تبیان، دستیار زندگی
رکورد گلزنی علی دایی در تاریخ رقابت های انتخابی جام جهانی در بین رکوردهای شگفت انگیز تاریخ این رقابت ها از سوی سایت فیفا انتخاب و اعلام شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیفا: کسی به دایی نمی رسد


رکورد گلزنی علی دایی در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی در بین رکوردهای شگفت‌انگیز تاریخ این رقابت‌ها از سوی سایت فیفا انتخاب و اعلام شد.


شادی دایی

قرعه‌کشی انتخابی جام جهانی روسیه روز شنبه در قصر کنستانتین در شهر سنت پترزبورگ روسیه برگزار خواهد شد تا تکلیف 141 کشور که می‌خواهند به بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی جهان در سال 2018 برسند، مشخص شود.

سایت فیفا در آستانه قرعه‌کشی مرحله نخست انتخابی جام جهانی 2018 به بررسی نکات آماری این رقابت‌ها پرداخته که آمار گلزنی علی دایی نیز در بین رکوردهای شگفت‌انگیز انتخابی جام جهانی قرار گرفته است.

در زیر نکات آماری رقابت‌های انتخابی جام جهانی را که سایت فیفا جمع‌آوری کرده است می‌بینید.

دیدار دو تیم برزیل و کلمبیا در انتخابی جام جهانی 78 با حضور 162 هزار نفر برگزار شد. این رکورد تماشاگر تاکنون شکسته نشده و این دیدار به عنوان پرتماشاگرترین دیدار تاریخ رقابت‌های جام جهانی باقی مانده است.

در طول 82 سال رقابت‌های انتخابی در جام‌های جهانی 791 هزار و 18 گل رد و بدل شده است که میانگین 2.91 گل برای هر بازی را دارد.

5 هزار و 602 بازیکن، 310 داور و 650 کمک داور برای رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2010 حضور داشتند که رکورد بیشترین تعداد بازیکن و داور را در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی داراست.

برای قرعه‌کشی مرحله نخست انتخابی جام جهانی 2018 هزار و پانصد نفر شامل 600 داوطلب به دولت روسیه کمک کردند تا مراسم قرعه‌کشی به شکل خوبی برگزار شود.

به طور کل 851 دیدار در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 برگزار خواهد شد. به این ترتیب تعداد بازی‌های انتخابی جام جهانی در تاریخ عدد 7000 را رد خواهد کرد. در پایان دیدارهای انتخابی جام جهانی برزیل، 6 هزار و 452 بازی برگزار شده بود.

206 کشور (رکورد) برای حضور در جام جهانی 2018 تلاش خواهند کرد. 4 سال قبل 203 کشور برای حضور در جام جهانی برزیل تلاش می‌کردند. البته کشور روسیه به عنوان میزبان به صورت اتوماتیک در این رقابت‌ها حضور خواهد داشت و 31 کشور دیگر از بین این 206 کشور انتخاب خواهند شد.

تیم ملی مکزیک با 159 بازی در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی بیشترین تعداد بازی را انجام داده و تجربه زیادی دارد. باید ببینیم ال تری با این تجربه زیاد می‌تواند یکی از تیم‌های راه یافته به جام جهانی روسیه باشد یا خیر.

از آغاز رقابت‌های انتخابی جام جهانی، 82 سال می‌گذرد. سوئد و استونی در سال 1933 در استکهلم به مصاف هم رفتند. این دیدار اولین دیدار تاریخ انتخابی جام جهانی در آن زمان بود. در نهایت اسکاندیناوی‌های میزبان با نتیجه 6 بر 2 به پیروزی رسیدند.

علی دایی، اسطوره فوتبال ایران با به ثمر رساندن 35 گل در 51 دیدار در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی بیشترین تعداد گل را در این رقابت‌ها به ثمر رسانده و موفق‌ترین مهاجم جهان در این زمینه بوده است.در قاره‌های مختلف تعداد گل‌هایی که مهاجمان به ثمر رساندند با رکورد دایی تقریبا فاصله زیادی دارد.

علی دایی، اسطوره فوتبال ایران با به ثمر رساندن 35 گل در 51 دیدار در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی بیشترین تعداد گل را در این رقابت‌ها به ثمر رسانده و موفق‌ترین مهاجم جهان در این زمینه بوده است.در قاره‌های مختلف تعداد گل‌هایی که مهاجمان به ثمر رساندند با رکورد دایی تقریبا فاصله زیادی دارد. در قاره اروپا آندره شفچنکو از اوکراین با 26 گل، قاره آمریکای مرکزی کارلوس رویز از گواتمالا با 30 گل، از قاره آمریکای جنوبی هرنان کرسپور از آرژانتین با 19 گل، از قاره اقیانوسیه واگان کاونی از نیوزیلند با 19 گل و از قاره آفریقا دیدیه دروگبا از ساحل عاج، ساموئل اتوئو از کامرون و مومونی داگانو از بورکینافاسو هر کدام با 18 گل رکورددار گلزنی هستند.

تیم ملی استرالیا با برتری 31 بر صفر برابر ساموآی آمریکایی در آوریل 2001 توانست سنگین‌ترین شکست را در تاریخ انتخابی جام جهانی به این کشور تحمیل کند.

آمریکا و مکزیک با برتری 27 دیدار در تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی بیشترین رقابت را در بین تمامی تیم‌ها در انتخابی جام جهانی داشته‌اند. این دو کشور میزبان که اغلب پای ثابت جام‌های جهانی هستند همیشه رقابت نزدیکی برای حضور در جام جهانی به عنوان تیم نخست داشته‌اند. سه کشور لوکزامبورگ، پرتغال و ایرلند برای بیستمین بار در رقابت‌های انتخابی جام جهانی شرکت می‌کنند. آن‌ها تنها کشورهایی هستند که همیشه در رقابت‌های انتخابی جام جهانی حاضرند.

داویده بوالتیری از سان مارینو با گلزنی در ثانیه 9 برابر انگلیس در سال 1993 توانست زودترین گل رقابت‌های انتخابی جام جهانی را به ثمر برساند.

7 کشور آرژانتین، برزیل، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا و آمریکا در 7 دوره جام جهانی توانسته‌اند به سلامت رقابت‌های انتخابی را پشت سر بگذارند و به جام جهانی برسند. 2 سال و 8 ماه رقابت‌های انتخابی جام جهانی روسیه به طول خواهد انجامید. چندی پیش رقابت‌های انتخابی جام جهانی روسیه در قاره آسیا آغاز شد. اولین دیدار در 12 مارس 2015 بود و آخرین دیدار تاریخ رقابت‌های انتخابی جام جهانی در نوامبر 2017 برگزار خواهد شد.

آلمان با تنها 2 شکست در 84 بازی خود در انتخابی جام جهانی موفق‌ترین کشور جهان بوده است. ژرمن‌ها با میانگین امتیازی 2.5 و میانگین گلزنی 2.96 در هر بازی پای به رقابت‌های انتخابی جام جهانی روسیه می‌گذارند.

قرعه‌کشی مرحله نخست انتخابی جام جهانی روسیه به غیر از قاره آسیا روز شنبه در سنت پترزبورگ روسیه برگزار خواهد شد.


بخش ورزشی تبیان

منبع: ایسنا