تبیان، دستیار زندگی
هفته ی گذشته در پی به اتمام رسیدن ماه رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر گزارشی از وضع زندگی اسف بار یک خانواده در گوشه و کنار این شهر تهیه کردیم که نگاه های زیادی را به خود جلب کرد .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش تکان دهنده تبیانی که حیرت انگیز شد!

هفته ی گذشته در پی به اتمام رسیدن ماه رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر گزارشی از وضع زندگی اسف بار یک خانواده در گوشه و کنار این شهر تهیه کردیم که نگاه های زیادی را به خود جلب کرد .

هدی سادات پاک نهاد- بخش اجتماعی تبیان
انفاق

"بخشش و انفاقش چنان بود که دوبار در راه خدای متعال همۀ دارایی و ثروتش را بخشید تا رضای پروردگار را برای خود بخرد.
هرگاه از ایشان می‌پرسیدند این‌همه انفاق برای چیست؟ حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام به مهربانی پاسخ می‌داد: من سائل درگاه خدا هستم و راغب در پیشگاه اویم و شرم دارم که خود درخواست‌کننده باشم و سائلی را رد کنم و خداوند مرا عادت داده که نعمت‌هایش را بر من فروریزد و من نیز دربرابر او عادت کرده‌ام که به مردم توجه کنم و نعمت‌های خدا را به آنان ببخشم.
هنگامی‌که سائلی نزد من آید به او می‌گویم خوش آمدی ای کسی‌که بر من فرصتی هستی عاجل، کسی‌که فضیلت او برتر است بر هر فاضل، و بهترین روزهای جوانمرد روزی است که مورد درخواست قرار گیرد و کسی از او رفع نیازی بطلبد...
 این شرح‌حال دومین پیشوای شیعه است که تمام زندگی خویش را وقف دستگیری نیازمندان و فقرا کرد. شاید با خود بگویید که ای بابا! در جامعه ی امروز  با وجود مشکلات اقتصادی و بالا رفتن سطح توقعات و ... مگر می شود به سائلی کمک کرد! الان دوره و زمانه طوری شده است که همه خودشان هم نیاز به کمک دیگران دارند  چه رسد به اینکه بخواهند به نیازمندی کمک کنند اما هفته ی گذشته در پی به اتمام رسیدن ماه رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر گزارشی از وضع زندگی اسف بار یک خانواده در گوشه و کنار این شهر تهیه کردیم که نگاه های زیادی را به خود جلب کرد .

این گزارش بازتاب های زیادی را برای ما در برداشت و پی بردیم که الحق و الانصاف که خون ایرانی در رگ های این مردم است و هنوز هم هستند آدم هایی که با شنیدن یک گزارش دلشان به رحم می آید و از هیچ کاری دریغ نمی کنند

این ماه تلنگری بود بر ما تا نیم نگاهی به اطرافمان بیندازیم و به خود بیاییم که در گوشه و کنار این شهر درندشت هم آدم هایی هستند که شب ها را به سختی روز می کنند؛ تا اینکه در هفته ی گذشته با  خانواده ای در همین گوشه ی شهر  رو برو شدیم و گزارشی را از آنها تهیه کردیم با نام گزارش تکان دهنده از بی پولی که تهیه و آماده کردن این گزارش هم  باز تلنگری شد بر ما تا شاهد چیزهایی باشیم. چیزهایی از جنس انسانیت و بخشش و کارگشایی و دست به خیر داشتن . این گزارش باعث شد تا پی به وجود مردمی ببریم که در هیچ شرایطی هموطن خود را تنها نمی گذارند و حس انسان دوستی در هر شرایط  در آنها وجود دارد . آری مردم ما مردمی هستند که در برابر تحریم های چندین و چند ساله مقاومت کردند و خم به ابرو نیاورند و از کشورهای مظلوم و بی پناهی همچون فلسطین و لبنان و سوریه و.. هم حمایت می کنند این که دیگر کمک به هم نوعشان بود . این گزارش بازتاب های زیادی را برای ما در برداشت و پی بردیم که الحق و الانصاف که خون ایرانی در رگ های این مردم است و هنوز هم هستند آدم هایی که با شنیدن یک گزارش دلشان به رحم می آید و از هیچ کاری دریغ نمی کنند.
اما جالب اینکه این گزارش تنها در تبیان بازتاب نداشت بلکه این گزارش توسط خبرگزاری ایسنا، باشگاه خبرنگاران ، الف و سایر سایت ها هم به اشتراک گذاشته شد و با کامنت های زیادی از سوی مردم مواجهه شد که در خواست کمک به این خانواده را داشتند.
یک هفته ای از انتشار این مطلب نگذشته بود که تعداد زیاد  با تبیان تماس گرفتند که برخی از آنها حتی حاضر بودند کمک های خیر خواهانه ی حیرت انگیزی را انجام دهند .
عده ای زنگ زدند و شماره حساب خواستند تا مبلغی را  واریز کنند و عده ای هم به صورت نقدی  پولشان را به تبیان آوردند .
در این میان دل کمیته ی امداد هم به رحم آمد و با تبیان تماس گرفتند تا آدرس منزل آن خانم را بگیرندو از نزدیک جویای وضع زندگیشان شود و کمکی را به آنها داشته باشند که  ظاهرا کمک کمیته امداد در حد تماس تلفنی به این خانم ختم می شود و کمک و حتی بازدیدی هم از منزل آنها صورت نمی گیرد اما در بین همه اینها یک  تماس بیشتر از همه غیرت ایرانی را به نمایش گذاشت . یک تماس توسط

شیعه بودن تنها به نماز خواندن و روزه گرفتن نیست کسانی که تنها نمازی میخوانند و روزه ای میگیرند و کاری به زندگی نیازمندان و دردمندان ندارند می توان گفت که اینها تنها مسلمانند نه شیعه  چرا که در این زمینه روایتی هم آورده شده است

یک آقایی از استان یزد صورت گرفت که حاضر بود یک واحد آپارتمانش را در اختیار این خانواده قرار دهد و به قدری مشتاق کمک به این خانواده بود که گفت حتی اگر برای آمدن به یزد معذور هستند شماره حسابی را به من بدهند تا ماهانه با پرداخت مبلغی کمکی به آنها  کنم.

به هر حال هدف از تهیه این گزارش نه ریاکاری است نه تبلیغ و نه فریب بلکه هدف از انجام آن فرهنگ سازی کمک به دیگران و به نمایش گذاشتن غیرت دینی و اسلامی مردمی است که هیچگاه در برابر مشکلات کم نمی آورند و درصدد خیر خواهی کمک به هم نوعانشان هستند. این مردم با تماس ها و کامنت ها و کمک هایشان دل یک خانواده را شاد کردند تا از آوارگی نجات پیدا کنند و  دست كمك‏رسانى به سوى آنها دراز كردند . شیعه بودن تنها به نماز خواندن و روزه گرفتن نیست کسانی که تنها نمازی میخوانند و روزه ای میگیرند و کاری به زندگی نیازمندان و دردمندان ندارند می توان گفت که اینها تنها مسلمانند نه شیعه  چرا که در این زمینه روایتی هم آورده شده است که بعضى از اصحاب امام باقر علیه السلام به ایشان عرض كردند: شیعه در جامعه ما زیاد است. امام فرمود: آیا بى نیاز نسبت به نیازمند عطوفت و مهربانى مى كند و آیا نیكوكار از خطاكار مى گذرد و در مسائل مالى به همدیگر كمك مى كنند. گفتیم: خیر. فرمود: پس اینها شیعه نیستند چون شیعه كسى است كه اینطور عمل كند....