تبیان، دستیار زندگی
ضریب دسترسی به اینترنت در ایران به سرعت در حال رشد است؛ با این وجود همچنان بخش قابل توجهی از کاربران اینترنت از شیوه های اتصال به اینترنت و به ویژه روشهای جدید اتصال اطلاعات کاملی ندارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از کجا اینترنت بگیریم؟ضریب دسترسی به اینترنت در ایران به سرعت در حال رشد است؛ با این وجود همچنان بخش قابل توجهی از کاربران اینترنت از شیوه‌های اتصال به اینترنت و به ویژه روش های جدید اتصال اطلاعات کاملی ندارند.

اینترنت

صحبت‌ های مسئولان وزارت ارتباطات گویای آن است که طی دو سال گذشته تعداد کاربران اینترنت پرسرعت خانگی یا ADSL از سه میلیون به نزدیک 10 میلیون کاربر رسیده و در زمینه اینترنت همراه هم با ارتقاء خدمات ارائه شده و گذر از نسل دو یا همان GPRS  به نسل‌های بالاتر (3Gو 4G ) تعداد مشترکان به بیش از 10 میلیون نفر رسیده است.
بر این اساس می توان نتیجه گرفت که دسترسی سریع به اینترنت طی سال های گذشته به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و بخش قابل توجهی از مردم به دنبال دسترسی به این خدمت هستند.
اما برای اتصال به اینترنت راه های مختلفی وجود دارد که با توجه به ورود گسترده به نسل‌های سه و چهار ارتباطی طی یک سال گذشته، برخی شیوه ‌های جدید نیز به راه‌ های قبلی افزوده شده و طبیعتا داشتن اطلاعات جامع درباره این شیوه‌ ها می‌تواند مشترکان را در خرید بهترین و کارآمدترین سرویس یاری کند.
البته پیش از انتخاب سرویس لازم است مشترک برای خود مشخص کند که قرار است چه حجم اینترنتی را با چه سرعت و قیمتی و در چه محدوده جغرافیایی خریداری کند چرا که این موارد از موضوعات مهم دسترسی به شمار می روند.
اینترنت پرسرعت خانگی یا ADSL
طی یک سال گذشته با توجه به پایان انحصار رایتل و ورود اپراتورهای اول و دوم کشور به عرصه ارائه خدمات اینترنت باند پهن موبایل(3Gو 4G ) به نظر می رسد شیوه غالب مشترکان برای اتصال به اینترنت بهره گیری از تلفن همراه باشد اما بر اساس آمارهای رسمی که از تابستان سال گذشته تا کنون به روز نشده اتصال از طریق ADSL  محبوب ترین شیوه ایرانیان برای دسترسی به اینترنت است.
در این شیوه مشترکان به ازای پرداخت مبلغی مودمی را از مخابرات یا 11 شرکت های ندا خریداری کرده و به ازای هر ماه اشتراک مبلغی را پرداخت می کنند.
افرادی که از ADSL استفاده می کنند از این امکان برخوردارند که مودم های خود را به شکل سیمی یا بی سیم خریداری کنند. در مودم های سیمی که استفاده از آنها کمتر است کاربر می تواند به واسطه یک سیم رابط مودم را به دستگاه مدنظر خود (رایانه خانگی، لپ تاپ یا تبلت) نصب کرده و از اینترنت تنها برای یک دستگاه که به مودم متصل است بهره بگیرد.
اما در مودم های وایمکس یا بی سیم فرد می تواند از طریق یک مودم به طور همزمان برای چندین دستگاه از رایانه گرفته تا تلفن همراه اینترنت داشته باشد. همچنین مشترک می تواند بر اساس میزان مصرف خود حجم خاصی از دیتا را خریداری کند.
این شیوه اگرچه از نظر سرعت و حتی قیمت مزایایی نسبت به سایر شیوه ها دارد اما اشکال عمده ای نیز دارد و آن اینکه این سرویس بر روی خط تلفن ارائه می شود و تنها در محدوده محل سکونت فرد در دسترس خواهد بود. در برخی مناطق مخابراتی هم ممکن است شرکت های مختلف به دلایل متعدد قادر به ارائه سرویس نبوده و تنها مخابرات این سرویس را ارائه کند.

که طی دو سال گذشته تعداد کاربران اینترنت پرسرعت خانگی یا ADSL از سه میلیون به نزدیک 10 میلیون کاربر رسیده و در زمینه اینترنت همراه هم با ارتقاء خدمات ارائه شده و گذر از نسل دو یا همان GPRS به نسل‌های بالاتر (3Gو 4G ) تعداد مشترکان به بیش از 10 میلیون نفر رسیده است


اینترنت موبایل از GPRS تا 3G و 4G
شیوه دیگری که طرفداران بسیار دارد و به ویژه با گسترش دسترسی مردم به نرم افزارهای ارتباطی موبایل بیشتر مورد توجه قرار گرفته شیوه اتصال از طریق اپراتورهای تلفن همراه است.
در این روش مشترک می تواند از طریق سیم کارت خود از اینترنت نیز استفاده کند. در این شیوه تا سال گذشته اپراتورهای اول و دوم کشور به ارائه اینترنت نسل دو یا GPRS می پرداختند که این روش از سرعت چندان بالایی برخوردار نبوده و به همین دلیل کمتر مورد توجه مشترکان قرار می گرفت.
اما از شهریور ماه سال گذشته با پایان یافتن دوره انحصار رایتل، همراه اول و ایرانسل نیز مجاز به ارائه اینترنت پهن باند شده و بدین ترتیب ارائه 3G و 4G  در بسیاری از شهرهای کشور عملیاتی شده و با توجه به سرعت بالای این نسل علاقمندی افراد برای استفاده از اینترنت موبایل به شکل قابل توجهی افزایش یافت.
در این روش کاربر می تواند از طریق سیم کارت خود به استفاده از اینترنت بر روی گوشی هوشمند یا تبلت سیم کارت ‌خور بپردازد اما علاوه بر این مورد اپراتورهای مختلف به ارائه مودم‌ های جیبی و همراه نیز پرداخته و مودم ‌های مختلفی را وارد بازار کرده اند.
این مودم ‌ها نیز دارای دو گونه هستند که در اولین گونه آنها مودمی شبیه به فلش در اختیار فرد قرار داده می شود تا از طریق اتصال آن به دستگاه مورد نظر فرد در هر منطقه ای بتواند از اینترنت سیم کارت استفاده کند.

اینترنت

البته در این شیوه باید به این نکته نیز توجه داشت که دسترسی به اینترنت پرسرعت نسل سه تنها در شرایطی میسر است که منطقه ای که شما در آن قرار دارید از سوی اپراتور تلفن همراهتان تحت پوشش 3G  درآمده باشد چرا که طی یک سال گذشته هنوز تمام نقاط کشور تحت پوشش این شبکه درنیامده است.
نکته دیگر آنکه استفاده آزاد از اینترنت سیم کارت در اغلب مواقع به هیچ عنوان به صرفه نیست و لازم است افراد پیش از دسترسی حتما بسته‌ های تشویقی اپراتورها را فعال کرده باشند تا با هزینه ای گزاف مواجه نشوند.
البته برخی اپراتورها نیز مودم های وایمکس یا بی سیم 3G و 4G  را نیز ارائه کرده اند که به واسطه استفاده از آنها می توان در شعاعی خاص به طور همزمان با وارد کردن رمز عبور برای 10 دستگاه از رایانه گرفته تا گوشی موبایل از اینترنت سیم کارت قرار گرفته در مودم استفاده کرد.
این شیوه اگرچه ممکن است در قیاس با ADSL از سرعت کمتر و هزینه بیشتری برخوردار باشد اما سادگی اتصال، عدم نیاز به ماندن در صف انتظار و از همه مهم تر دسترسی به اینترنت در نقاط مختلف و در حین حرکت از جمله مزایای آن است.
وایمکس و دایال آپ
فناوری وایمکس نیز از دیگر شیوه‌ های اتصال است که به تدریج جای خود را به شیوه‌ های دیگر می دهد. در این شیوه نیز فرد می تواند از طریق دو شرکت عمده ارائه دهنده این خدمات یعنی ایرانسل یا مبین نت مودمی را خریداری کرده و از طریق آن در نقاط مختلفی که تحت پوشش شبکه اپراتور است به اینترنت دسترسی داشته باشد.
اما تفاوت مودم های وایمکس با 3G در آن است که در شیوه 3G و 4G  در صورتی که تحت پوشش شبکه قرار داشته باشید حتی در حین حرکت هم امکان اتصال دارید اما در شیوه اتصال از طریق وایمکس چنین امکانی وجود ندارد.
شیوه دایال آپ نیز شیوه ای قدیمی در اتصال به اینترنت است که اگرچه ممکن است در نظر برخی به خاطره‌ها پیوسته باشد اما طبق آماری که تابستان سال گذشته ارائه شده همچنان علاقمندان خاص خود را دارد. در این شیوه نیز کاربران از طریق خرید کارت های اینترنت و استفاده از رمز کاربری و عبور آنها می توانند به ازای مبلغ پرداخت شده از اینترنت استفاده کنند.

بخش ارتباطات تبیان


منبع: ایسنا
مطالب مرتبط:
اینترنت 3G  بهتر است یا وایمکس؟