تبیان، دستیار زندگی
سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان پس از پایان مذاکرات هسته ای، در مقاله ایی اجتماعی به بررسی نقش «اینستاگرام بعد از توافق هسته ای» پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اینستاگرام بعد از توافق هسته ای

اینستاگرام

سایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان پس از پایان مذاکرات هسته ای، در مقاله ایی اجتماعی به بررسی نقش «اینستاگرام بعد از توافق هسته ای» پرداخت.

به گزارش روابط عمومی، بخش ارتباطات موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس صفحات فعال در شبکه اینستاگرام تهیه و منتشر کرده است.

علی احمدی در این مقاله می نویسد:« با اعلام خبر توافق هسته ای شبکه های اجتماعی پر شد از انواع پیام ها و تصاویر مربوط به این اتفاق. از تبریک هنرمندان گرفته تا ۸۰ هزار کامنت فارسی در اینستاگرام اوباما. شبکه های اجتماعی محلی است برای بازتاب همه اتفاقاتی که می افتد؛ فرقی هم نمی کند چه موضوعی داشته باشد تنها تفاوتش در اهمیت موضوع است که چه اندازه توجه کاربران را به خود جلب کند. مذاکرات هسته ای و شخص محمد جواد ظریف از موضوعاتی است که تا به حال چندین مرتبه در شبکه های اجتماعی جریان ساز شده؛ آخرین و مهمترین آنها بعد از اعلام خبر توافق هسته ای است. هر چقدر فضای توئیتر خبری است و لحظه‌ به‌ لحظه اخبار مرتبط با این رویداد در این شبکه اجتماعی منتشر می‌شود، در اینستاگرام بازار تبریک گفتن و انتشار عکس ‌هایی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران داغ است. در فیس‌بوک هم فضای بینا بینی حاکم است و کاربران این شبکه با عکس و متن به استقبال این رویداد رفته‌ اند. مهم ترین بحث کاربران شبکه های اجتماعی در فضای مجازی مربوط به ابراز موافقت یا مخالفت با این توافق و استدلال های آنها در این زمینه است. در حالی که برخی از این افراد از توافق یاد شده اظهار خوشحالی کرده و با ارسال تصاویر شادمانی خود یا لطیفه هایی ابراز احساسات می کردند، برخی دیگر نیز با برشمردن نقاط ضعف توافق یاد شده در مورد پیامدهای آن هشدار دادند. بسیاری هم تصاویر صفحات اول روزنامه های ایران و همین طور کاریکاتور های منتشر شده در آنها در مورد توافق را باز نشر دادند. هنرمندان توافق هسته ای را تبریک گفتند. یکی از شوخی‌ ها و تکیه کلام‌ هایی که این روزها در فضای مجازی بسیار به کار می‌رود عبارت «بگیرم ناپلئونی ره؟» از زبان کاراکتر رحمت سریال پایتخت است. از لحظه اعلام حصول توافق، این عبارت در قالب ‌ها و عکس‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازتولید می‌شود. در همین رابطه محسن تنابنده هم در اینستاگرام‌ اش عکسی از عوامل سریال پایتخت را منتشر کرد که همگی شیرینی ناپلئونی در دست دارند و تنابنده نوشته: "هسته‌ ای مبارک. بفرمایید ناپلئونی"هنوز توافق نهایی رسما اعلام نشده بود که موج شوخی ‌ها و جوک ‌های هموطنانمان درباره توافق هسته‌ای به راه افتاد؛ برخی از این شوخی‌ها را با هم مرور می‌کنیم: خدافظ فلافل. .......... سلام مک دونالد/ رفتم ماست خریدم........... بقیشو پراید داد بهم. ......... چه می‌کنه این توافق!! / جـان کـری خطاب بـه محمد جـواد ظریف در حـاشیـه نشست سه جانبه بـا موگرینی: "جـواد دو دقیقه اون بـالکن هتل و وِل کن بیا بشین توافقنامه رو بنویسیم تـمـوم شه بره دیگه / مشترک گرامی بابت شیرینی توافق ٥ هزار تومان از حساب شما کسر گردید......بانک. ......./ امروز بعد توافق رفتم خرید،کلی جنس خریدم گفتم چقدر میشه؟ فروشنده گفت دو ریال! هیچی دیگه پول خرد نداشتم صد تومنی دادم، گفتم بقیه پول انعام! بنده خدا فروشنده سکته کرد!
اینستاگرام اوباما هم بی نصیب نماند. ساعتی بعد از اعلام توافق هسته ای باراک اوباما تصویری تبلیغاتی از خود منتشر کرد تا رضایت از بیمه اجتماعی شان را بسنجد که با واکنش هزاران کاربر جوان ایرانی مواجه شد. بیش از ٨٠ هزار کامنت فارسی شوک بزرگی بود برای دپارتمان رسانه ای رئیس جمهور. کامنت هایی از شوخی، شعارهای سیاسی موافق و مخالف و کلی نظر مختلف دیگر.»

متن کامل این مقاله در بخش ارتباطات سایت تبیان  قابل مشاهده است.

تنظیم: هومن بهلولی