تبیان، دستیار زندگی
همزمان با آغاز بررسی دوماهه توافق هسته ای توسط کنگره آمریکا لابی صهیونیست ها و نیروهای تندروی جمهوری خواه در کنگره وعده داده اند همه تلاش خود را برای دادن رای منفی به توافق هسته ای دولت باراک اوبامابا ایران به کار بندند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کمپین تبلیغاتی 20 میلیون دلاری  علیه توافق


همزمان با آغاز بررسی دوماهه توافق هسته ای توسط کنگره آمریکا لابی صهیونیست‌ها و نیروهای تندروی جمهوری خواه در کنگره وعده داده اند همه تلاش خود را برای دادن رای منفی به توافق هسته ای دولت باراک اوبامابا ایران به کار بندند.


اوباما و امریکا

همزمان با آغاز بررسی دو ماهه توافق هسته ای توسط کنگره آمریکا لابی صهیونیست ها و نیروهای تندروی جمهوری خواه در کنگره وعده داده اند همه تلاش خود را برای دادن رای منفی به توافق هسته ای دولت باراک اوبامابا ایران به کار بندند. بر اساس قانون مصوب کنگره که اوباما در خرداد امضا کرد، کنگره تا 17 سپتامبر (26 شهریور) برای تایید یا رد توافق به دست آمده بین ایران و گروه 1+5 فرصت دارد.در این بین، لابی اسرائیل آیپک هم کمپین تبلیغاتی 20 میلیون دلاری خود علیه توافق را از هفته گذشته آغاز کرده است،برخی سناتورهای دو آتشه جمهوری خواه شدیدترین تیرهای انتقاد خود را روانه توافق و مذاکرات کرده اند.اما در جبهه دیگر جناح سیاسی آمریکا یعنی دموکرات ها که آرای نماینده گانشان در کنگره درباره این توافق، بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته است،سکوت حاکم است.البته هیلاری کلینتون از توافق صورت گرفته حمایت کرد گرچه سپس موضع خود را کمی تعدیل کرد. نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نماینده گان نیز در مصاحبه های مطبوعاتی لابی گری از طرف کاخ سفید در حمایت از توافق هسته ای سخن گفت؛اما در عین حال سناتورهای اصلی دموکرات هنوز ساکتند.
لابی صهیونیست ها و تندروهای جمهوری خواه برای مقابله با توافق

در حالی که کنگره آمریکا از پنج شنبه گذشته بررسی توافق هسته ای ایران را آغاز کرد، مخالفان این توافق برای جلب حمایت مردم و قانونگذاران آمریکایی در حال صرف دهها میلیون دلار هستند.

روزنامه یو اس ای تودی در این باره نوشت: کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل(لابی صهیونیستی) موسوم به آیپک ، شهروندان ایران عاری از سلاح هسته ای (Citizens for a Nuclear Free Iran)، اتحاد علیه ایران هسته ای (United Against a Nuclear Iran) و ائتلاف یهودیان جمهوری خواه (Republican Jewish Coalition ) از جمله گروه هایی هستند که قصد دارند برای انتقاد از این توافق از طریق آگهی های بازرگانی تلویزیونی که از جمعه گذشته آغاز شده است، تبلیغات در رسانه های اجتماعی و ایجاد پایگاه های اینترنتی جدید در مورد نقایص این توافق، حدود بیست تا چهل میلیون دلار هزینه کنند.

سفیر اسرائیل در واشنگتن نیز این روزها به شدت مشغول رایزنی با نماینده گان کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است تا به توافق هسته ای ایران رای منفی بدهند. لابی اسرائیل (آیپک) هم کمپین تبلیغاتی 20 میلیون دلاری خود علیه توافق را از هفته گذشته آغاز کرده است.

  کمپین 20 میلیون دلاری آیپک

به گزارش بی بی سی؛رون درمر، سفیر اسرائیل در واشنگتن نیز این روزها به شدت مشغول رایزنی با نماینده گان کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است تا به توافق هسته ای ایران رای منفی بدهند. لابی اسرائیل (آیپک) هم کمپین تبلیغاتی 20 میلیون دلاری خود علیه توافق را از هفته گذشته آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا؛آیپک بزرگترین لابی صهیونیست در آمریکاست، این لابی صهیونیستی تنها در نیمه اول سال میلادی جاری در حدود یک میلیون و ششصد و هفتاد هزار دلار برای تصویب طرح بازبینی توافق هسته ای ایران توسط کنگره هزینه کرده است.

  اعتراض هزاران نفر از طرفداران اسرائیل در نیویورک علیه توافق هسته ای

هفته گذشته در میدان «تایمز» نیویورک نیز چند هزار نفر تجمع کردند تا به جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 اعتراض کنند و از کنگره خواستند به آن رای منفی بدهد.این تجمع که تحت عنوان «راهپیمایی متوقف کردن ایران» نامگذاری شده بود، بیش از همه متشکل از حامیان رژیم صهیونیستی بود.

در طرف مقابل، برخی گروه های لیبرال در آمریکا که برجسته ترین آنها جی استریت، انجمن متشکل از یهودیان میانه رو (و نزدیک به دموکرات ها) از جمله لابی موافق توافقنامه ایران محسوب می شوند.

جی استریت با ساخت تبلیغات تلویزیونی به حمایت از توافق هسته ای ایران می پردازد، این انجمن اعلام داشته است ضمن تمرکز بر نماینده گان واشنگتن، با تشکیل نشست های think tank و دعوت از رهبران اتاق های فکری مختلف در شهرهای مختلف ونماینده گان آمریکا و انتشار نظرسنجی از مردم آمریکا به حمایت از این توافق‌نامه خواهد پرداخت.

نایاک شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز با انتشار تبلیغات تمام صفحه در روزنامه های کثیرالانتشار همچون نیویورک تایمز و دیگر رسانه های آمریکایی به حمایت از توافق به دست آمده در ایران پرداخته است.

هفته گذشته در میدان «تایمز» نیویورک نیز چند هزار نفر تجمع کردند تا به جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 اعتراض کنند و از کنگره خواستند به آن رای منفی بدهد.

  برنامه 2 کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا برای لغو توافق با ایران

هیاهو در میان کاندیداهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم بر سر ایران به وجود آمده است. به گزارش دیپلماسی ایرانی؛اسکات واکر، فرماندار ویسکانسین در سخنرانی اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «توافق بد با ایران را در روز اول ریاست جمهوری اش لغو خواهد کرد.»جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا و کاندیدای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری هم مخالفتش با توافق ایران را اعلام کرده و گفته «این دیپلماسی نیست، این دلجویی است».

  زکریا: مخالفان توافق، سناریویی فانتزی و خیالی دارند

فرید زکریا، روزنامه نگار و تحلیلگر ارشد آمریکایی نیز در یک مطلب با رد ادعاهای مخالفان مذاکرات هسته ای در آمریکا به ویژه جمهوری خواهان، تحریم بیشتر ایران برای گرفتن امتیازات بیشتر و شاید فروپاشی نظام آن را سناریوی خیالی وفانتزی خواند:«هر کسی که با ایرانی ها تعامل داشته می داند که آنها مردمی ملی گرا و با غرور هستند. جمهوری اسلامی سه دهه تحریم های آمریکا، 8 سال جنگ با عراق و دیگر فشارهای بین المللی را تحمل کرده و تاب آورده است.

وقتی کوبای کوچک و کره شمالی پس از دهه ها انزوا فرو نریختند و متلاشی نشدند، سخت است که تصور کرد ایران چنین شود.اگر مخالفان مذاکرات فکر می کنند با فشار بیشتر ناشی از تحریم ها، تهران با دادن امتیازات بیشتر به میز مذاکرات بازگشته و یا جمهوری اسلامی فرو می پاشد سناریویی فانتزی و خیالی است.»

بخش سیاست تبیان


منبع: خراسان