تبیان، دستیار زندگی
با اعلام خبر توافق هسته ای شبکه های اجتماعی پر شد از انواع تبریک، شوخی، تحلیل و .... . از تبریک هنرمندان گرفته تا 80 هزار کامنت فارسی در اینستاگرام اوباما.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اینستاگرام بعد از توافق هسته ای


با اعلام خبر توافق هسته ای شبکه های اجتماعی پر شد از انواع پیام ها و تصاویر مربوط به این اتفاق. از تبریک هنرمندان گرفته تا 80 هزار کامنت فارسی در  اینستاگرام اوباما.

اینستاگرام بعد از توافق هسته ای

شبکه های اجتماعی محلی است برای بازتاب همه اتفاقاتی که می افتد؛ فرقی هم نمی کند چه موضوعی داشته باشد تنها تفاوتش در اهمیت موضوع است که چه اندازه توجه کاربران را به خود جلب کند. مذاکرات هسته ای و شخص محمد جواد ظریف از موضوعاتی است که تا به حال چندین مرتبه در شبکه های اجتماعی جریان ساز شده؛ آخرین و مهمترین آنها بعد از اعلام خبر توافق هسته ای است.
هر چقدر فضای توئیتر خبری است و لحظه‌ به‌ لحظه اخبار مرتبط با این رویداد در این شبکه اجتماعی منتشر می‌شود، در اینستاگرام بازار تبریک گفتن و انتشار عکس ‌هایی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران داغ است. در فیس‌بوک هم فضای بینا بینی حاکم است و کاربران این شبکه با عکس و متن به استقبال این رویداد رفته‌اند.
مهم ترین بحث کاربران شبکه های اجتماعی در فضای مجازی مربوط به ابراز موافقت یا مخالفت با این توافق و استدلال های آنها در این زمینه است. در حالی که برخی از این افراد از توافق یاد شده اظهار خوشحالی کرده و با ارسال تصاویر شادمانی خود یا لطیفه هایی ابراز احساسات می کردند، برخی دیگر نیز با برشمردن نقاط ضعف توافق یاد شده در مورد پیامدهای آن هشدار دادند.
بسیاری هم تصاویر صفحات اول روزنامه های ایران و همین طور کاریکاتور های منتشر شده در آنها در مورد توافق را باز نشر دادند.

هنرمندان توافق هسته ای را تبریک گفتند

محسن تنابنده: یکی از شوخی‌ ها و تکیه کلام‌ هایی که این روزها در فضای مجازی بسیار به کار می‌رود عبارت «بگیرم ناپلئونی ره؟» از زبان کاراکتر رحمت سریال پایتخت است. از لحظه اعلام حصول توافق، این عبارت در قالب ‌ها و عکس‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازتولید می‌شود. در همین رابطه محسن تنابنده هم در اینستاگرام‌ اش عکسی از عوامل سریال پایتخت را منتشر کرد که همگی شیرینی ناپلئونی در دست دارند و تنابنده نوشته: "هسته‌ ای مبارک. بفرمایید ناپلئونی"

قریحه ‌ی طنز کاربران ایرانی در این فضا باعث خلق پست ‌هایی شده که گاهی رویکرد اجتماعی دارند و گاهی رویکرد سیاسی


فریدون آسرایی:" همونطور که اطلاع دارید تا لحظاتی دیگه توافق هسته ای امضا میشه و یقینا شاهد شادی مردم در سراسر کشور خواهیم بود از طرفی عده ای رو خواهیم داشت که منافع بسیاری رو با برداشته شدن تحریم ها از دست خواهند داد و بزودی سعی در مخدوش جلوه دادن این توافق خواهند بود اگاه باشید و با هر نوع عقیده سیاسی از این توافق حمایت کنید چون تحریم ها همیشه قشر ضعیف جامعه رو تحت تاًثیر قرار میده."

مهدی یراحی: "درود به شرف هرکسی که در مسیر برابری و شرافت انسان ها تلاش می‌کند.»

رضا صادقی: "الهـی چنان کن سر انجام کار / تو خوشنود باشی و ما رستگار .... ممنون مردم که صبور بودین و ممنون دکتر ظریف که تلاش کردین .. یا علی»

 باران کوثری: "همیشه برای من بیست و سه تیر ماه با بقیه روزها فرق داشته ولی امسال فرق داشتنش متفاوت تر شده تبریک می گم این روز رو به تاریخ ایران. امیداورم همیشه به خوبی از این اتفاق یاد شه".

علی لهراسبی: "همون رویایی، من پر از مجنونم / من دماوندم، که پای تو میمونم ...تبریک..امیدوارم شرایط به نفع کشور و مردم عزیزمون بشه.»

اینستاگرام بعد از توافق هسته ای

موجی از جوک ها و شوخی ها

هنوز توافق نهایی رسما اعلام نشده بود که موج شوخی ‌ها و جوک ‌های هموطنانمان درباره توافق هسته‌ای به راه افتاد؛ برخی از این شوخی‌ها را با هم مرور می‌کنیم:
خدافظ فلافل ........... سلام مک دونالد/ رفتم ماست خریدم........... بقیشو پراید داد بهم .......... چه می کنه این توافق!! / جـان کـری خطاب بـه محمد جـواد ظریف در حـاشیـه نشست سه جانبه بـا موگرینی: "جـواد دو دقیقه اون بـالکن هتل و وِل کن بیا بشین توافقنامه رو بنویسیم تـمـوم شه بره دیگه / مشترك گرامی بابت شیرینی توافق ٥ هزار تومان از حساب شما كسر گردید......بانك ......../  امروز بعد توافق رفتم خرید،کلی جنس خریدم گفتم چقدر میشه؟ فروشنده گفت دو ریال! هیچی دیگه پول خرد نداشتم صد تومنی دادم، گفتم بقیه پول انعام! بنده خدا فروشنده سکته کرد!

اینستاگرام بعد از توافق هسته ای

اینستاگرام اوباما هم بی نصیب نماند

ساعتی بعد از اعلام توافق هسته ای باراك اوباما تصویری تبلیغاتی از خود منتشر كرد تا رضایت از بیمه اجتماعی شان را بسنجد كه با واكنش هزاران كاربر جوان ایرانی مواجه شد. بیش از ٨٠ هزار كامنت فارسی شوك بزرگی بود برای دپارتمان رسانه ای رئیس جمهور . كامنت هایی از شوخی، شعارهای سیاسی موافق و مخالف و كلی نظر مختلف دیگر.


فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: خبر آنلاین/ فارس/ سینما نگار/ کافه سینما

مطالب مرتبط:
طوفان توئیت‌ ایرانی‌ها برای ظریف
واکنش کاربران اینترنت به توافق هسته‌ای