تبیان، دستیار زندگی
بچه ها علاوه بر غذایی که می خورند نیاز به میان وعده نیز دارند. اما برخی از بچه ها به همین سادگی تن به خوردن میان وعده های سالم نمی دهند و همیشه دنبال خوراکی هایی مانند کیک، کلوچه، پفک و چیپس و غیره هستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکان: میان وعده با طعم سرگرمی


بچه‌ها علاوه بر غذایی که می‌خورند نیاز به میان‌ وعده نیز دارند. اما برخی از بچه‌ها به همین سادگی تن به خوردن میان وعده‌های سالم نمی‌دهند و همیشه دنبال خوراکی‌هایی مانند کیک، کلوچه، پفک و چیپس و غیره هستند.

حتماً می‌دانید که بهترین میان وعده‌ها حاوی نان، انواع پنیرها و بخصوص میوه و سبزیجات است. اگر شما هم جزو مامان‌های باحوصله هستید و برای تغذیه‌ی فرزندتان وقت می‌گذارید چند نمونه میان وعده‌ی فوق‌العاده برایتان داریم. لازم است که خلاقیت‌های فردی خود را نیز به کار بگیرید و ایده‌های تازه‌ای برای خلق شکل‌های مناسب با مواد غذایی مفید و سالم باشید تا فرزندتان را از همان ابتدای کودکی به داشتن تغذیه‌ای سالم عادت دهید.

نان

نان آدمکی
بعضی از بچه‌ها عاشق نان خالی هستند و بعضی دیگر از خوردن نان فراری‌اند. اگر نمی‌توانید به این سادگی‌ها نان به خورد فرزندتان بدهید کافی است کمی خلاقیت داشته باشید و روی نان‌ها صورتک درآورید. نان تست بیشتری به کارتان می‌آید. سعی کنید شکلک‌های بامزه به نان بدهید تا او علاقه‌ی بیشتری نشان دهد.


ساندویچ

ساندویچ پنیر مدل جدید
هیچ چیز به اندازه‌ی نان و پنیر و سبزی مناسب میان وعده نیست. البته نمی‌شود به این سادگی‌ها به بچه‌ها سبزی داد. دست به کار شوید و روی برش‌های نان ورقه‌های نازک پنیر قرار دهید و متناسب با خلاقیت و امکانات خود سبزی‌خوردن، گوجه گیلاسی، زیتون و غیره را روی آن قرار داده و شکل‌های زیبا درآورید. در این صورت خواهید دید که بچه‌ها با چه اشتهایی ساندویچ پنیر را خواهند خورد.


میوه

جزیره‌ی میوه‌ای
میوه برای سلامتی کودکان لازم بوده و جزو میان وعده‌های سالم و مفید محسوب می‌شود. کافی است با چند میوه‌ی مختلف هنرنمایی کنید و یک میان وعده‌ی سالم و هیجان‌انگیز تدارک بینید. موزها را برش دهید و مطابق شکل به همراه کیوی و میوه‌های دیگر درخت درست کنید. از نارنگی به‌عنوان خاک جزیره استفاده کرده و تنه‌ی درخت را از موز درست کنید. کیوی به دلیل داشتن رنگ سبز به‌عنوان برگ درخت مناسب است. انگور یا میوه‌های ریز دیگر مانند میوه‌های درخت خودنمایی کنند. در این صورت مطمئن باشید فرزندتان تا آخرین میوه‌ی بشقابش را خواهد خورد.


هندوانه

قطار هندوانه‌ای
روزهای گرم تابستان نیازمند میان وعده‌های خنک است. میوه‌های آبدار بهترین میان وعده‌های این روزها هستند. هندوانه جزو میوه‌های سرشار از آب، فیبر و مواد معدنی است که برای تأمین آب بدن کودکان مفید است. می‌توانید مطابق شکل هندوانه‌ها را به صورت قطاری کوچک درآورید تا بچه‌ها با میل و اشتیاق از آن بخورند.

انگورهای نصف شده چرخ‌های قطار هستند و با همین کار ساده دو نوع میوه‌ی خوشمزه و مفید را به بچه‌ها خورانده‌اید.


نان و پنیر

پرنده‌ی پنیری روی درخت نونی
نون و پنیر و انگور نیز جزو بهترین میان وعده‌ها هستند. برای تهیه‌ی یک میان وعده‌ی سرگرم‌کننده و سالم با نان تست چندغله، درخت درست کنید. از انگور به‌عنوان میوه‌های درخت استفاده کنید. ورقه‌های نازک پنیر را قالب زده و به شکل پرنده دربیاورید. می‌توانید چند عدد گردو نیز در قطعات کوچک برای تزیین اطراف بشقاب استفاده کنید.


نان و پنیر

نان و پنیر موشی
موش‌ها عاشق پنیر هستند و بچه‌ها عاشق عروسک‌های موشی. شما می‌توانید نان و پنیر را به شکل دیگری به بچه‌ها بدهید. البته اکثر بچه‌ها پنیر دوست دارند. اما دل به خوردن نان و پنیر نمی‌دهند. اما شما می‌توانید با یک ایده‌ی خلاقانه پنیر را به شکل مثلت برش داده و به شکل موش درآورید. معمولاً بچه‌ها عاشق سوسیس نیز هستند. اما ما توصیه می‌کنیم از مصرف زیاد سوسیس هم برای خودتان و هم برای بچه‌ها خودداری کنید. اما می‌توانید از دو برش نازک سوسیس به‌عنوان گوش موش‌ها استفاده کنید. اطراف بشقاب را با کاهوی خردشده یا میوه‌هایی مانند برش‌های توت‌فرنگی تزیین کنید.


هندوانه


پیتزایی هندوانه
بچه‌ها عاشق پیتزا و هر آنچه شبیه آن باشد هستند. اما خوردن زیاد و هر روزه‌ی پیتزا اصلاً توصیه نمی‌شود. می‌توانید با میوه‌ها هر روز پیتزا بخورید آن‌هم از نوع میوه‌ای. یک برش هندوانه آماده کرده و روی آن را با میوه‌های مختلف بپوشانید. به چای پنیر از نارگیل استفاده کنید.


ماهی موزی


ماهی موزی
از همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات می‌شود حیوانات بامزه‌ای درآورد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید ورقه‌های موز را به صورت ماهی درآورید.

از کشمش به‌عنوان چشم ماهی استفاده کنید. از سبزیجاتی مانند هویج و یا خیار به‌عنوان ماهی‌های ریز یا جلبک دریایی استفاده کنید.


گوسفند موزی


گوسفند موزی
موز حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری است که برای رشد و سلامت بچه‌ها لازم و ضروری است.

می‌توانید با برش‌های موز گوسفند درست کنید. برای صورت گوسفند از انگور قرمز یا آلوی قرمز استفاده کنید. به چای چمن و سبزه از انگور زرد استفاده کنید.


طاووس میوه‌ای


طاووس میوه‌ای
دنیای میوه‌ها دنیای رنگارنگی است و می‌توان با آن‌ها میان وعده‌های سرگرم‌کننده‌ای برای بچه‌ها درست کرد. از برش گلابی به‌عنوان بدن طاووس و از انواع میوه‌های رنگارنگ به‌عنوان دم و پرهای طاووس استفاده کنید. یک بشقاب رنگارنگ و زیبا مقابل فرزندتان قرار دهید و مطمئن باشید تمام میوه‌ها خورده می‌شوند.


کرپ


کرپ خورشیدی
اینکه خورشید را داخل بشقاب بیاورید ایده‌ی نو و جالبی است. سرو کردن کرپ با انواع میوه‌ها بسیار جالب و هوس‌انگیز است.

طرز تهیه‌ی کرپ را یاد بگیرید و با انواع میوه‌ها به صورت خورشید خانم درآورید.


بشقاب سبزیجات

بشقاب سبزیجات
تمام سبزیجات رنگی را به خط کنید و داخل بشقاب به شکل‌های متنوع بچینید. اجازه دهید فرزندتان نیز در ساخت این اشکال سرگرم‌کننده سهیم باشند و اثر هنری خود را خلق کنند. خیار، هویج، پیازچه، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و غیره را برش دهید و به شکل صورتک‌های متنوع درآورید. خلاقیت به خرج دهید و حیوانات بامزه درست کنید. بدانید که میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند و برای سلامتی فرزندانتان لازم و ضروری‌اند. بنابراین خوراندن این مواد غذایی به بچه‌ها ارزش زحمتی که می‌کشید را دارد.

فاطمه مهدی پور
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

مطالب مرتبط:
روش تهیه‌ی اسموتی موز برای بچه‌های بدغذا و 8 نکته درباره‌ی آن
آشنایی با روش تهیه‌ی بیسکوییت یویویی
آشنایی با روش تهیه‌ی تخم مرغ شکم پر
پیتزای تخم مرغ؛ برای کوچولوهای نابغه
آموزش کیک عروسکی برای تولد فرزندان دلبندتان
خانم گوجه فرنگی برای کوچولوهای خانه
یک پیشنهاد ماهیانه: برای بچه‌هایتان ماهی سوخاری درست کنید
پای ماهی؛ غذایی لذیذ برای بچه‌ها
اگر کودک‌‌تان میوه نمی‌خورد...

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.