تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه هفتم مرداد 1394 هجری خورشیدی، دوازدهم شوال 1436 هجری قمری و بیست و نهم جولای 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفتم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز چهارشنبه هفتم مرداد 1394 هجری خورشیدی، دوازدهم شوال 1436 هجری قمری و بیست و نهم جولای 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

7 مرداد 1384

شیخ محمدتقی بهلول عالم و مجاهد راه حق در 105 سالگی درگذشت. قیام آزادی خواهانه ی مسجد گوهرشاد علیه واقعه ی کشف حجاب با نام این مبارز همراه است. او مهارت بسیاری در سرودن شعرهای دلنشین و طنز داشت و بیش از هزاران بیت شعر از خود به یادگار گذاشته است.

7 مرداد 1362

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی عملیات والفجر3 را با رمز «یا الله، یا الله، یا الله» آغاز کردند. این عملیات با اهدافی چون تصرف و تامین برخی از ارتفاعات منطقه، شکستن محاصره ی مهران، ایجاد سهولت در برقراری ارتباط میان این منطقه با شهرهای همجوار، ایجاد خط پدافندی تازه و راندن دشمن به پشت منطقه در مهران به مرحله اجرا درآمد.

7 مرداد 1360

ابوالحسن بنی صدر رییس جمهوری برکنار شده ی ایران به همراه مسعود رجوی سرکرده ی گروهک منافقین با یک فروند هواپیما از ایران گریختند. ریاست جمهوری بنی صدر تنها 17 ماه به طول انجامید. وی در کنار توجه نکردن به مصوبات قانونی مجلس، با حمایت از منافقین و میدان دادن به آن ها در عرصه سیاسی، اعتماد مسوولان نظام از جمله نمایندگان را به اینکه می تواند فردی مناسب برای اداره کشور باشد، سلب کرد و این چنین در بیستم خرداد 1360 هجری خورشیدی با حکم امام خمینی از فرماندهی کل قوا برکنار شد.

7 مرداد 1356

جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا سرانجام در برابر فشار سنا تسلیم شد و فروش هفت فروند هواپیمای مجهز به رادار به ایران را برای مدت 30 روز به تأخیر انداخت.

7 مرداد 1354

کلانی مدیرکل بهداری آموزشگاه ها، درباره ی فعالیت خود در کنگره ی بین المللی انجمن مدارس، گزارش کلی را ارایه کرد. وی علاوه بر اشاره به عضویت بیش از 40 کشور جهان در این انجمن، اظهار داشت که حضور ایران در انجمن بین المللی مدارس، سبب بهبود سلامت و بهداشت دانش آموزان خواهد بود. او در انتهای گزارش خود درخواست کرد که با عضویت ایران در آن کمیته موافقت شود.

7 مرداد 1339

پس از شناسایی رژیم صهیونیستی به وسیله ی محمدرضا پهلوی، عبدالکریم قاسم رییس جمهوری عراق گفت: «موضوع شناسایی اسراییل به وسیله ی ایران مربوط به 10 سال پیش است و اقدام کنونی شاه یک شناسایی دوفاکتو محسوب می شود.»

7 مرداد 1303

طرح استیضاح دولت رضاخان از طرف نمایندگان اقلیت مجلس به رهبری سیدحسن مدرس انجام شد. اقلیت مجلس شورای ملی به دلیل عملکرد بد رضاخان در سیاست داخلی و خارجی، قیام علیه قانون اساسی و حکومت مشروطه و توهین به مجلس و... او را استیضاح کردند. اما این استیضاح پس از تهدید رضاخان، با شکست روبرو شد و مجلس به او رای اعتماد داد.

7 مرداد 1302

با موافقت وزارت فواید عامه، 60 دستگاه ماشین دستی با موتور کوچک برای امور کشاورزی، از اروپا خریداری شد.

7 مرداد 1300

پروفسور آلفرد فوشه باستان شناس و استاد کشف بناهای تاریخی و اشیای عتیقه به تهران وارد شد.

7 مرداد 1297

قانون کاپیتولاسیون به فرمان صمصام السلطنه صدر اعظم احمدشاه قاجار لغو شد. این قانون در نتیجه ی قراردادهای میان ایران و روسیه تزاری پدید آمده بود و این اقدام صمصام السلطنه تنها تظاهری به وطن پرستی و مردم ‏فریبی بود.

تنظیم: هومن بهلولی