تبیان، دستیار زندگی
امروز دوشنبه پنجم مرداد 1394 هجری خورشیدی، دهم شوال 1436 هجری قمری و بیست و هفتم جولای 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنجم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز دوشنبه پنجم مرداد 1394 هجری خورشیدی، دهم شوال 1436 هجری قمری و بیست و هفتم جولای 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

5 مرداد 1375

آیت‏اللَّه سیدجواد حسنی خرمشاهی عالم مشهور کرمانشاه و صاحب اثرهای ارزنده ی مفاتیح آیات قرآن، کتاب انساب سادات، فرهنگ لغت قرآن و دیوان اشعار در 91 سالگی درگذشت.

5 مرداد 1367

عملیات مرصاد از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد. این عملیات با هدف سرکوب نیروهای مهاجم گروهک منافقین که با حمایت رژیم بعث عراق از ناحیه غرب وارد کشور شده بودند، به اجرا درآمد.

5 مرداد 1360

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات محدود رمضان را در محور حمیدیه ـ کرخه ی نور آغاز کردند. در نتیجه ی این عملیات 40 تانک و نفربر دشمن منهدم و 200 تن از نیروهای آنها کشته شدند.

5 مرداد 1360

عملیات محدود شهید چمران از طرف سپاه آبادان با هدف آزادسازی جاده ی مهم آبادان- ماهشهر از اشغال دشمن بعث عراق آغاز شد.

5 مرداد 1359

محمدرضا پهلوی در بیمارستان رمادی قاهره به دلیل بیماری سرطان خون در 61 سالگی درگذشت.

5 مرداد 1358

نخستین نمازجمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی و به امامت آیت الله طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

5 مرداد 1357

علی امینی نخست وزیر پیشین رژیم پهلوی با صدور اعلامیه یی فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. وی نبود برنامه و وجود تورم را مشکل اقتصادی دانست که به صورت یک مشکل سیاسی ظاهر شده است و حل هیچ یک بدون دیگری ممکن نیست.

5 مرداد 1347

تیمور بختیار نخستین رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) در دادگاه نظامی لبنان به جرم حمل سلاح به 9 ماه زندان محکوم شد. او در مسیر لبنان به بغداد در فرودگاه بیروت به جرم حمل اسلحه توقیف شده بود.

5 مرداد 1339

شیخ محمد شلتوت رییس دانشگاه الازهر در تلگرافی به محمدرضا پهلوی، نگرانی خود را از اقدام وی در شناسایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

5 مرداد 1303

مجلس شورای ملی برای بررسی لایحه ی نفت تشکیل جلسه داد.

5 مرداد 1300

کلنل محمدتقی خان پسیان با تصرف اداره های دولتی، نظامی و انتظامی استان خراسان، قیام خود علیه دولت قوام السلطنه را آغاز کرد. این رویداد، پس از کودتای رضاخان و 2 ماه پس از سقوط کابینه ی سید ضیاءالدین طباطبایی و شروع به کار دولت قوام السلطنه صورت گرفت.

تنظیم: هومن بهلولی