تبیان، دستیار زندگی
اکران عمومی «رستاخیز» چند سانس بیشتر دوام نیاورد. عصر چهارشنبه هفته پیش که اکران فیلم آغاز شد، دستور توقف آن نیز صادر شد و سازمان سینمایی کشور اعلام کرد تا تأمین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می افتد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اکران رستاخیز؛ شاید وقتی دیگر


اکران عمومی «رستاخیز» چند سانس بیشتر دوام نیاورد. عصر چهارشنبه هفته پیش که اکران فیلم آغاز شد، دستور توقف آن نیز صادر شد و سازمان سینمایی کشور اعلام کرد تا تأمین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می‌افتد.

رستاخیز

« رستاخیز» به مناسبت عید سعید فطر در جدول اکران عمومی قرار گرفته بود تا از چهارشنبه، ٢٤ تیر به روی پرده سینماها رود اما فقط به چند سانس محدود شد و بعد از حواشی و اعتراض‌هایی که در مقابل برخی از سینماها ازجمله سینما «شکوفه» صورت گرفت با اعلام اطلاعیه‌ای از سوی وزارت ارشاد، نمایش آن به زمان دیگری موکول شد. همزمان هم عده ای مقابل وزارت ارشاد در میدان بهارستان تجمع کرده بودند و خواستار عدم نمایش فیلم شدند.

آغاز اعتراض ها

بعد از نمایش این فیلم در جشنواره، حواشی نیز آغاز شد و با اعتراض‌هایی مبنی‌بر اکران‌نشدن آن به دلیل نمایش تصویر حضرت‌ابوالفضل(علیه السلام) بدون حجاب چهره، روبه‌رو شد. این موضوع حواشی زیادی را برای فیلم به وجود آورد و معطوف به تأیید مراجع شد؛ تأییدی که باز هم نتوانست باعث اکران فیلم شود. احمد رضا درویش با اصلاح صحنه های شبهه برانگیز و کنار گذاشتن راش های مربوط به حضرت علی اکبر و حضرت قاسم (علیهم السلام) قصد داشت حسن نیتش را نشان دهد. با این حال در نخستین اکران فیلم که دو روز قبل از نمایش عمومی برای اصحاب رسانه برپا شد، برخی به نتیجه نهایی باز هم معارض بودند.

حمایت حوزه هنری و تلویزیون

حوزه هنری در حرکتی نمادین و پر مفهوم پخش «رستاخیز» را بر عهده گرفت و تلویزیون تیزرهای زیادی از آن روی آنتن فرستاد. این حمایت ها هم صدای معترضان را پایین نیاورد. درست یک روز قبل از اکران عمومی فیلم و در حالی که سازندگان عنوان می کردند نظر مساعد مراجع را جلب کرده اند اتفاقی دیگر رخ داد. دفتر آیت‌الله وحیدخراسانی پیرو سوالات مکرر از دفتر این مرجع تقلید درباره نمایش تصویری از ائمه علیهم‌السلام اطلاعیه‌ای صادر کرد: «بسمه تعالی.ائمه علیهم السلام و امامزادگان عظیم‌الشأن مانند حضرت ابالفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست.»

درویش در واکنش به توقف نمایش فیلمش گفت: «این تعبیر که اکران فیلم به تعویق افتاده است، تعبیر درستی نیست بلکه وزارت ارشاد با تصمیمی که گرفته، اکران این فیلم را متوقف کرده‌ است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی با صدور بیانیه‌ای به اکران فیلم رستاخیز واکنش نشان داد: « بسمه تعالی .شنیده شده که بعضی مسئولین مجوز پخش و اکران فیلم رستاخیز را صادر کرده‌اند که این فیلم مشتمل بر بعضی از اهانت‌ها و هتک حرمت‌ها و انتصاب‌های نابجا و بازی بعضی از افراد معلوم الحال در نقش بعضی از بزرگان شهدای کربلاء موجب هتک حرمت و اهانت خواهد بود و لذا قبلا هم نسبت به این فیلم موضع‌گیری کرده بودیم ولی توجهی نشد و لذا اکران این فیلم به صلاح نیست و چه بسا توابع خوبی نداشته باشد و لذا این فیلم اکران نشود. »

رستاخیز

تعویق نه توقیف

در نهایت سازمان سینمایی عصر چهارشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «این فیلم که با نیت تقویت تولید فیلم دینی و استفاده از هنر سینما برای جاودانه‌کردن حادثه عاشورا تولید شد، از بدو امر تاکنون در محافل مختلف فرهنگی و دینی در معرض آرا و دیدگاه‌های صاحبان درک و درد دین قرار گرفته و با استقبال کارگردان محترم فیلم از منظر تاریخی و روایی با اصلاحات چندی مواجه شد که اصلاحات اعمال‌شده نیز مورد تأیید بسیاری از صاحب‌نظران قرار گرفت اما نظر به رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی یادآوری می‌کنیم که اکران فیلم «رستاخیز» تا تأمین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می‌افتد».

واکنش درویش

یکی، دوساعت بعد از انتشار این خبر، درویش در واکنش به توقف نمایش فیلمش گفت: «این تعبیر که اکران فیلم به تعویق افتاده است، تعبیر درستی نیست بلکه وزارت ارشاد با تصمیمی که گرفته، اکران این فیلم را متوقف کرده‌ است. مجوز فیلم مبتنی‌بر دو اصل از سوی ارشاد صادر شده است؛ یکی، اصل مطابقت با قوانین و اصل دیگر به لحاظ شرعی و عرفی است که قطعا اگر این فیلم بدون تأیید مراجع تقلید ساخته شده بود، از ارشاد پروانه نمی‌گرفت. تصمیمی که الان وزارت ارشاد گرفته است، درواقع به مصالح آن وزارتخانه برمی‌گردد که یقینا پاسخ‌گو است».او همچنین یک روز بعد، با انتشار نامه‌ای نسبت به این اقدام انتقاد کرد: «انالله‌واناالیه راجعون. در آستانه‌ عید سعید فطر، به دستور دولت تدبیر و امید! در معامله‌ای کاملا سیاسی، در برابر جهل و بی‌اخلاقی، پژواک ندای حسین(ع)؛ رستاخیز را از اکران سینماهای کشور پایین کشید... ‌به قضاوت تاریخ، پرچم حسین(ع) با ندای مراجع عالیقدر، افراشته خواهد ماند». سرنوشت «رستاخیز» چه می شود؟

فرآوری: منیژه خسروی
بخش سینما و تلویزیون تبیانمنبع: شرق، ایسنا ، ایلنا