تبیان، دستیار زندگی
از مهمترین حركت‌های سیاسی و دانشجویان در تاریخ ایران، اعتراض دانشجویان در 16 آذر 1332 به ورود معاون رییس جمهور آمریكا ، نیكسون، به خاك ایران پس از كودتای 28 مرداد بود که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان توسط...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دکترای حقوق از دست جنایتکاران!


چکیده: از مهمترین حركت‌های سیاسی و دانشجویان در تاریخ ایران، اعتراض دانشجویان در 16 آذر 1332 به ورود معاون رییس جمهور آمریكا، نیكسون، به خاك ایران پس از كودتای 28 مرداد بود که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان توسط رژیم پهلوی گردید .

از مهمترین حركت‌های سیاسی و دانشجویان در تاریخ ایران، اعتراض دانشجویان در 16 آذر 1332 به ورود معاون رییس جمهور آمریكا، نیكسون، به خاك ایران بود. بعد از كودتای 28 مرداد 1332، رژیم شاه كه توانسته بود با كمك اربابان انگیسی و آمریكایی خود بر اریكه قدرت بازگردد، در صدد برآمد قدرت را بیش از پیش قبضه كند. نیكسون، معاون رییس جمهوری وقت آمریكا، آیزنهاور، در آذر 1332 راهی ایران گردید تا نتیجه كودتایی را كه سازمان جاسوسی آمریكا، سیا، رهبری كرده بود از نزدیك مشاهده كند.

در این زمان ملت ایران، در حال افسردگی به سر می‌برد و از نفاق و تفرقه‌ای كه استبداد توانسته بود در میان ملت ایجاد كند، ناراحت بود. در چنین شرایطی دانشجویان دانشكده‌های فنی، حقوق و علوم سیاسی، علوم‌، دندانپزشكی، پزشكی و داروسازی در دانشكده‌های خود، تظاهرات پرشوری علیه رژیم كودتا برپا كردند. روز 15 آذر، تظاهرات به خارج از دانشگاه كشیده شد و مأموران در زد و خورد با دانشجویان، شماری را مجروح و گروهی را دستگیر و زندانی كردند.

صبح 16 آذر 1332، گارد برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه كند. در یكی از كلاس‌های درس دانشكده فنی، چند تن از دانشجویان در اعتراض به حضور مأموران گارد، آنها را به مسخره می‌گیرند و مأموران گارد شاه با حمله به دانشجویان بی‌پناه،سه تن از آنان به نامهای مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی را به شهادت می‌رسانند.

فردای آن روز در جو خفقان و وحشت، نیكسون به دانشگاه تهران آمد و از دست جنایتکاران، دكترای حقوق دریافت كرد.

منبع: سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی