وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به دلیل آن که کره در گروه چربی ها طبقه بندی می شود، متخصصان برای این دسته از مواد غذایی، واحدی که به صورت روزانه مصرف شود، پیشنهاد نکرده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کره محلی یا کره کارخانه‌ای؟


به دلیل آن‌که کره در گروه چربی‌ها طبقه‌بندی می‌شود، متخصصان برای این دسته از مواد غذایی، واحدی که به صورت روزانه مصرف شود، پیشنهاد نکرده‌اند.

کره محلی

کره حیوانی غنی از چربی لبنی و کره گیاهی سرشار از چربی غیرلبنی است. از نظر ارزش تغذیه‌ای، کره لبنی پرخاصیت‌تر است اما هر دو کره لبنی و گیاهی به یک میزان کالری به بدن می‌رسانند و برخلاف تصور عامه، کره گیاهی و هر محصولی که در آن از چربی یا روغن نباتی استفاده شده باشد کم‌کالری‌تر از چربی و کره‌های لبنی نیست.
کره لبنی حاوی 82 درصد چربی، 16 درصد آب و 1.5 درصد مواد جامد غیرچرب همچون پروتئین، کلسیم و فسفر است و هر چه رنگ کره زردتر باشد حاوی پیش‌ساز ویتامین A بیشتری است.

کره برخلاف روغن اصیل کرمانشاهی ـ که حاوی 99 درصد چربی است ـ به دلیل رطوبت زیادی که دارد برای سرخ کردن مناسب نیست و در مجاورت حرارت زیاد خاصیت خود را از دست می‌دهد و به‌سرعت به نقطه دود می‌رسد و سمی می‌شود.


کره محلی پرخاصیت‌تر است یا صنعتی؟
پرسش این است که چرا کره محلی در مقایسه با انواع کره صنعتی، رنگ روشن‌تری دارد؟ آیا مواد مغذی کمتری دارد؟ علت سفیدی رنگ کره‌های محلی، وجود رطوبت بیشتر در این محصول است. در ضمن کره‌های صنعتی با دستگاه تولید می‌شود و روش کره‌گیری نیز خود باعث بهبود رنگ محصول می‌شود.

چون میزان چربی کره‌های محلی کمتر و بالطبع مواد جامد غیرچرب آن بیشتر است، می‌توان گفت کره محلی پرخاصیت‌تر است، اما نسبت به کره‌های صنعتی به دلیل رطوبت بیشتر، ماندگاری کمتری دارد.


چگونه به فساد کره پی ببریم؟
فساد کره به‌راحتی قابل تشخیص بوده و از نشانه‌های کره فاسد، تغییر رنگ و برگشت طعم آن است. به‌طور معمول کره زرد پررنگ یا کمرنگ است.

کره‌ای که فاسد شده به رنگ سبز یا حتی آبی درمی‌آید. تغییر رنگ، فساد میکروبی را نشان می‌دهد البته لازم است بدانید اگر کره بدون لفاف در مجاورت هوای آزاد قرار گیرد، رطوبت سطحی‌اش را از دست می‌دهد و رنگ سطح آن نسبت به مرکز کره تیره می‌شود، این نشانه فساد کره نیست و محصول قابل مصرف است.

چون میزان چربی کره‌های محلی کمتر و بالطبع مواد جامد غیرچرب آن بیشتر است، می‌توان گفت کره محلی پرخاصیت‌تر است، اما نسبت به کره‌های صنعتی به دلیل رطوبت بیشتر، ماندگاری کمتری دارد

نشانه دیگر فساد کره، تغییر طعم کره براثر اکسید شدن چربی‌هاست که موجب ایجاد طعم تند و تیز محصول شده و می‌تواند مضر و سرطان‌زا باشد.
این را هم بدانید کره در دمای یخچال فقط به مدت چهار روز قابلیت نگهداری دارد و تا شش ماه می‌توان آن را درون فریزر نگه داشت اما روغن‌های کرمانشاهی همچون روغن‌های مایع یا جامد نباتی به دلیل خلوص بالای چربی و فقدان رطوبت در دمای اتاق هم قابلیت ماندگاری دارند.
 

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: جام جم - فاخره بهبهانی


مطالب مرتبط:
روغن کرمانشاهی و چند تفکر اشتباه درباره آن

مارگارین هم بی ضرر نیست!
کره بخوریم یا مارگارین؟
نقش چربی ها و روغن ها در بدن
کدام چربی مناسب است؟
یك وجب روغن سالم
افراد بالغ روزانه به 70 گرم چربی نیاز دارند
روغن نباتی جامد نخورید

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین