تبیان، دستیار زندگی

11عادت مضر برای سلامت مغز

مغز فرمانده بدن است و سلامت آن تاثیر زیادی روی سلامت کل بدن دارد. بدون شک سالم بودن و سالم ماندن در زندگی همه ی ما از اهمیت بالایی برخوردار است و باید همه تلاش خود را برای بهبود سبک زندگی‌شان انجام دهند. اما خیلی از ما غفلت‌هایی داریم که متاسفانه سلامتی مان را نشانه می روند. اگر می خواهید سبک زندگی‌تان را ارتقا دهید و از بروز بسیاری از ناخوشی‌ها پیشگیری کنید، کافیست به عادت‌های روزمره‌تان دقت بیشتری داشته باشید و بدانید برخی از این عادت‌ها، سلامت فرمانده بدن را به خطر می‌اندازند. در این مطلب 11 عادتی که باید ترک کنید تا مغز سالمی داشته باشید را عنوان می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 تحقیق روی علت بزرگی مغز انسان

کمبود خواب

سلامت مغز با کمبود خواب جور در نمی آید. همه ی مردم از اهمیت خواب کافی و خوب باخبر هستند، اما کمتر کسی به آن توجه می‌کند. بخصوص این روزها که اکثر افراد تا نیمه های شب در شبکه های اجتماعی در حال پرسه زدن و رد و بدل کردن پیام هستند.


اگر می خواهید خواب با کیفیت و مغز سالمی داشته باشید باید هر شب 8 ساعت بخوابید. مغز از این مدت زمان، برای استراحت خود و همچنین رد و بدل کردن تبادلات متابولیکی، احیای سلول ها و پر کردن باک انرژی بدن استفاده می‌کند.


اگر به میزان کافی نخوابید، سلول های مغزی را در معرض نابودی قرار می دهید. در نتیجه همیشه احساس خستگی می کنید و مغز قابلیت اداره ی امور بدن را از دست می دهد.

 

کشیدن پتو روی سر

برخی افراد عادت دارند که موقع خواب پتو یا لحاف را روی سرشان می کشند و اصلا روزنه ای برای نفس کشیدن باقی نمی گذارند.


این عادت به سلامتی مغزتان لطمه می زند. به خاطر اینکه میزان اکسیژن خون کاهش پیدا کرده و تجمع دی اکسیدکربن افزایش می یابد که اثرات مخربی روی مغز دارد. لطفا روی سرتان پتو نکشید.

سعی کنید برای انجام حساب و کتاب رومزه از ماشین حساب استفاده نکنید. شعر حفظ کنید. زبان جدیدی یاد بگیرید و خلاصه اینکه، مغزتان را به حال خودش رها نکنید

 

کار کردن با وجود بیمار بودن

اگر خدای نکرده به هر دلیلی مریض شده اید از کار کردن، مطالعه زیاد و یا فکر کردن افراطی بپرهیزید. بدن شما نیاز دارد که از همه ی انرژی خود برای مقابله با بیماری استفاده کند. در نتیجه زمان بیماری و ناخوشی وقت مناسبی برای هدر دادن انرژی نیست.


اگر در حین بیماری سخت کار کنید، مغزتان را به کار می گیرید، در حالی که فرمانده بدن مشغول ارسال پیام های لازم برای درمان شماست. در این صورت فشار مضاعفی به مغز وارد می‌شود.


همچنین عدم استراحت و مراقبت کافی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و امکان اینکه دچار بیماری های دیگری نیز شوید، بالا می رود.

 

صرفنظر کردن از صبحانه

اگر قید صبحانه را می زنید، سخت در اشتباهید. بدن ما بعد از هشت ساعت خواب و ناشتا بودن به مواد غذایی نیاز دارد تا انرژی بگیرد.


اگر صبحانه نخورده روزتان را شروع کنید بدن مجبور می‌شود به ذخایرتان رجوع کند. در این صورت احتمال خستگی ناگهانی، عدم تمرکز، فراموشی و بدخلقی بالا می رود.


در واقع اگر انرژی لازم را در اول روز کسب نکنید، مغزتان قادر به تمرکز و یادآوری مسائل نخواهد بود و آسیب خواهد دید.

 

زیاده روی در مصرف قند 

اگر تغذیه ی سالمی نداشته باشید و در مصرف قندها (شیرینی جات، سیب زمینی سرخ کرده و غیره) زیاده روی کنید و به ویژه اینکه طرف میوه و سبزیجات نروید، موادی در بدن تجمع پیدا می‌کنند که آسیب رسان هستند.


متاسفانه جذب زیاد قند و کمبود ویتامین باعث کاهش رشد سلول های عصبی می‌شود. در نتیجه سلامت مغز به خطر می افتد.

 

پُرخوری

خوردن غذا زمانی که گرسنه نیستید، بی فایده است. اگر به طور مرتب مواد غذایی مصرف کنید، بدن آنها را به صورت چربی ذخیره می‌کند. در نتیجه احتمال چاقی و آسیب به رگ های خونی مغز بالا می رود.

در نتیجه بهتر است زمانی که گرسنه تان هست و به اندازه ی نیازتان، غذا میل کنید.

 

مصرف الکل

مصرف الکل خیری برای مغز ندارد. اغلب افرادی که به نوشیدنی های الکلی عادت می‌کنند، در دام نوعی اعتیاد می‌افتند و دچار زیاده روی می‌شوند. غافل از این که این نوشیدنی ها باعث مرگ نورون ها یا همان سلول های عصبی می‌شوند و سرعت انتقال پیام های عصبی را کاهش می‌دهند.


علاوه بر این باید بدانید که الکل برای ارگان های دیگری مانند کبد و قلب نیز مضر است.

متاسفانه جذب زیاد قند و کمبود ویتامین باعث کاهش رشد سلول‌های عصبی می‌شود. در نتیجه سلامت مغز به خطر می‌افتد

 

مصرف دخانیات

سیگار خیری برای بدن ندارد و سلامتی را با خطرات جدی مواجه می‌کند. مصرف دخانیات باعث کاهش میزان اکسیژن دریافتی و حجم مغز می‌شود.


سیگار کشیدن خطر بروز بیماری هایی مانند آلزایمر، انواع سرطان، مشکلات تنفسی و غیره را بالا برده و حتی دی ان ای را نیز به خطر می اندازد.

 

نفس کشیدن در هوای آلوده

نفس کشیدن در هوای آزاد و سالم برای بدن و بویژه مغز مفید است. اما اگر هوایی که تنفس می کنید آلوده باشد، به سلامت مغز آسیب می رسد. به خاطر اینکه آلودگی هوا باعث کاهش کارایی و قدرت سلول های عصبی می‌شود.

 

استرس

استرس، خشونت، عصبانیت، داد و بیداد و بدخلقی اثرات منفی روی سیستم عصبی به جا می گذارند. در واقع تنش های روحی و استرس و غیره باعث کاهش قدرت مغز و افزایش خطر سکته قلبی و سکته مغزی می‌شود. بنابراین لازم است که استرس ها و فشارهای روحی را کنترل کنید.

 

رها کردن مغز به حال خود

مغز برای سالم ماندن نیاز به مراقبت و تمرین دارد در غیر این صورت، خسته و ناتوان خواهد شد.


فکر کردن، کار کردن، طبقه بندی کردن اطلاعات اندوخته در مغز، خواندن کتاب، انجام بازی های فکری، یادگیری چیزهای جدید، ورزش و غیره برای داشتن مغزی سالم موثر هستند و به افزایش قدرت مغز کمک زیادی می‌کنند.


سعی کنید برای انجام حساب و کتاب روزمره از ماشین حساب استفاده نکنید. شعر حفظ کنید. زبان جدیدی یاد بگیرید و خلاصه اینکه، مغزتان را به حال خودش رها نکنید.


مطالب مرتبط:
10 عامل مهم تخریب مغز
اگر زیاد بخوابید، سکته می کنید
دید و بازدید، سلامت روان را تضمین می‌کند
خودترمیمی مغز و برگشت حافظه
آیا واقعا از 20 درصد مغز مان استفاده می ‌کنیم؟
استفاده از هر دو طرف مغز در حرف زدن 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.