تبیان، دستیار زندگی
امسال نیز اغلب غریب به اتفاق لژیونرهای ایرانی به مانند چند سال گذشته در کشور قطر به سر می برند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران


امسال نیز اغلب غریب به اتفاق لژیونرهای ایرانی به مانند چند سال گذشته در کشور قطر به سر می برند.
در سال آینده پنج بازیکن ایرانی در اروپا، یک بازیکن در آمریکا به سر می برند و باقی لژیونرهای ایران نیز در کشور قطر به سر می برند.
1+ 4 اروپایی
تیم ملی

4 بازیکن ایرانی در فصل پیش رو در تیم های اروپایی قرار دارند البته این در حالی است که وضعیت یکی از آنها مشخص نیست که در این قاره خواهد ماند و یا خیر!
علیرضا حقیقی: دروازه بان اصلی تیم ملی فوتبال ایران، همان یک نفر بازیکن ایرانی حاضر در اروپا که تکلیفش هنوز مشخص نیست وی که فصل گذشته در تیم پنافیل پرتغال، در لیگ حرفه ای این کشور توپ می زد، بعد از پایان بازی ها به تیم اصلی خود یعنی روبین کازان روسیه برگشت تا در صورت ارائه پیشنهادی خوب به این باشگاه، این دروازه بان باز هم به طور فرضی به تیمی دیگر برود.
علیرضا جهانبخش: بهترین بازیکن لیگ دو هلند، یقیناً نمی تواند مشتری نداشته باشد و در جایی غیر از اروپا بازی کند. علیرضا هم از این قاعده مستثنی نیست و برای فصل آینده نیز در اروپا حضور داشت. علیرضا پیشنهادهایی از تیم های دیگر هلندی و انگلیس دارد و هنوز مشخص نیست که فصل آینده سومین فصل حضور خود در نایمخن و در لیگ برتر خواهد گذراند و یا راهی تیم های دیگر خواهد شد.
سردار آزمون: آزمون نیز یکی دیگر از بازیکنان ایرانی حاضر در لیگ روسیه و تیم روبین کازان بود که اواخر فصل قبل به طور قرضی به تیم روستوف رفت و با بازی های خود مانع از سقوط این تیم، به لیگ پایین تر شد امسال نیز قرارداد یکساله ای با این تیم به طور قرضی بست تا باز هم با لباس روستوفی ها به میدان برود.
سعید عزت الهی: بازیکن جوان تیم ملی فوتبال کشورمان که سال گذشته در تیم جوانان آتلتیکو مادرید به میدان رفت امسال به روسیه آمد و مانند آزمون به طور قرضی به جمع روستوفی ها پیوست و اولین بازی های خود در تیمی بزرگسال، در روسیه آغاز کند.
این چهار بازیکن اروپایی فوتبال ایران، عضو تیم ملی هستند و هر کدام برای تیم ملی فوتبال ایران در بازی های اخیر به میدان رفتند.
دانیال داوری: دروازه بان سوم تیم ملی ایران در جام جهانی که بعد از آن مسابقات به تیم گراس هاپرز سوئیس رفت، از آن به بعد به اردوی تیم ملی دعوت نشد و در بازی های این تیم سوئیسی نیز پر فراز و نشیب ظاهر شد و در نهایت نیز اخیراً به تیم آرمینابیله فیلد پیوست تا باز هم به فوتبال آلمان برود و در آنجا به بازی بپردازد.
فقط یک آمریکایی
استیون بیت آشور: مهرداد و یا همان استیون بیت آشور نیز که از قبل از جام جهانی در تیم ونکوور وایت کیس آمریکا بازی می کند، پس از آن رقابت ها دیگر به تیم ملی فوتبال دعوت نشد. این مدافع راست که در ابتدای ورودش به ایران شاید حدس هایی مبنی بر ادامه همکاری وی با تیم ملی زده می شد، نتوانست از سد رقبایی همچون خسرو حیدری، حسین ماهینی، وریا غفوری و ... نتوانست بگذرد و در نتیجه دیگر لباس این تیم را به تن نکرد.

مرتضی پورعلی گنجی: بازیکن سابق تیم ملی امید و نفت تهران که پس از اعتماد کارلوس کیروش به تیم ملی دعوت شد و از پست هافبک دفاعی به دفاع وسط نقل مکان کرد توانست در جام ملت های آسیا خودش را به تیم ملی تحمیل کند و بعد از آن مسابقات نیز، راهی چین و تیم تیانجین تدا شد تا زیر نظر آری هان به ادامه فوتبال خود بپردازد

همه قطری ها
بعد از زمانی که اماراتی ها محلی برای ستاره های ایرانی شده بود، ایجاد اتفاقاتی سیاسی میان دو کشور، باعث شد تا محفل ایرانی ها در این کشور برچیده شود و قطر جایگزین آن شود. در حال حاضر 8 بازیکن ایرانی در این لیگ به سر می برند که تکلیف شش نفر از آنها مشخص است و دو نفرشان نیز هنوز معلوم نیست دقیقاً در چه تیمی به میدان می روند.
مجتبی جباری و پژمان منتظری: دو بازیکن سابقاً استقلالی، در این فصل با یکدیگر همباری خواهند بود این در لیگ ستارگان قطر با لباس سبز و سپید خود را به تن کرده اند تا بتوانند زیر نظر زلانکو کرتنچار به کار خود بپردازند البته لازم به ذکر است سیدجلال حسینی پس از پایان فصل به ایران بازگشت و منتظری نیز از تیم ام صلال جایگزین او شد.
آندرانیک تیموریان: آندو که در نیم فصل از جمع آبی پوشان پایتخت جدا شد و به قرمزپوشان تبریزی پیوسته بود، پس از پایان لیگ، در حالی که صحبت از حضور مجدد او در جمع استقلالی ها به گوش می رسید، وی راهی قطر شد تا با ام صلال به توافق برسد و سال آینده را با این تیم سپری کند.
محمد نوری: بعد از پایان لیگ برتر، کاپیتان فصل پیش پرسپولیسی ها، پس از کلنجارهای فراوانی که با خود رفت در نهایت تصمیم گرفت فصل آینده را در لیگ ستارگان قطر بگذراند و تیم المسیمیه را برای این کار انتخاب کرد.
اشکال دژاگه: این بازیکن که پس از درخشش در تیم فولهام انگلیس و تیم ملی فوتبال ایران، اذهان عمومی را به سمت بازی کردن خود در یکی از تیم های اروپایی برده بود در نهایت با یک تصمیم عجیب با قراردادی 4 ساله به العربی قطر پیوست. قراردادی که این فصل سال دوم آن را در برمی گیرد. اشکان فصل قبل بازی های خوبی برای این تیم به نمایش گذاشت.
مهرداد پولادی: بدون شک یکی از پرحاشیه ترین بازیکنان فصل گذشته فوتبال ایران مهرداد پولادی بود. وی ابتدا با درخشش در جام جهانی تمام نگاه ها را به خود خیره کرد، سپس به قطر و تیم الشیحانیه رفت و مسائل مربوط به کارت معافیت وی مطرح شد و در نهایت زمانی که تهدید مسئولان نیز کارساز نشد وی در قطر ماند و به احتمال زیاد فصل آینده را نیز در همان تیم سپری کرد.
یک نفر در آسیای شرقی
مرتضی پورعلی گنجی: بازیکن سابق تیم ملی امید و نفت تهران که پس از اعتماد کارلوس کیروش به تیم ملی دعوت شد و از پست هافبک دفاعی به دفاع وسط نقل مکان کرد توانست در جام ملت های آسیا خودش را به تیم ملی تحمیل کند و بعد از آن مسابقات نیز، راهی چین و تیم تیانجین تدا شد تا زیر نظر آری هان به ادامه فوتبال خود بپردازد.
پورعلی گنجی یکی از امیدهای تیم ملی برای مسابقات آینده است.
و بلاتکلیف ها:
کریم انصاری فرد: مهاجم فصل گذشته اوساسونا که این فصل باز هم به پرسپولیس تهران نزدیک شده بود، هنوز تیم جدید خود را انتخاب نکرد و وضعیت وی مشخص نشده است.
مسعود شجاعی: هافبک فصل گذشته الشحیانیه نیز هنوز نتوانسته تیم جدید خود را مشخص کند. صحبت از حضور وی در بین سرخابی های پایتخت شنیده می شد اما وی با این صحبت که منتظر پاسخ لای پالماس هستم هر دو پیشنهاد را رد کرد و و هنوز نیز تکلیف تیم آینده خود را مشخص نکرده است.
رضا قوچان نژاد: رضا قوچان نژاد مهاجم ایرانی سابق الوکره در حال حاضر بازیکن چارلتون محسوب می شود اما ظاهراً باید به دنبال تیم دیگری باشد.

حسین محمدی
بخش ورزشی تبیان