تبیان، دستیار زندگی
داستان شماره پیراهن های مجیدی و کریمی درحالی برای برخی هواداران مهم است و باشگاه ها را با مشکل مواجه می کند که با این تفکر هرگز این شماره ها از محرمی ها و نامجو مطلق ها به کریمی و مجیدی نمی رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای بایگانی پیراهن های ۷ و ۸


داستان شماره پیراهن‌های مجیدی و کریمی درحالی برای برخی هواداران مهم است و باشگاه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند که با این تفکر هرگز این شماره‌ها از محرمی‌ها و نامجو مطلق‌ها به کریمی و مجیدی نمی‌رسید.

مجیدی و کریمی

شماره‌ها در فوتبال در بسیاری از موارد معنا پیدا می‌کنند و بیانگر خاطره‌ها هستند، شاید به همین دلیل باشد که بازیکنان در برخی مواقع به هنگام جابه جایی بین دو باشگاه یا خداحافظی یک بازیکن، دوست دارند، شماره پیراهنی را برتن کنند که یادآور خاطره‌هاست که این می‌تواند خاطراتی از خودشان باشد یا شاید خاطره‌هایی از بازیکن دیگری.

به عنوان مثال می‌توان از مارادونا با شماره ۱۰ نام برد یا رونالدو با شماره ۹ و همچنین بکهام و زامورانو و بالوتلی و شوچنکو و مسی و دایی و...

استقلال امروز با مشکل و حاشیه‌هایی مواجه شده که مربوط می‌شود به شماره ۷ فرهاد مجیدی. جاسم کرار این شماره را درخواست کرد اما هواداران فرهاد مجیدی به صفحه شخصی او حمله کردند و نهایتا برخورد‌ها به تمرینات استقلال هم کشید تا کرار کلا اعلام کند که شماره ۷ را نمی‌خواهد اما این ماجرا همچنان ادامه دارد و تبعاتش به باشگاه استقلال هم کشیده شده است.

در پرسپولیس هم مشکلاتی اینچنینی در مورد شماره ۸ علی کریمی به نوعی وجود دارد، احمد نورالهی با رخصت از علی کریمی این شماره را می‌خواهد برتن کند که این هم به مذاق برخی هواداران این باشگاه خوش نیامده است. با این وجود علی کریمی حرف خوبی زد؛ او گفت این شماره برتن محرمی و کرمانی بوده و متعلق به من نیست که نورالهی از من رخصت بگیرد.

در واقع عمیق شدن در حرف علی کریمی می‌تواند این مشکل را به کل حل کند، چرا که هم کریمی و هم مجیدی وارث شماره خود بوده‌اند کما اینکه حسن روشن  قبل از مجیدی شماره ۷ را در استقلال به تن می‌کرد یا مجید نامجو مطلق هم همینطور آنها روزی هم کنار کشیدند تا جوان‌های دیگری در استقلال این شماره را برتن کنند. شاید روزی یک علی کریمی دیگر و یک فرهاد مجیدی دیگر با همین شماره ها متولد شوند کما اینکه یاد حسن روشن و مجتبی محرمی هم دوباره با همین شماره‌ها زنده شدند.

در پرسپولیس هم مشکلاتی اینچنینی در مورد شماره ۸ علی کریمی به نوعی وجود دارد، احمد نورالهی با رخصت از علی کریمی این شماره را می‌خواهد برتن کند که این هم به مذاق برخی هواداران این باشگاه خوش نیامده است. با این وجود علی کریمی حرف خوبی زد؛ او گفت این شماره برتن محرمی و کرمانی بوده و متعلق به من نیست که نورالهی از من رخصت بگیرد

از سوی دیگر با وجود همه خاطره‌ها نمی توان شماره ها را بایگانی کرد که اگر چنین باشد، تیم‌های فوتبال بیست سال بعد از تاسیس باید شماره‌هایشان را از صد به بالا بچینند و باشگاه‌هایی به بزرگی پرسپولیس و استقلال شاید روزی به هزار هم برسند!

در هر صورت صحیح نیست باشگاهی حرفه‌ای با نظر هواداران برای بازیکنش شماره انتخاب کند. هواداران هم باید مثل بازیکنان حرفه‌ای باشند. از دیوید بکهام بزرگتر که نداریم وقتی او به رئال مادرید رفت شماره هفت بر تن رائول بود و در نتیجه بکهام شماره دیگری را انتخاب کرد.

در هر صورت این شماره‌ها تنها عدد هستند و آنچه در خاطره‌ها مانده اخلاق و رفتار و بازی فوق‌العاده مجیدی و کریمی است نه صرفا شماره پیراهن آنها. از سوی دیگر همانطور که فتح الله زاده تاکید می کند بحث خوشنامی و توانایی بازیکنان هم مطرح است، در واقع باشگاه‌ شاید باید برای انتخاب شماره پیراهن اخلاق و توان فنی را هم در نظر بگیرد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : مهر