تبیان، دستیار زندگی
با نزدیک شدن به موعد بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، تقلای تیم های لیگ برتری برای امضای قرار داد با بازیکنان ریز و درشت به اوج رسیده و تیم هایمدعی تلاش می کنند تا قبل از پایان مهلت نقل و انتقالات، فهرست بازیکنان فصلپیش رو را تکمیل کنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقل و انتقالات لیگ برتر، خبری از بمب نبود


با نزدیک شدن به موعد بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، تقلای تیم های لیگ  برتری برای امضای قرار داد با بازیکنان ریز و درشت به اوج رسیده و تیم های مدعی تلاش می کنند تا قبل از پایان مهلت نقل و انتقالات، فهرست بازیکنان فصل پیش رو را تکمیل کنند.خبری از بمب نبود
لیگ برتر ، فوتبال

با نزدیک شدن به موعد بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، تقلای تیم های لیگ  برتری برای امضای قرار داد با بازیکنان ریز و درشت به اوج رسیده و تیم های مدعی تلاش می کنند تا قبل از پایان مهلت نقل و انتقالات، فهرست بازیکنان فصل پیش رو را تکمیل کنند.

در بحبوحه نقل و انتقالات فوتبال باشگاهی ایران تعدادی از تیمها که فصل گذشته به موفقیت قابل اعتنایی چنگ نزدند در تب و تاب برطرفکردن نقاط ضعف و جذب بازیکنان مورد نیازشان به سر می برند و تیم های راه یافته به لیگ قهرمانان هم  برای حضور آبرومندانه در این مسابقات برای جذب بازیکنان مطرح به صرافت افتاده اند.

در این گیر و دار تیمهای بی تفاوت لیگ هم که معمولا در نیمه های جدول به سر می برند، برای  اینکه از سقوط به دسته پائین تر در امان بمانند چاره ای جز حفظ بازیکنان کلیدی ندارند. در این گزارش به نقل و انتقالات مهم پنجره نقل و انتقالات لیگ برتر اشاره شده است.


حرکت تراکتورسازی با چراغ خاموش
در میان تیمهای مطرح لیگ برتری، تراکتورسازی که در آخرین هفته فصل قبل به شکل دراماتیکی دستش از جام قهرمانی کوتاه ماند با چراغ خاموش حرکت کرده و با حفظ بازیکنان کلیدی و جذب چند بازیکن مطرح در ردیف موفق ترین تیم های بازار نقل و انتقالات قرار گرفته است.

قانون انتقال فوتبالیست های سرباز به تیم های تحت پوشش ارگانهای نظامی اما بیش از همه به نفع نماینده تبریز تمام شده و تا امروز بازیکنان مطرحی مثل احمد عبدالله زاده، سروش رفیعی، محمدرضااخباری، بختیاررحمانی و علی حمودی بر اساس همین قانون به تراکتورسازان پیوسته اند. سینا عشوری ، شجاع خلیل زاده و مهرداد طهماسبی، بازیکنان دیگری هستند که نامشان در لیست خرید تراکتورسازی به چشم می خورد.

نفت تهران هم که امین حاج محمدی و لئوناردوپادووانی، دو بازیکن شاخص خود در خط دفاعی را از دست داده، خیلی زود برای پر کردن جای آنها دست به کار شد و کارلوس سانتوس، مدافع برزیلی فصل قبل ذوب آهن و سید جلال حسینی را به خدمت گرفت. پیام صادقیان، یکی دیگر از بازیکنانی محسوب می شود که بواسطه ارتباطات علیرضا منصوریان به نفت رفت و آلویس نانگ، ستاره کامرونی فصل گذشته فولاد یکی دیگر از خریدهای خوب منصوریان است. استقلال را هم می توان در زمره تیمهای موفق بازار نقل وانتقالات قرار داد. آبی ها که زمان قابل توجهی را بابت انتخاب سرمربی جدید ازدست دادند بلافاصله پس از انتخاب پرویز مظلومی، دست به کار شدند وبازیکنان شاخص و آینده داری را به خدمت گرفتند.

محمد امین حاج محمدی، میثممجیدی،روزبه چشمی و جابر انصاری به این تیم پیوسته اندو  بازگشت سید مهدی رحمتی به چارچوب دروازه استقلال هم یک انتقال بزرگ بود. از طرفی فهرست بازیکنان مازاد استقلال هم معقول به نظر می رسد و بازیکنان پرحاشیه و پا به سن گذاشته ای مثل امیر حسین صادقی، هاشم بیک زاده و رضا عنایتی از تیم کنار گذاشته شدند و  پرویز مظلومی به محسن فروزان هم چراغ قرمز نشان داد تا طالب لو تنها رقیب  رحمتی باشد.

رئیس سازمان لیگ در لا به لای صحبتهایش مدعی شد که تنها یک بازیکن دستمزد نجومی دریافت کرده و به نظر می رسد اشاره غیر مستقیم او به سید مهدی رحمتی بود که پای قراداد یک میلیارد و 550 میلیون تومانی با استقلال را امضا کرد. در همین گیر و دار بود که شایعه قراداد یک میلیارد و هفتصدمیلیون تومانی احسان حاج صفی با سپاهان دهان به دهان چرخید اما به نظر می رسد برای شناسایی گران ترین بازیکن لیگ برتر باید منتظر افشاگری های میانه فصل بود

روزهای آرام تیمهای اصفهانی
اتفاق عجیب اما کم تحرکی سپاهان در بازار نقل و انتقالات امسال است.زردپوشان دیار نصف جهان تنها لئوناردو پادووانی و حبیب گردانی را به خدمت گرفته اند اما درعوض تمام بازیکنان مهم و کلیدی را حفظ کرده اند و با تمام قوا به اردوی آماده سازی  پیش از فصل رفتند. از بین بازیکنان مطرح این تیم جواهیرسوکای که در دوره حسین فرکی به یک نیمکت نشین محض تبدیل شده بود از درخروجی باشگاه عبور کرد.جالب اینکه ذوب آهن، دیگر تیم اصفهانی هم در خریدبازیکن خساست عجیبی به خرج داده و تاکنون به جذب سه بازیکن ارزان قیمت به نامهای سید محمد حسینی، محمد نژاد مهدی و اکبر صادقی بسنده کرده است. ذوب آهن اما به جز قاسم دهنوی و کارلوس سانتوس تمامی بازیکنان کلیدی اش را حفظ کرده و به نظر می رسد با یحیی گل محمدی یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در فصل آینده باشد.
فهرست بلند بالای خروجی های فولاد
از میان تیمهای لیگ برتری، فولاد از حیث بازیکنان جدا شده رکوردار است و براساس اعلام مدیران این باشگاه تاکنون احمد آل نعمه، سید ایمان موسوی ،آلویس نانگ، ارشاد یوسفی، شهاب کرمی، محسن مسلمان، سروش رفیعی وسروش سعیدی از این تیم جدا شده اند. ضمن اینکه محمد قاضی، بازیکن مغضوب اسکوچیچ هم به صبا پیوست تا با صادقی و بیگ زاده قدرت صبا را افزایش دهند. در فهرست خرید فولاد هم تنها نام اکبر ایمانی و مرتضی خانزاده به عنوان دو بازیکن متوسط به چشم می خورد و اسکوچیچ ناگزیر باید به کارخانه بازیکن سازی باشگاه مراجعه کند.

نگرانی هواداران پرسپولیس
زمان چندان زیادی به پایان مهلت نقل و انتقالات باقی نمانده اما هواداران دوآتشه پرسپولیس هنوز هم نگاه شان به دهان مدیران باشگاه است تا نام یکبازیکن شاخص را به عنوان صید جدید سرخ ها اعلام کنند.رامین رضائیان که فصل قبل در تیم قعرنشین راه آهن ستاره بود و کمال کامیابی نیا، هافبک نیمکت نشین نفت بهترین خرید سرخ های پایتخت محسوب می شوند و نام فرشاد احمدزاده و یک مدافع کروات به نام لوکا ماریچ را هم باید به فهرست بازیکنان فصل آینده اضافه کرد. جدایی محمد نوری تلخ ترین اتفاقی بود که در بحبوحه نقل و انتقالات برای پرسپولیس رخ داد و  یک بازیکن جوان مثل محسن مسلمان جای او را پر کرد. پرسپولیس بعد از فولاد بیشترین خروجی را داشته و تاکنون محمد نوری،مهدی دغاغله، پیام صادقیان، حمید علی عسگر، مهدی جعفرپور، رضا نوروزی،گابریل فرناندو، تادئو و افشین اسماعیل زاده از این تیم جدا شده اند.
گرانترین کیست؟
چندی قبل مهدی تاج مدعی شد که سازمان لیگ به شدت مراقب صفر قراردادبازیکنان لیگ برتری بوده و امسال خبری از امضای قراردادهای نجومی با ستاره ها نیست. رئیس سازمان لیگ در لا به لای صحبتهایش مدعی شد که تنها یک بازیکن دستمزد نجومی دریافت کرده و به نظر می رسد اشاره غیر مستقیم او به سید مهدی رحمتی بود که پای قراداد یک میلیارد و 550 میلیون تومانی با استقلال را امضا کرد. در همین گیر و دار بود که شایعه قراداد یک میلیارد و هفتصدمیلیون تومانی احسان حاج صفی با سپاهان دهان به دهان چرخید اما به نظر می رسد برای شناسایی گران ترین بازیکن لیگ برتر باید منتظر افشاگری های میانه فصل بود.

اما نكته تامل انگیز این روزهای فوتبال ما به نبود ستاره جوان مربوط می شود. هنوز بازیكنانی مثل نكونام، رحمتی، سید جلال حسینی و حتی دهنوی جز بمب ها به حساب می ایند. دو فصل قبل محمد عباس زاده بعنوان پدیده لیگ سیزدهم از سوی سازمان لیگ شناخته شد اما این پدیده خیلی زود افول كرد تا جایی كه برانكو، او را نخواست


بمب هایی که صدا ندارند
اما نكته تامل انگیز این روزهای فوتبال ما به نبود ستاره جوان مربوط می شود. هنوز بازیكنانی مثل نكونام، رحمتی، سید جلال حسینی و حتی دهنوی جز بمب ها به حساب می ایند. دو فصل قبل محمد عباس زاده بعنوان پدیده لیگ سیزدهم از سوی سازمان لیگ شناخته شد اما این پدیده خیلی زود افول كرد تا جایی كه برانكو، او را نخواست.

مهدی طارمی كه پدیده لیگ قبل شناخته شد در صورت انتقال به تیم دیگری به غیر از پرسپولیس هم  نمیشد در صف انتقالات جنجالی قرار داد. این زنگ خطر برای فوتبال ماست. فوتبالی كه روند ستاره سازی را منقطع می بیند. شاید تضعیف تیم های بازیكن ساز مثل فجر سپاسی و ملوان یكی از علل این مشكل باشد. سازمان لیگ از آغاز لیگ چهاردهم یك برنامه حساب شده برای جوان تر كردن تیم ها را اغاز كرده و امید آن می رود باشگاه ها با این حربه دستوری، فرصت بیشتری به جوانان دهند.روندی كه با حضور دایی در صبا و قلعه نویی در ملوان، امید تسریعش بین ناظران و كارشناسان می رود.

مهدی طاهرخانی
بخش ورزشی تبیان