تبیان، دستیار زندگی
عده ای می گویند که فلسطینی ها بعد از روز قدس پاداش سنگ تمام ایرانی ها را برای قدس شریف داده و هدایای انان را به آتش کشیدند اما چرا فلسطینی ها باید به ایرانی ها اهانت کنند؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فلسطینی ها هدایای ایرانیان را سوزاندند!


عده ای می گویند که فلسطینی ها بعد از روز قدس پاداش سنگ تمام ایرانی ها را برای قدس شریف داده و هدایای انان را به آتش کشیدند اما چرا فلسطینی ها باید به ایرانی ها اهانت کنند؟
مسجدالاقصی

" مسئله فلسطین از دستور كار نظام جمهوری اسلامی خارج نخواهد شد "(1) اما برخی که به دنبال انحراف خط امام هستند و یا از ابتدا با آن زاویه دارند می خواهند با هر شیوه ای شده این موضوع را از دستور کار سیاست خارجی نظام خارج کنند.
کسانی که یا از آرمان های الهی انسانی مکتب امام خمینی و انقلاب اسلامی چیزی متوجه نشده اند و یا آنقدر مبهوت غرب شده اند که جز ارزش های آنها چیزی برایشان محلی از اعراب ندارد. ریشه های فکری و مواضع این افراد به راحتی در پازل جنگ روانی  رسانه های ضد انقلاب و وابسته به صهیونیسم جهانی قابل پیگیری و از جبهه تشیع انگلیسی قابل شنیدن می باشد.
حتما بارها با روندهای این جنگ نرم برخورد داشته اید، شایع ترین موضوعی که شاید روح کلی سایر شایعات و جنگ های روانی نیز می باشد این شبهه است که چرا باید به فلسطینی ها کمک کرد در حالی که در گوشه و کنار شهر های خودمان، مردمی فقیر و نیازمند وجود دارند ابهامی که بارها جواب داده شده است  پاسخ هایی چون تاکید روایات بر کمک به مظلومین، عدم رد مسئولیت پذیری در کمک به هموطنان و یا حتی بحث سیاست های دیپلماسی و خارجی اما این افراد که نتوانسته در مقابل منطق پاسخ گویان مقاومت کنند سعی کردند با دادن بار قومیتی، ملیتی و مذهبی به شبهه و جنگ روانی خود از در دیگری وارد شوند.
چندی پیش در فضای مجازی شایعه ای پخش شد مبنی بر  پس فرستادن خون های اهدایی هلال احمر ایران به فلسطین با این توهین زشت که "خون شیعه نجس است"! فضای این شایعات سعی در ناصبی نشان دادن فلسطینی ها و سو استفاده ازحس مذهبی ایرانی ها داشت که توانست تا حدودی افکار عمومی را نیز در برهه خود تحت تاثیر قرار دهد . شایعه ای که رهبر معظم انقلاب درباره آن نیز صحبت به میان آوردند و فرمودند" از جمله در قضیه‌ غزه - در این جنگ بیست و دو روزه‌ چند ماه قبل - جمهوری اسلامی در همه‌ سطوحش؛ از رهبری و ریاست جمهوری و مسئولین گوناگون و مردم و تظاهرات و پول و کمک و سپاه و غیره، همه در خدمت برادران فلسطینی مظلوم و مسلمان قرار گرفتند.

در بحبوحه‌ این حرف ها ، یک وقت دیدیم که ویروسی دارد تکثیر مثل میکند؛ دائم میروند پیش بعضی از بزرگان، بعضی از علماء، بعضی از محترمین، که آقا! شما دارید به کی‌ کمک میکنید؛ اهل غزه ناصبی‌اند! ناصبی یعنی دشمن اهل‌بیت. یک عده هم باور کردند! دیدیم پیغام و پسغام که آقا، میگویند اینها ناصبی‌اند. گفتیم پناه بر خدا، لعنت خدا بر شیطان رجیمِ خبیث. در غزه مسجد الامام امیرالمومنین علی‌بن‌ابی‌ طالب هست، مسجد الامام الحسین هست، چطور اینها ناصبی‌اند؟! بله، سنی‌اند؛ اما ناصبی؟! اینجور حرف زدند، اینجور اقدام کردند، اینجور کار کردند."(2) یا در جایی دیگر وجود میدانی به نام «ابن ملجم مرادی» در یکی از مناطق اصلی غزه پخش شد که مجسمه ابن ملجم در وسط میدان قرار دارد و روی تابلوی این میدان نوشته شده: «مرحبا به این ضربت» که با یک جستجوی ساده  هیچ نشانه ای از این میدان نه در غزه و نه هیچ جای دیگر وجود ندارد.
این سیر اخیرا با یک شایعه دیگر همراه شده و بعد از راهپیمایی با شکوه قدس امسال چنین تصویری با شرح زیرش در فضای مجازی منتشر شد:

فلسطین

بعد از راهپیمایی قدس امسال  !!
برادرای فلسطینی هدیه ایرانیان رو آتش زدن....!!!!

خبری که باز شایعه بودن آن اثبات شد که:
     1.   این تصویر از فلسطین نیست و هدایا هم ایرانی نیست !
تصویر متعلق به اردوگاه "عین الحلوه" در لبنان است .
2. این اردوگاه از کانون‌هایی در لبنان است که بجز فلسطینیان، افرادی از تابعیت‌های مختلف و با مشرب‌های گوناگون فکری، اعتقادی و سیاسی را در خود جای داده که از جمله آنها گروه‌های «سلفی تکفیری» هستند .
3. فلسطینی ها هر از مدتی در این منطقه با تکفیری ها درگیری دارند .
4. تصویر در ماه می سال 2013 میلادی و در قسمتهای تحت اشغال گروه های تکفیری تهیه شده است .
5. این شوی تبلیغاتی تلاش دارد با آتش زدن بخش کوچکی از کمکهای حزب الله لبنان به آوارگان اردوگاه ، محبوبیت حزب الله و مقاومت را خدشه دار کند .(3)

علاوه بر این در برهه فعالیت های تروریستی و جنایت بار داعش بارها شایعاتی درباره همکاری عمیق  حماس با داعش و حال با عربستان در جنگ یمن منتشر شده است شایعه ای که درباره جنبه داعشی آن، اسامه حمدان مسئول روابط خارجی جنبش مقاومت اسلامی حماس درباره ادعای ارتباط گروه متبوعش با داعش در مصاحبه‌ای گفته است: بنده از این امر شگفت زده شدم، چطور چنین اخبار بی پایه و اساسی انعکاس پیدا می کند، مساله عجیب اینکه اینگونه خبرها در هیچ منبع رسانه ای یا سایت و رسانه جهان و منطقه انتشار پیدا نکرده است و فقط در رسانه های داخلی آمده است.

وی ادامه داد: این شایعات مغرضانه در حالی منتشر می شود که ملت فلسطین به مقابله با رژیم صهیونیستی برخاسته و این روزها آماج حملات دشمن صهیونیستی قرار گرفته است. در اینجا باید خاطر نشان کنم که بخشی از عکس هایی هم که از جشن مردم غزه به خاطر داعش منتشر کرده اند، ساختگی و فتوشاپی است و بخشی دیگر هم اصلا مربوط به غزه نیست.
علاوه بر این و با توجه تضادهای ایدئولوژیک این دو گروه با هم که به راحتی قابل درک است در جایی دیگر صلاح الدین ایوبی از مفتیان بلندمرتبه داعش با تاکیدبر اینکه " ابتدا شیعیان مشرک رافضی، مرتدان و منافقین جنگید و سپس به جنگ با صلیبی‌ها رفت" گفته است: ما نیز ابتدا باید حماس را طرد کنیم تا پیروز شویم و این بنده فقیر، جنگ با حماس را مقدم بر جنگ با یهود می‌دانم. اگر این حماس مرتد و ارتش آن "قسام" در غزه نبود، مسلمانان بر یهود پیروز می‌شدند.  یا حتی یک سایت منتسب به تروریست‌های داعش با انتشار تصاویری گزارش داده که اعضای این گروهک تروریستی با لگد مال کردن پرچم فلسطین اعلام کردند باید پرچم داعش به جای آنها به اهتزاز در آید.
البته قابل کتمان نیست که بعضا برخی از گروه های فلسطینی در برهه هایی چون جنگ یمن گاهی با مواضع متناقض خود در جبهه مقاومت از سیاست دو گانه استفاده کرده که در این راستا نیز سرشان به سنگ خورده و  ازاینجامانده وازآنجارانده شده اند. رهبری در اینباره نیز اینگونه می فرمایند:" نیز مسئله فلسطین عرصه یک مجاهدت لازم و واجب اسلامی است و هیچ حادثه ای ما را از مسئله فلسطین جدا نمیکند. ممکن است کسانی در صحنه فلسطین به وظایف خود عمل نکنند حسابشان جداست اما مردم و مجاهدانشان مورد حمایت ما هستند"(4)
باید توجه داشت که آنچه سیاست های کلی فلسطینیان و حماس است و  بارها بدانها ثابت شده  ماندن بر خط سیاست های مقاومت و این هم پیمانان است. مردم غزه و فلسطینی ها بر خلاف شایعات مذکور بارها با نصب پرچم های ایران و کارهای مشابه دیگر از مردم ایران و حمایت های آنها قدردانی کرده اند.

باید در این زمینه و اخبار منتشر شده با دقت و تامل بیشتری برخورد کرد و دانست که چرا این شایعات هرزگاهی با شکل و روح یکسان منتشر می شوند؛ محور مقاومت هر روز در حال قدرت گیری و اثر گذاری بیشتر در منطقه است و غرب هراسان از این موضوع و قبول عدم توانایی نظامی خود در مقابله با این جریان سعی دارد از طریق ملت ها که پشتوانه محکم مقاومت هستند این قدرت و  اتحاد را در هم بشکند

با نگاهی کلان و از بالا به راحتی می توان با پیگیری منبع و کانال های اینگونه شایعات به سر منشا و علت ایجاد این جنگ های روانی پی برد. ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و جلوگیری از وحدت جهان اسلام که به ضرر صهیونیسم جهانی است سیاستی مشخص و برملا شده است که  در این شایعات و سایر فعالیت های اختلاف افکنانه دیده می شود. باید پذیرفت که فارغ از نیت کمک به مظلوم و سایر دلایل شرعی و عقلی برای خط حمایت از مظلومین جهان توسط مردم ایران، گاهی ممکن است اختلاف نظر و عملکردی بین دولت ها باشد اما آنچه مهم است تبدیل نکردن اختلافات جزئی به مسائل کلان که هدف دشمن برای مقابله با جریان مقاومت است، می باشد. جالب است برخی افراد در سیاست خارجی اینگونه استدلال می کنند که می توان با آمریکا ارتباط داشت و با اعتقاد به اختلافات فی مابین، باید از نرمش های قهرمانانه و ترفندهای دیپلماسی در راه منافع ملی سود جست اما همین افراد این استدلال خود را در عرصه سیاسی برای جمهوری اسلامی در کنار مظلومین جهان از جمله فلسطینی ها بر نمی تابند! که این دلیلی دیگر بر مواضع سوگیرانه و یکطرفه  این جریان می باشد.
باید در این زمینه و اخبار منتشر شده با دقت و تامل بیشتری برخورد کرد و دانست که چرا این شایعات هر از گاهی با شکل و روح یکسان منتشر می شوند؛ محور مقاومت هر روز در حال قدرت گیری و اثر گذاری بیشتر در منطقه است و غرب هراسان از این موضوع و قبول عدم توانایی نظامی خود در مقابله با این جریان سعی دارد از طریق ملت ها که پشتوانه محکم مقاومت هستند این قدرت و  اتحاد را در هم بشکند که در این راه فارغ از اختلاف نظرها و برخی سیاست های دفعتی و  اشتباه دولت ها، نباید گذاشت که راه حل تعصب و اختلاف قومیتی، مذهبی و ملیتی یا  همان "تفرقه بیانداز حکومت کن "  جایگزین راه حل وحدت، رفع اختلافات و نزدیک کردن دولت ها حول محور ایدئولوژی و منافع مشترک شود.

پی نوشت:

1- بیانات رهبری در مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی
2- بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع روحانیون و طلاب شیعه و سنی در کردستان، سال 88       
3- "فلسطینی ها هدیه ایرانیان را آتش زدند!" ؛ شایعات
4- بیانات رهبری در مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی