سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با وجود هشدار های اپراتور ها و مسئولان، اما هنوز هم پیامک های تبلیغاتی باعث وسوسه کاربران شده و قربانی می گیرند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کسی جلوی این پیامک‌ ها را نمی‌گیرد؟

 


با وجود هشدار های اپراتور ‌ها و مسئولان، اما هنوز هم پیامک ‌های تبلیغاتی باعث وسوسه کاربران شده و قربانی می‌گیرند!

موبایل

اپراتورهای مختلف ارتباطی و مخابرات بار ها درباره پیامک ‌هایی که گاهی با مضمون برنده شدن در قرعه کشی به دست مردم رسیده و به دنبال آنها سوء استفاده‌ های متعددی صورت می‌گیرد اخطار داده‌اند با این حال همچنان این نوع پیامک ها به وفور و راحتی برای مشترکان ارسال می‌شود.
طی روزهای گذشته مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شرکت مخابرات استان تهران نسبت به پیامک‌ های حاوی جایزه هشدار داد و بر ضرورت افزایش آگاهی عمومی تاکید کرد.
مصطفی کاظم ستوده، با اشاره به این که سودجویان از هر طریقی قصد گمراه سازی و دستیابی به حساب ‌های بانکی شهروندان را دارند گفت: اسامی برندگان جشنواره ‌های مخابراتی فقط از طریق وب سایت این شرکت اعلام می شود و مشترکان می‌توانند جهت اطلاع از برنده شدن خود فقط به وب سایت شرکت مخابرات استان تهران به نشانی www.tct.ir مراجعه کنند.
وی با تاکید بر لزوم هوشیاری شهروندان گفت: چنانچه مشترکان مخابرات بر اثر ناآگاهی مورد سوءاستفاده این دسته از کلاهبرداران قرار می گیرند، می توانند موارد را به مراجع قضایی گزارش کنند.
ستوده با بیان این که پست الکترونیکی دفتر بازرسی مخابرات تهران به نشانی mo.sotoodeh@tct.ir آماده دریافت شکایات مشترکان است؛ افزود: شکایات اعلام شده در اسرع وقت بررسی و پیگیری های لازم انجام می شود.
البته این اولین هشدار در این زمینه نبوده و با توجه به اوضاع موجود قطعا آخرین اخطار هم نخواهد بود و گویی مشترکان باید عادت کنند که اپراتورهای تلفن همراه و ثابت هر از چندگاهی یک بار در این زمینه اطلاع رسانی کنند.
اما سوال اینجاست که مگر غیر از آن است که گفته می شود دیگر تمام سیم کارت ها و شماره ‌های تلفن ثابت و پنل ‌های ارسال پیامک با احراز هویت و داشتن مشخصات کامل صاحب سیم کارت واگذار می شوند حال چگونه است که به این سهولت و در این حد وسیع برای سوء استفاده از مردم تلاش شده و جلوی این امر گرفته نمی‌شود؟

پیش از این وزیر ارتباطات درباره پیامک ‌های تبلیغاتی از تشکیل کمیته‌ای با حضور ۱۰ دستگاه مختلف به ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داده و گفته بود: این کمیته وظیفه نظارت بر محتوای پیامک ‌ها را دارد و این پیامک ‌ها ساماندهی شده تا در صورت تخلف به آنها تذکر داده شود.

اپراتورهای مختلف ارتباطی و مخابرات بار ها درباره پیامک ‌هایی که گاهی با مضمون برنده شدن در قرعه کشی به دست مردم رسیده و به دنبال آنها سوء استفاده‌ های متعددی صورت می‌گیرد اخطار داده‌اند با این حال همچنان این نوع پیامک ها به وفور و راحتی برای مشترکان ارسال می‌شود

محمود واعظی همچنین خاطر نشان کرده بود: در چند ماه گذشته وزارت ارتباطات جلسات متعددی را در این زمینه داشت که در جلسه اخیر وزارتخانه با شورای عالی فضای مجازی آیین نامه و مباحثی برای تعرفه‌ های پیامک ‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده در نظر گرفته شد و سیاست گذاری در این زمینه انجام شد.

شورای عالی فضای مجازی نیز شهریور ماه سال گذشته با تصویب آیین ‌نامه ای از ساماندهی پیامک ‌های تبلیغاتی خبر داده و اعلام کرده بود: کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی آیین ‌نامه ساماندهی پیامک های انبوه تبلیغاتی و پیامک ‌های خدمات ارزش افزوده را پس از برگزاری جلسات کارشناسی فشرده تصویب کرده است.
بر این اساس مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده بود که در این آیین نامه چگونگی نظارت بر ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی و پیامک های خدمات ارزش افزوده و ضوابط فعالیت اپراتورها و زیر مجموعه های آن اعم از فراهم کننده و تجمیع کننده محتوا تعیین شده است.
همچنین کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی شرایط ارایه دهندگان خدمات پیامک ارزش افزوده و پیامک های انبوه تبلیغاتی را در این آیین نامه تشریح کرده و از ابلاغ آن برای نهادها و سازمانهای مرتبط خبر داده بود.
طبق آنچه پیشتر اعلام شده بود این آیین نامه بر اساس مشکلات مطرح شده در ارسال و دریافت این پیامک ها اعم از محتوای آنها، نامشخص بودن مرجع ارسال و نقش اپراتورها در ارسال و دریافت پیامک ‌ها، تصویب شده بود.
همچنین بر اساس آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شده است تا کارگروهی برای نظارت بر ارسال و تبادل پیامک های انبوه تبلیغاتی و پیامک های ارزش افزوده با حضور نمایندگانی از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات اسلامی، دادستان کل کشور، ستاد کل نیروهای مسلح، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل دهد.
اما با تمام این تفاسیر همچنان در این زمینه مشکلات بسیار وجود دارد و به نظر می رسد نظارت دقیقی بر این حوزه صورت نمی گیرد.

 

بخش ارتباطات تبیان


منبع: ایسنا
مطالب مرتبط:
با این همه پیامک تبلیغاتی چه کنیم؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین