تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل دفتر کودکان و مهدهای کودک سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح مصون سازی از اعتیاد در برخی از مهدکودک ها خبر داد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتیاد به مهد کودک ها رسید

مدیرکل دفتر کودکان و مهدهای کودک سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح مصون‌سازی از اعتیاد در برخی از مهدکودک ها خبر داد

بخش اجتماعی تبیان
نه گفتن ، کودکان ، ممنوع

مدیرکل دفتر کودکان و مهدهای کودک سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح مصون‌سازی از اعتیاد در برخی از مهدکودک ها خبر داد و گفت : این طرح که هم اکنون نیز در حال اجراست در راستای آموزش و پیشگیری اولیه از اعتیاد با مهارت "نه گفتن " انجام می شود.
به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، آرزو ذكایی‌فر گفت: در این طرح به كودكان در رده سنی مختلف به طور غیرمستقیم و در قالب نمایش، قصه، شعر متناسب با شرایط سنی شان آموزش مهارت نه گفتن در برابر اعتیاد و سایر موارد كه جزو ناهنجاریهای اجتماعی است، داده می شود.
وی با بیان اینكه مهارتهای ارتباطی از جمله نه گفتن یکی از ابزارهای موثر برای حفظ سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و مقابله با اعتیاد شناخته می شود، ادامه داد: بسیاری از نوجوانان به این دلیل دچار آسیب هایی مثل اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و روان گردانها می شوند که توانایی رفتار قاطع یا قدرت نه گفتن را ندارند.زیرا از دوران كودكی این آموزش را فرا نگرفتند.

ذكایی فر گفت: آنها اغلب رفتار انفعالی را بر می گزینند، یعنی برای اینکه حمایت و دوستی همسالان خود را از دست ندهند ، در مقابل خواستهای آنها مقاومت نکرده و دوستی خود را به بهای ناراحتی خود و خانواده و یا آسیب دیدن حفظ می کنند .
مدیركل دفترکودکان و مهدهای کودک سازمان بهزیستی گفت: به همین دلیل فرا گیری مهارت های ارتباطی بسیار ضروری است و باید از همان دورانی كودكی فرد رفتاری جرات مندانه داشته باشد تا در رویارویی با مواد مخدر آسیب نبیند.
ذكایی فر گفت: البته هنگامی که به كودكان می آموزیم رفتار قاطع داشته باشند، این نکته را نیز باید به آنان بیاموزیم که موقعیت ها را ارزیابی کرده و امنیت شخصی خود را نیز در نظر بگیرند.

در این طرح به كودكان در رده سنی مختلف به طور غیرمستقیم و در قالب نمایش، قصه، شعر متناسب با شرایط سنی شان آموزش مهارت نه گفتن در برابر اعتیاد و سایر موارد كه جزو ناهنجاریهای اجتماعی است، داده می شود

وی گفت: آموزش رفتار قاطع یا مهارت نه گفتن از آموزشهای ضروری دوران كودكی است، تجربه نشان داده است اکثر کسانی که به مواد مخدر و روان گردانها و سایر آسیبهای اجتماعی دچار شده اند، از سنین نوجوانی و در اثر ارتباطات صمیمی با همسالان دراین وادی پا گذاشته اند. آموزش مهارتهای زندگی و مخصوصا رفتار قاطع به كودكان می تواند از بسیاری از آسیبهای آینده پیشگیری كند.
وی با بیان اینكه مسوولان در سیاست گذاری و اجرایی باید بهای بیشتر به بحث آموزش در برابر اعتیاد دهند، گفت: همچنین در قانون گذاری نیز باید قوانینی وضع شود تا کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان ها را شاهد باشیم.
مدیركل دفترکودکان و مهدهای کودک سازمان بهزیستی گفت: در تخصیص ها بودجه ها نیز اولویت در پیشگیری است ولی نباید از درمان نیز غافل شد، اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر توجه اساسی مسوولان را به برنامه ریزی ها در جهت آموزش از دوران كودكی می طلبد.
ذكایی فر درباره نقش مردم در مقابله با اعتیاد نیز گفت: همواره در كارهایی كه مردم حضور فعال داشته اند، موفقیت نیز حاصل شده است، مشاركت آنان در برنامه های فرهنگی و اجتماعی با هدف مبارزه با مواد مخدر می تواند ما را در اهدافمان كه همان كاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر از سوی نوجوانان و جوانان است ، كمك كند.


منبع : خبرآنلاین