تبیان، دستیار زندگی
درمان بیماران آلزایمر با عصاره گل سرخ از ابتدای امسال وارد فاز بالینی شده و اقدام به درمان بیماران آلزایمر به عنوان نمونه های آزمایشی با کپسول گل سرخ کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشگیری و درمان بیماران آلزایمر با کپسول گل سرخ


درمان بیماران آلزایمر با عصاره گل سرخ از ابتدای امسال وارد فاز بالینی شده و اقدام به درمان بیماران آلزایمر به عنوان نمونه‌های آزمایشی با کپسول گل سرخ‌کرده است.

گل سرخ

آیا گل سرخ همان گل رز است؟
منظور از گل سرخ همان گل محمدی است و با گل رز فرق دارد، البته پژوهش ما روی گل سرخ محمدی کاشان بوده است و ممکن است گل سرخ تبریز هم همین اثرات را داشته باشد ولی مطمئن نیستیم.
گل سرخ یا غنچه باز نشده گل سرخ باید در سایه خشک شود اما اینکه چگونه به هنگام خرید متوجه این موضوع شویم از طریق رنگ قرمز مایل به بنفش آن قابل تشخیص است و اگر گل سرخ‌ رنگ‌پریده باشد، نشانه آن است که در آفتاب خشک شده است.
تمام گل از جمله مادگی سرشار از ویتامین C و پرچم‌ها و کاسبرگ‌های آن باید پودر شوند.
مقدار مصرف به اندازه یک قاشق چای‌خوری در هر 8 ساعت است و باید همراه با غذا میل شود و البته این را هم اضافه کنم که مکانیسم اثر گل سرخ این است که مواد زائد تجمع یافته در بافت عصبی (بتا آمیلویید) را پالایش کرده و مغز را از خطر اختلال عملکرد و در نهایت مرگ‌ومیر سلولی نجات می‌دهد، و حتی موجب تکثیر سلول‌های جدید عصبی در مغز می‌شود.

آیا مصرف گل سرخ تنها برای بیماران آلزایمری اثر درمانی دارد؟
این پژوهش فقط بر روی موارد جدید بیماری که هنوز هیچ‌گونه داروی شیمیایی دریافت نکرده‌اند، انجام می‌گیرد، تا بتوانیم تأثیر درمانی را به عصاره گل سرخ نسبت دهیم، البته گروه‌های شاهد و دارونما نیز داشته‌ایم.
لذا این‌گونه بیماران به طور سرپائی، با تجویز کپسول عصاره گل سرخ که اختصاصاً و فقط برای اجرای این پروژه کارآزمائی بالینی به‌طور محدود در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ساخته شده است، تحت درمان قرار گرفته‌اند.
لازم به ذکر است که فعلاً همکاران روان‌پزشک یک دوره 7 ماهه درمانی را برای این بیماران در نظر گرفته‌اند که تاکنون 4 ماه آن با موفقیت طی شده است.
فاز بالینی این طرح تحقیقاتی به همت بعضی از همکاران گروه روان‌پزشکی در درمانگاه‌های روان‌پزشکی سالمندان وابسته به دانشکده پزشکی اصفهان، از ابتدای سال جاری شروع شده است.

مصرف پودر گل سرخ برای بیماران آلزایمر پیشرفته نیز توصیه می‌شود؟
بیماران آلزایمری که بیماری آن‌ها پیشرفت کرده است و دارو مصرف می‌کنند نیز پودر گل سرخ را به همان صورت هشت ساعت یک‌بار به مقدار یک قاشق چای‌خوری مصرف کنند موجب تخفیف در علائم بیماری آن‌ها خواهد شد نه اینکه بیماری آن‌ها کاملاً درمان شود.
دوره درمانی برای فراموشی سالمندی سه هفته است و در تجربه ما، موارد متعددی که برای این مشکل با ما تماس گرفته‌اند و از کلافگیِ فراموشی شکایت داشتند با توصیه به استفاده از پودر گل سرخ و مصرف آن پس از سه هفته احساس رضایت کردند و مشکل فراموشی آن‌ها رفع شد.
البته این‌گونه افراد برای جلوگیری از عود فراموشی باید به درمان به‌طور مستمر ادامه دهند. بیماران آلزایمری که دارو مصرف می‌کنند لازم نیست داروی خود را قطع کنند بلکه در کنار مصرف این داروها، از پودر گل سرخ نیز می‌توانند استفاده کنند.

با توجه به اینکه بیماری آلزایمر یک بیماری خاموش است توصیه شما به این افراد چیست؟

پودر گل سرخ به دلیل اثر پیشگیری‌کننده که دارد توصیه می‌شود که تمام افراد اعم از سالم و بیمار مصرف کنند زیرا که گل سرخ یک داروی گیاهی است که بیش از هزار سال در طب سنتی بدون هیچ‌گونه عارضه مهم جانبی مورد استفاده قرار گرفته است و مردم تجربه خوبی در استفاده از آن به‌عنوان یک ادویه رایج و بدون عارضه، دارند، ما اکنون آن را برای پیشگیری و معالجه بیماری آلزایمر معرفی کرده‌ایم که تا کنون درمان قاطعی نداشته است.

دوره درمانی برای فراموشی سالمندی سه هفته است و در تجربه ما، موارد متعددی که برای این مشکل با ما تماس گرفته‌اند و از کلافگیِ فراموشی شکایت داشتند با توصیه به استفاده از پودر گل سرخ و مصرف آن پس از سه هفته احساس رضایت کردند و مشکل فراموشی آن‌ها رفع شد

اکنون این بیماری سلامت حدود 10 درصد سنین بین 65 تا 75 سالگی و 20 درصد سنین بین 75 تا 85 سالگی را در جمعیت کشور تهدید می‌کند، و در چند ساله اخیر میانگین سن ابتلا به آن کاهش پیدا کرده است.
عقل و منطق حکم می‌کند، در مقابل این تهدید بزرگ، در استفاده از این داروی گیاهی که تأثیر صد درصدی خود را بر آلزایمر حیوانی به اثبات رسانده و در ده‌ها مورد تجربه‌های شخصی تأثیر درمانی خوبی بر فراموشی سالمندی داشته است، زمان را از دست ندهیم و منتظر اعلام نتایج پایان کارآزمایی بالینی که ممکن است حداقل تا یک سال دیگر به طول انجامد، ننشینیم.
برخلاف سایر بیماری‌ها که معمولاً همان اول با علائمی مثل درد و تب خودش را نشان می‌دهد، آلزایمر اصطلاحاً با چراغ خاموش می‌آید، به طوری که اولین علائم و اختلال آشکار در رفتار، نشانه شروع تحلیل قشر مغز از حدود 10 سال پیش است و لذا مسئله پیشگیری برای این بیماری اهمیت فوق‌العاده دارد.

عوارض مصرف پودر گل سرخ؟
گل سرخ هیچ‌گونه عارضه یا اثرات جانبی ندارد ولی ممکن است لینت مزاج دهد که این امر مطلوبی است چراکه معمولاً افراد مسن دچار عارضه یبوست هستند و آلزایمر عمدتاً افراد مسن را دچار می‌کند.
با توجه به اینکه یبوست عارضه‌ای است که خود یک علت‌العلل برای برخی دیگر از امراض گوارشی محسوب می‌شود، پس این اثر لینت دهندگی گل سرخ از این نظر هم به بیماران آلزایمری کمک می‌کند.
از این اثر گل سرخ، مردم تجربه تاریخی در سلامت دستگاه گوارش دارند. این نکته نیز جالب است که گل سرخ اگرچه خاصیت لینت دهندگی مزاج را دارد ولی با مصرف مقدار بیشتر، ممکن است به جای اسهال، یبوست ایجاد کند. به هرحال اگر اثر لینت دهندگی تبدیل به بروز اسهال شد می‌توان آن را به همراه پودر نعناع استفاده کرد.

آیا مصرف گل سرخ به غیر از اثر بهبود و درمان آلزایمر تأثیرات دیگری هم دارد؟
این دارو، حائز سایر اثرات مثبت درمانی مثل تأثیر درمانی بر بیماری افسردگی و همچنین دارای اثر تقویت‌کنندگی قدرت جنسی نیز هست و این اثرات قبلاً شناخته و معرفی شده بوده‌اند.

ممورال

داروی ممورال. رابطه آن با گل سرخ؟
ممورال همان ترکیب کندر و زنجبیل است، و این هر دو ماده، اثر مفید و موثری روی تقویت حافظه دارند ولی با مکانیسم متفاوت با گل سرخ، به‌گونه‌ای نمی‌توانند جایگزین همدیگر شوند ولی اگر با هم استفاده شوند، مسلماً اثرات همدیگر را تقویت می‌کنند.
ما در این پژوهش‌ها از احادیث پیامبر اکرم صلی الله  علیه و آله  و ائمه اطهار علیهم السلام  الهام گرفته‌ایم و از آن جمله این حدیث امام صادق علیه السلام  که فرموده‌اند: «هیچ بنده‌ای خوش‌بو نباشد، مگر آن‌که عقلش افزون گردد». لذا استفاده روزانه از عطرهای مطمئن و اصیل ترجیحاً عطر گل سرخ محمدی برای تقویت حافظه و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر، موثر خواهد بود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: مهر - ابراهیم اسفندیاری مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشکده پزشکی اصفهان

مطالب مرتبط:
چای گل سرخ، دم‌نوشی معطر و مفید
خواص روغن گل سرخ

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.