانند همزمان سه فرآیند موازی در زمینه اجرای توافق، توسعه و گسترش ارتباطات مشترک اقتصادی و تجاری و همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای را به پیش ببرند.

موگرینی مبارزه با تروریسم و قاچاق موادمخدر را مشکل جهانی و چالش بزرگ دانست که می‌تواند از محورهای مهم همکاری‌های تهران و اتحادیه اروپا باشد.

بخش سیاست تبیان


منبع : تسنیم