تبیان، دستیار زندگی

از آبریزش بینی تا سرفه؛ چرا و چگونه؟

تب یک زنگ خطر است که بدن به صدا در می‌آورد. افزایش درجه حرارت بدن نشان می‌دهد که ارگان ها تهدید شده‌اند. البته همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود. تب همچنین به شما می‌گوید که بدن با تمام قوا وارد عمل شده و در حال مقابله با مهاجمان است. کاهش تب زمانی اتفاق می‌افتد که زنگ خطر، خاموش شود و بدن بر دشمن غلبه کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آبریزش بینی  ، سرفه ،  تب ،  دمای بالای بدن،

در قسمت نخست این مطلب با عنوان «از عطسه تا خواب رفتن پا؛ چرا و چگونه؟» دلایل برخی از پدیده های طبیعی و در عین حال عجیب بدن از جمله عطسه کردن، گرفتگی صدا، گودی و سیاهی زیر چشم ها و خواب رفتن دست و پاها را بررسی کردیم. در قسمت دوم نیز نگاهی اجمالی به دلایل بروز آب ریزش بینی، تب و سرفه می اندازیم تا با دلایل این پدیده ها بیشتر آشنا شویم.

 

چرا واشر بینی شل می‌شود؟

آبریزیش بینی جزو مشکلاتی است که بزرگ و کوچک را درگیر می کند. عوامل متعددی در بروز این مشکل دخیل هستند، مانند سرماخوردگی، آلرژی، گریه، رطوبت، سرما و غیره.


اما از نظر پزشکی این پدیده را به واکنش مخاط بینی نسبت می دهند که موکوس (ترشحات داخل بینی) بیشتری تولید می کند. مخاط بینی که داخل بینی را پوشانده، به طور طبیعی مرطوب است و موکوس را تولید می کند تا محیط بینی مرطوب بماند. اما سوال اینجاست در چه شرایطی مخاط، ترشحات بیشتری دارد و باعث آبریزش بینی می‌شود؟

تب در کودکان زیر شش ماه باید جدی گرفته شود، زیرا در این سن، بدن هنوز قادر به کنترل افزایش درجه حرارت خود نیست


زمانی که مخاط بینی از گرد و غبار تحریک می‌شود، موکوس بیشتری تولید می کند تا بتواند از پیشروی عناصر خارجی جلوگیری کرده و از بدن محافظت کند.


در واقع نخستین وظیفه‌ی بینی، فیلتر کردن هوای وارد شده به آن است تا از ورود هر نوع گرد و غبار یا عناصر خارجی دیگر به مجاری تنفسی جلوگیری کند.


اگر این گردوغبار از پرزهای بینی (سد اولیه) عبور کند، از طریق عطسه به بیرون رانده می‌شود.

زمانی که پای نفوذ ویروس یا باکتری به بدن در میان است، مخاط وارد عمل شده و واکنش نشان می دهند. در این صورت رگ های خونی گشادتر شده و گلبول های سفید بیشتری آزاد می کند تا میکروب ها را از کار بیاندازند.


در صورت آلرژی نیز مخاط حساس شده و زمانی که با هر نوع ماده ی آلرژی زا (گرده ی گیاهان و غیره) مواجه می‌شود، شروع به تولید گلبول های سفید بیشتری می کند. این همان واکنش آلرژیک است که از همان ابتدای ورود گرده ها، کلید می خورد و بینی کیپ می‌شود.


در واقع مایعی که از بینی سرازیر می‌شود، مایع ترشح شده توسط بدن و برای محافظت ما است.


تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بینی خود را تخلیه کنید تا تمام عناصر مهاجم گیر افتاده در این موکوس خارج شود و مخاط بتواند از نو با عوامل مهاجم مقابله کند.

 

چرا بدن مثل کوره آتش می‌شود؟

تب یک زنگ خطر است که بدن به صدا در می آورد. افزایش درجه حرارت بدن نشان می دهد که ارگان ها تهدید شده اند. البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود. تب همچنین به شما می گوید که بدن با تمام قوا وارد عمل شده و در حال مقابله با مهاجمان است. کاهش تب زمانی اتفاق می افتد که زنگ خطر، خاموش شود و بدن بر دشمن غلبه کند.


حتما می دانید که دمای طبیعی بدن انسان بین 36 و 37 درجه سانتیگراد تنظیم شده است. البته این درجه در همه افراد ثابت نیست و دمای برخی افراد کمتر از 35.5 درجه سانتی گراد و برخی دیگر بالای 37 درجه سانتیگراد است.


زمانی صحبت از تب به میان می آید که این دما به بالای 37 درجه سانتیگراد برسد.


توجه داشته باشید رسیدن درجه حرارت بدن به 40 درجه سانتیگراد، فرقی با درجه حرارت 38 ندارد و به معنی حادتر بودن شرایط بیمار نیست.

 

تب در کودکان

تب بیماری نیست، یک علامت است 

تب کردن بیماری محسوب نمی شود، بلکه این وضعیت نشان دهنده وجود یک بیماری است. تب در کودکان زیر شش ماه باید جدی گرفته شود، زیرا در این سن، بدن هنوز قادر به کنترل افزایش درجه حرارت خود نیست.


توجه داشته باشید که درجه حرارت بدن بر حسب فعالیت های جسمانی فرد تغییر می کند؛ به عنوان مثال بچه ها بعد از ورزش و تحرک بدنی بالا، دچار دمای بدن 38 درجه می‌شوند.

واقعیت این است که سرفه واکنشی علیه میکروب‌ها نیست، بلکه عکس‌العملی طبیعی در برابر تغییرات ایجاد شده در ناحیه گلو است


افزایش درجه حرارت بدن زمانی هشداردهنده وجود یک بیماری است که پایین نیاید. بنابراین توصیه می کنیم اگر متوجه تب در کودک خود گشتید، دو مرتبه (هر یک ساعت یک بار) درجه حرارت بدن وی را اندازه گیری کنید.


در این صورت متوجه خواهید شد که تب ناشی از بیماری است و یا صرفا افزایش دمای بدن ساده ای بوده است.


تبی که به مدت چند ساعت فروکش نکند، نشان می دهد که بدن دچار مشکل شده و باید تحت بررسی پزشکی قرار بگیرد.

 

مراقب باشید درجه حرارت بدن بیمار بالاتر نرود

تب علاوه بر اینکه نقش هشداردهنده دارد، نقش محافظت کننده نیز دارد. افزایش درجه حرارت بدن برای محدود کردن گسترش ویروس ها است . بنابراین همیشه لازم نیست که به هر قیمتی تب بیمار را پایین بیاورید. برعکس لازم است که اجازه ندهید درجه حرارت بدن وی بیشتر شود.


برای این کار بهتر است لباس های اضافی فرد را در بیاورید و هرگز دست یا پای او را در آب یخ قرار دهید، زیرا اگر بدن دچار سرمای شدید شود، رادیاتور داخلی خود را فعال کرده و بیش از پیش، دمای خود را بالا می برد.


گرمایی که بدن تولید می کند از بخار کردن آب بدن است. بنابراین در حین تب، حتما به فکر تامین آب بدن بیمار باشید و به طور مرتب به وی آب و مایعات خنک بدهید.


فراموش نکنید که درجه حرارت بدن، شب ها یک تا دو درجه بالاتر از روز است. در سیکل زنانه نیز درجه حرارت بدن در حین تخمک گذاری افزایش پیدا می کند و حدود یک تا دو درجه بالاتر از زمان معمولی است.

سرفه نقش مهمی در تنفس دارد. علاوه بر دفع ترشحات به بدن کمک می کند تا از شر ترکیبات نامناسب دیگری مانند گردوغبار یا دیگر عناصر مهاجم خلاص شود. 

  

چرا سرفه می کنیم؟

زمانی که بیمار هستیم، سرفه می کنیم. اما گاهی بدون اینکه بیمار باشیم نیز سرفه می کنیم. سوال اینجاست سرفه کردن به چه دردی می خورد؟

واقعیت این است که سرفه واکنشی علیه میکروب ها نیست، بلکه عکس العملی طبیعی در برابر تغییرات ایجاد شده در ناحیه گلو است.


در واقع بدن با سرفه کردن می خواهد ترشح برونش ها را تخلیه کند. بنابراین سرفه کردن نقش مهمی در سلامتی بدن دارد.


زمانی که سرما می خوریم ترشحات گلو بیشتر می‌شود تا بدن از خود در برابر میکروب ها دفاع کند.


اگرچه حتی بدون وجود میکروب ها نیز این ترشحات به طور طبیعی وجود دارند، اما میزان آنها بسیار کم است. به همین دلیل اکثر ما صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب، سرفه های جزئی داریم که در اثر تجمع ترشحات در شب است.

 

تاثیر مخرب دخانیات

افراد سیگاری به دلیل مصرف دخانیات، دستگاه تنفسی آسیب پذیرتری دارند و بیشتر سرفه می کنند.


سرفه های صبحگاهی این افراد شدیدتر و همراه ترشحات بیشتری است. به خاطر اینکه بدن با ترشحات بیشتر قصد دارد با آسیب های دخانیات مقابله کند.


توجه داشته باشید اگر سرفه بدون دلیل خاصی مانند سرماخوردگی و غیره، به مدت طولانی ادامه داشته و با تنگی نفس همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن مورد بررسی قرار بگیرد.


سرفه نقش مهمی در تنفس دارد. علاوه بر دفع ترشحات به بدن کمک می کند تا از شر ترکیبات نامناسب دیگری مانند گردوغبار یا دیگر عناصر مهاجم خلاص شود. 


مطالب مرتبط:
6 بیماری عجیب بدون علت معلوم
17 ویژگی عجیب بدن (1)
17 ویژگی عجیب بدن (2)
علل عجیب و غریب درد
8 نشانه عجیب آلرژی
10 تاثیر عجیب کم خوابی (1)
10 تاثیر عجیب کم خوابی (2)
چند راه عجیب برای سرما نخوردن
11 علت عجیب افسردگی
بیماری عجیب انسان مجسمه‌نما
11 واقعیت عجیب درباره اجزای شکم

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.