تبیان، دستیار زندگی
این روزها فضایی حدود 900 متری در چهارراه ولیعصر مرکز تبادل کتاب های شماست تا هم کتاب هایتان را به فروش برسانید و هم کتاب های ارزان تر بخرید. ماجرای فروش کتاب در اینجا قصه خاص خودش را دارد، آن هم با تخفیف های پیش بینی شده. ولی مهم این است که خودتان نرخ فرو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاناکورای فرهنگی

در مرکز تبادل کتاب چه می‌گذرد؟

این روزها فضایی حدود 900 متری در چهارراه ولیعصر مرکز تبادل کتاب‌های شماست تا هم کتاب‌هایتان را به فروش برسانید و هم کتاب‌های ارزان‌تر بخرید. ماجرای فروش کتاب در اینجا قصه خاص خودش را دارد، آن هم با تخفیف‌های پیش‌بینی‌شده. ولی مهم این است که خودتان نرخ فروش را مشخص می‌کنید، نه واسطه‌ها.

بخش کتاب وکتاب خوانی تبیان
مرکز تبادل کتاب

درسی سرراست برای مبادله کتاب

کافی است شما هم مثل خیلی از بازدیدکنندگان مرکز تبادل کتاب به بنرها و پوسترهایی دقت کنید که این روزها در مترو و خیابان های تهران دیده می شود. این یک اطلاع رسانی عمومی گسترده است تا هرکس اهل خواندن است،خودش را در یک بازه زمانی وسیع یعنی از صبح تا شب به چهارراه ولیعصر، خیابان برادران مظفر شمالی برساند و ساختمان بزرگ تبادل کتاب را بیابد و در گرمای تابستان به فضای خنک و دلچسب مملو از کتاب قدم بگذارد.

یافتن ساختمان «مرکز تبادل کتاب» کار چندان سختی نیست. دیوارهای بیرونی با تصویر بزرگ شده عطف کتاب های مختلف رنگ آمیزی شده است؛ از «بابانظر» و «صوفیانه ها و عارفانه ها» (نوشته نادر ابراهیمی) گرفته تا «اصول کافی» و «نهج البلاغه»؛ و بعد خطوط اسلیمی. خلاصه نقش های دیوار بیرونی شما را آماده می کند تا در این مرکز با کتاب های مختلف در رشته های متفاوت مواجه شوید.

وارد مرکز تبادل که می شوید، در سمت راست شما ابتدا قفسه های سفید رنگ کتاب های مذهبی قرار دارد که بیش از دیگر قفسه ها از کتاب های مختلف پر شده است. اینها کتاب هایی است که افراد برای فروش با قیمت پایین تر در این مرکز گذاشته اند. اگر اهل خواندن کتاب های دینی باشید، حتی با نگاهی سرسری متوجه می شوید اینجا هم کتاب های خوب و معتبر و مهم در حوزه دین وجود دارد و هم کتاب های معمولی. یا حتی کتاب هایی که چندان چشمگیر نیست. البته چنین اتفاقی چندان هم عجیب نیست. بالاخره اینجا مرکزی برای تبادل کتاب هایی است که در کتابخانه های شخصی خاک می خورند یا دیگر به کار نمی آیند.

جلوتر که می روید با بخش های ادبیات تاریخ، علوم اجتماعی، کمک آموزشی پزشکی، اقتصاد، هنر، فلسفه، زبان های خارجی و... مواجه می شوید. خلاصه اینجا برای مخاطبان رشته های مختلف قفسه های کتاب را تعبیه کرده اند تا کار هر مخاطبی به نوعی راه بیفتد و دست خالی از این سالن بزرگ بیرون نرود.

فقط 8 درصد!

یک مشتری کتابی ادبی انتخاب کرده است و برای خرید آن سراغ فروشنده ها می آید. اول از قیمت 2000 تومانی پشت جلد مطمئن می شود تا مبادا صفرهایش را اشتباه خوانده باشد یا مبادا مسئولان اینجا قیمت را غلط وارد کرده باشند. وقتی مطمئن می شود باید 2000 تومان پرداخت کند، لبخند رضایتبخشی می زند برای خرید کتابی که می توانست قیمت عادی آن حدود 10 هزار تومان باشد. فروشنده برایش توضیح می دهد به قیمت پشت جلد تمام کتاب ها 8 درصد افزوده می شود تا خرج تجهیزات و امکانات این بنای بزرگ با آن همه نیروی مختلف تأمین شود. گرچه خریدار کمی تعجب می کند، ولی باز هم رقم ناچیز 8 درصد او را از خرید پشیمان نمی کند.

شما هم کتابتان را بفروشید

در مرکز تبادل کتاب، هر کس می تواند هر تعداد کتابی را که می خواهد برای فروش به مشتریان عرضه کند. خبر خوش این که اگر شما بیش از 90 جلد کتاب داشته باشید نیازی نیست زحمتی بکشید و خودتان را به چهارراه ولیعصر برسانید. مرکز تبادل کتاب پیک رایگان برایتان می فرستد.

شما هنگام تحویل دادن کتاب ها به مسئولان، ابتدا برگه ای دریافت می کنید که باید عنوان تک تک کتاب ها را در ردیف های مشخص شده آن جدول بنویسید. بعد خودتان برای هر کتاب قیمتی را مشخص می کنید. معیار انتخاب قیمت هم انصاف و میل شخصی تان است. مسلما اطلاعات کامل و دقیقتان را نیز بالای برگه برای تماس می نویسید تا هنگام فروش به شما اطلاع دهند. همین جاست که دیگر کار شما تمام می شود.

حالا نوبت مسئولان حاضر در سالن مرکز تبادل کتاب است که کتاب شما را کدگذاری و قیمت های انتخابی تان را با برچسب های مشخص پشت کتاب نصب کنند و بعد کتاب را به قفسه بفرستند.

پس از این مرحله، همه باید منتظر مشتری باشند. اگر این کتاب دو هفته در قفسه ها بماند و به هر دلیلی نظر مشتری را برای خرید جلب نکند، پس از آن تخفیف 30 درصدی به کتاب تعلق می گیرد. اگر تا سه هفته باز هم مشتری برای کتاب یافت نشد، کتاب به تخفیف 50 درصدی می رسد. اگر کتاب یک ماه مهمان قفسه های مرکز تبادل بود، 70 درصد تخفیف به آن تعلق می گیرد. پس از آن اگر باز هم کتاب به فروش نرسید، فروشنده کتاب از طریق پیامک از ماجرا مطلع می شود و 72 ساعت فرصت دارد کتابش را از این مرکز پس بگیرد. اگر شخص تصمیم گرفت کتابش به چرخه اهدا وارد شود، کتاب طبق روالی مشخص به مناطق نیازمند به کتاب ارجاع داده می شود تا مورد استفاده آنان قرار بگیرد. البته حالت دومی هم وجود دارد. برخی از این کتاب ها به چرخه بازیافت وارد می شوند. پس به نوعی مرکز تبادل کتاب، مدیریت کتاب های بی استفاده کتابخانه شما را به عهده می گیرد.

گردش مالی با کتاب

در مرکز تبادل کتاب، پول اعتبار چندان زیادی ندارد. فرض کنید شما صد جلد کتاب برای فروش به اینجا می آورید. گمان نکنید همان ابتدا می توانید به ازای آن صد جلد کتاب بردارید یا حتی پول آن کتاب ها را دریافت می کنید! این مرکز به شما در راه یافتن مشتری کمک می کند. پس وقتی کتابی به مرکز تبادل می برید برایتان یک حساب کاربری ایجاد می شود هر وقت یکی از کتاب هایتان فروخته شد، معادل قیمت آن کتاب، به حساب کاربری شما افزوده می شود. بعد می توانید بر اساس دارایی موجود در حسابتان، از همین مرکز کتاب بخرید. این حساب کاربری مزیت های دیگری نیز دارد. مثلا اگر شما یک خریدار عادی باشید و با افزایش آن 8 درصد، باید پول خرد بپردازید، می توانید کمی عدد را رند و اضافه پولتان را در حساب کاربری تان ذخیره کنید تا در خریدهای بعدی تان از آن استفاده کنید.

از مبلمانی ساده تا نیروهای آشنا به کتاب

فضای کلی مرکز تبادل کتاب با آن سقف های بلند و قفسه های سفید و نور فراوان آنقدر دلچسب است که دقایقی طولانی آرام در میان قفسه های مختلف قدم بزنید تا کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید. حتی اگر دلتان خواست دقایقی روی صندلی های نرم تعبیه شده در میان قفسه ها بنشینید و کتابی را مطالعه کنید.

مهم تر از همه این که نیروهای شاغل در این مرکز، همه کتابخوان هستند. پس اگر در انتخاب کتابی مردد ماندید احتمال آن زیاد است که یکی از جوان های حاضر در سالن با آن حوزه آشنایی داشته باشد و شما را راهنمایی کند. درست مثل ماجرای آن مشتری که در حوزه زبان انگلیسی نیاز به کمک داشت و یکی از مسئولان سالن که رشته اش زبان انگلیسی بود، به او در انتخاب کتاب کمک کرد.

خوب، اما هشداردهنده

هر چند وقت یکبار، خبر اتفاق هایی خوب در حوزه کتاب به گوشمان می رسد؛ از کسانی که نذر کتاب می کنند یا گروهی که در شهر کتاب هر سال کتاب های معطل مانده مردم را جمع می کنند و به مناطق مختلف کشور می رسانند یا افرادی که در کتابخانه حسینیه ارشاد کتاب هایشان را با دیگری مبادله می کنند و حتی همین خبر راه اندازی مرکز تبادل کتاب.

ولی یادمان باشد که این خبرهای خوب نباید ما را از تیراژ پایین کتاب ها، تعطیلی کتابفروشی ها، تعدیل نیروهای ناشران و مهم تر از همه خرید کم کتاب غافل کند. یک نکته هشداردهنده در راه اندازی چنین طرح هایی این است که کتاب ها کم به فروش می رسد و عده ای از کتابخوان ها به خاطر فرار از قیمت بالا ناچارند به کتاب های دست دوم روبیاورند. نکته دیگر آن که گویی دلسوزان کتاب دست به هر کاری می زنند تا مبادا ارزش کتابخوانی کم کم به فراموشی سپرده شود. اتفاق های خوب حوزه باید اطلاع رسانی شود تا هر کس به اندازه خود از آن بهره ببرد، اما از هشدارهای پنهان و جدی آن نیز نباید غافل ماند.


منبع: جام جم /حورا نژادصداقت