تبیان، دستیار زندگی
رئیس مجلس از زحمات طاقت فرسا و مجدانه رئیس جمهور، ظریف و تیم مذاکره کننده تقدیر و تشکر کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقدیر لاریجانی از ظریف و تیم مذاکره‌کننده


رئیس مجلس از زحمات طاقت‌فرسا و مجدانه رئیس‌جمهور، ظریف و تیم مذاکره کننده تقدیر و تشکر کرد.


علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی مجلس در نطق قبل از دستور با تشکر از زحمات تیم مذاکره کننده هسته‌ای، گفت: بر خود لازم می‌دانم ابتدا از زحمات طاقت فرسا و مجدانه جناب آقای دکتر روحانی و دکتر ظریف وزیر امور خارجه و دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و همه تیم مذاکره کننده قدردانی و تشکر کنم که در این مدت قریب به دو سال مذاکره در مقابل گروه 1+5،‌ مذاکرات سختی را به پیش بردند.

ظریف و لاریجانی

نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: مدیریت مذاکرات می‌تواند در نوع خود کم‌نظیر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با مرور تاریخچه سخت مذاکرات هسته‌ای، گفت: اگر در نگاه کلان به تاریخ رفتار خشن و همراه با فشار شورای امنیت در ساماندهی تحریم‌ها نسبت به کشورهای مختلف نظری بیفکنیم، این دریافت حاصل می‌شود که کشورهای تحت فشار تحریم‌ها غالبا از بستر زمان با دقت و به موقع استفاده نکردند.

وی افزود: به همین دلیل یا دچار وادادگی تاسف‌بار شدند و یا حربه به دست حریفان زورگو دادند که در لباس دفاع از ساختار سازمان ملل دست به خشونت بزنند اما تجربه نظام جمهوری اسلامی نشانگر عمق هوشمندی در دیپلماسی بود که توانست منطق خویش را در فناوری هسته‌ای بر کرسی بنشاند و حریفان را وادار به پذیرش متن اصلی دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بومی خویش کند و این دستاورد گرانقدری در تاریخ اینگونه مناقشات خواهد بود.

نماینده مردم قم با تبیین ارکان موفقیت دیپلماسی هسته‌ای، گفت: این توفیق دیپلماتیک بر چند رکن اصلی استوار است. اول، اگر این دستاورد یک پیروزی است که هست، از آن خداوند است که بار دیگر خداوند ملت ایران را پیروز کرد. دوم، هدایت‌های ارزشمند حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته که با تشخیص به موقع صحنه و ایجاد زمینه آرایش حل و فصل موضوع و ارشادات مستمر هم حرکت ایجابی دیپلماتیک کشور را حمایت و هدایت کرد و هم در بزنگاه‌ها به طرف مقابل هشدار لازم دادند تا از زیاده خواهی دست بردارند.

لاریجانی افزود: همانگونه که در سخنرانی روز قدس گفتم رهبری فرزانه انقلاب در همه بخش‌های مسئله هسته‌ای پیش‌قدم بودند. این سخن گرانقدر امام خمینی (ره) که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند را نباید فراموش کنیم. ما صمیمانه به خاطر رهنمودها و حمایت‌های ارزشمند رهبر عزیز در طول بیش از دو دهه فعالیت هسته‌ای کشور از ایشان سپاسگزاری می‌کنم.

به گفته نماینده مردم قم، ایستادگی و بردباری ملت طی بیش از یک دهه گذشته و تشویق مسئولان به حفظ دستاوردهای ملی کشور در زمینه دانش هسته‌ای پشتوانه عظیمی بود که امروز در این توافق باید در مقابل این هوشمندی ملت سر تعظیم فرود آورد.

وی افزود: تاثیر این قدرت ایستادگی ملت به حدی بود که یکی از مسئولان 1+5 پس از توافق اخیر اذعان داشت «در مقابل ایران نمی‌توانستیم ساختار تحریم را حفظ کنیم». باید قدر این صلابت ملت را که همراه با دعای خیر آنان بود،‌ دانست. قدرشناسی واقعی از این ظرفیت ملت به تلاش مجاهدانه در رفع مشکلات اقتصادی آنان است که باید اولویت نخست کار دولت و مجلس قرار گیرد و میدان جدید حرکت کشور را میدان مسابقه در توسعه برای تولید و کار و تلاش کنیم تا معضل بیکاری و تورم علاج شود.

این توفیق دیپلماتیک بر چند رکن اصلی استوار است. اول، اگر این دستاورد یک پیروزی است که هست، از آن خداوند است که بار دیگر خداوند ملت ایران را پیروز کرد. دوم، هدایت‌های ارزشمند حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته که با تشخیص به موقع صحنه و ایجاد زمینه آرایش حل و فصل موضوع و ارشادات مستمر هم حرکت ایجابی دیپلماتیک کشور را حمایت و هدایت کرد و هم در بزنگاه‌ها به طرف مقابل هشدار لازم دادند تا از زیاده خواهی دست بردارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش دانشمندان هسته‌ای کشور در این پیروزی هسته‌ای، گفت: تلاش دانشمندان و شهدای بلند مقدار هسته‌ای و صد البته نقش همه شهدای بزرگوار که تلاش مجاهدانه آنان و روح منزه آن عزیزان انرژی قدرتمند در تحقق این دستاورد ملی بود و با خلوص نیت به ارواح مطهر آنان درود می‌فرستیم و از زحمات بی‌شائبه و ارزشمند آنان سپاسگزاری می‌کنیم همچنین از تلاش‌های همه دولت‌ها و مسئولان هسته‌ای گذشته کشور قدردانی می‌کنم.

لاریجانی با اشاره به کلیات توافق هسته‌ای، گفت: در سطح کلی توافق همه این تلاش‌ها منجر به نتیجه‌ای شد که کشورهای قدرتمند هیچ‌گاه حاضر به پذیرش آن نبودند و در قطعنامه‌های مختلف و اظهارات سیاسی آنان همیشه تعلیق تمامی بخش‌های هسته‌ای ایران ذکر می‌شد اما امروز مجبور شدند همگی نه تنها فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران که شامل غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و آب سنگین را بپذیرند که همکاری در توسعه آن را نیز در توافق ذکر کردند.

نماینده مردم قم افزود: گرچه برای مدتی محدودیت‌هایی در توافق آمده است اما در ازای آن همه تحریم‌های اقتصادی را لغو می‌کنند و این معنا هم در مقدمه و هم در بخش رفع تحریم‌ها با دقت کافی آورده شده است که «این برجام موجب لغو جامع کلیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم‌های چند جانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران و نیز شامل گام‌هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.»

وی افزود: اینکه برخی مسئولان کشورهای 1+5 پس از توافق ادعا کردند لغو تحریم‌ها تدریجی است احتمالا «آرزوهای» خود را بیان کردند چون متن توافق این مسئله را تایید نمی‌کند و یا مقصودشان تحریم‌های بخش اشاعه‌ای است که نزد نظام جمهوری اسلامی و مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی تمرکزی بر این امر از ابتدا نبوده چرا که ما در کسب این دانش هسته‌ای متکی به دیگران نبودیم و شاید شگرد این گونه گردگویی برای مقابله با مشکلات درونی آنهاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار منطقه‌ای توافق هسته‌ای، گفت: شعف و سرور دوستان ما در منطقه که در پیام‌های خود پس از توافق ظهور داشت و خشم و غضب مسئولان رژیم صهیونیستی که اختیار از کف دادند، نشانگر این معناست که این توافق توانست شروران منطقه را در انزوا قرار دهد، همانطور که میدان جدیدی برای همکاری کشورهای اسلامی و منطقه با جمهوری اسلامی باز شد.

نماینده مردم قم در توصیه به کشورهای همسایه گفت: از این ظرفیت سازنده بهره‌برداری کنید. این ظرفیت می‌تواند بستر ارزشمندی برای ایجاد امنیت پایدار متکی بر اراده ملت‌ها در منطقه باشد.

این سخن گرانقدر امام خمینی (ره) که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند را نباید فراموش کنیم

وی با تشکر از اقدامات سلطان قابوس، حاکم عمان، گفت: از تلاش‌ها و ابتکار عمل ایشان تشکر می‌کنم. ما هیچگاه نقش آفرینی مثبت و سازنده دوستان خود در منطقه را فراموش نمی‌کنیم.

لاریجانی با اشاره به روحیه مسئولیت‌پذیری مقایسه مصوبه مجلس شورای اسلامی و آنچه که در کنگره آمریکا به تصویب رسید، گفت: به خوبی روحیه مسئولیت پذیری در سطح ملی و هوشمندی در بهره جستن از زمان در حل و فصل یک موضوع مهم را نشان می‌دهد که کنگره آمریکا مصوبه خود را دستاویز مناقشات داخلی خود قرار داد اما مجلس شورای اسلامی با مصوبه خود چارچوب حرکت رو به جلو را مدون کرد.

وی تاکید کرد: لازم می‌دانم از فهم دقیق و همت ارزشمند و به موقع نمایندگان عزیز سپاسگزاری کنم. تبعا چه متن اصلی و چه ضمائم آن از اجزا و ریزه‌کاری‌های فنی و حقوقی برخوردار است که باید در این مرحله با دقت لازم مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس از آنان خواست با نگاه ملی و مثبت و سازنده به جزییات توافق بپردازند. در مرحله بررسی محتوای حقوقی و فنی توافق نظیر تدوین قانون اخیر با تآنی و کارشناسی در متن گام به پیش برداریم و نه اظهارات سیاسی دیگران که هر یک منشایی خاص دارد و نه قطعات غیرپیوسته که گاهی در رسانه‌ها منعکس می‌شود تا آنچه مصلحت ملت عزیز است، تحقق یابد.

نماینده مردم قم افزود: به زودی با حضور وزیر خارجه هم در جریان کلیات مذاکرات و هم متن اصلی قرار خواهیم گرفت.

لاریجانی در پایان عید سعید فطر را به مردم تبریک گفت.

بخش سیاست تبیان

منبع : ایسنا