تبیان، دستیار زندگی
اشاره : كارت‌های‌حافظه بخش بسیار حساسی از تجهیزات ‌قابل‌حمل (مثل دوربین‌ها و گوشی‌های تلفن‌همراه) به شمار می‌روند. این كارت‌ها به دلیل تكنولوژی بسیار دقیقی كه در ساخت آن‌ها به كار رفته است و همچنین به دلیل پوشش بسیار شكننده‌...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفع عیب در كارت‌های حافظه


اشاره :

كارت‌های‌حافظه بخش بسیار حساسی از تجهیزات ‌قابل‌حمل (مثل دوربین‌ها و گوشی‌های تلفن‌همراه) به شمار می‌روند. این كارت‌ها به دلیل تكنولوژی بسیار دقیقی كه در ساخت آن‌ها به كار رفته است و همچنین به دلیل پوشش بسیار شكننده‌ای كه دارند، به‌شدت در‌مقابل محرك‌های خارجی مثل گرما، رطوبت و میدان‌های قوی مغناطیسی حساس بوده و از این لحاظ شبیه نوارهای مغناطیسی ضبط‌صوت هستند كه تا چند‌سال‌پیش محبوبیت زیادی در بین علاقمندان موسیقی داشتند.

كارت‌های حافظه عموماً در دستگاه‌ها و ابزارهای متفاوتی مورد‌ استفاده قرار‌می‌گیرند كه در برخی از آن‌ها مثل تلفن‌های همراه و دوربین‌های دیجیتال در یك پوشش قرار‌می‌گیرند و در برخی دیگر مثل كارت‌خوان‌های كوچك یا بعضی از كامپیوترهای كیفی، تا نیمه درون اسلات مخصوص قرار‌می‌گیرند و به این صورت در معرض ضربه‌های فیزیكی هستند. از این‌رو یكی از مهم‌ترین زمینه‌هایی كه این كارت‌ها را تهدید می‌نماید، همین آسیب‌های فیزیكی است. با این حال، غیر از این نوع تهدید، حوادث دیگری نیز در كمین آن‌هاست كه در ادامه به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌شود.

1- بیرون‌آوردن كارت حافظه در حالی كه یك برنامه در حال خواندن یا نوشتن روی كارت است. این حالت خصوصاً در هنگام استفاده از كارت‌خوان پیش می‌آید.

2- خالی‌شدن باتری هنگامی كه دستگاه در حال استفاده (خواندن یا نوشتن) از كارت است. ممكن است به دلیل افت ولتاژ ناگهانی دستگاه، به كارت حافظه آسیب وارد شود.

3- یك درایو ارتباطی قدیمی نیز می‌تواند از طریق خواندن یا نوشتن نادرست، موجب قفل شدن كارت حافظه شود.

4- آسیب‌های فیزیكی مثل زمین خوردن، خم شدن، خیس شدن و ...

البته ممكن است آسیب‌های دیگری نیز وجود داشته باشد كه تا امروز كسی آن‌ها را تجربه نكرده است! با این حال باید دانست كه در اكثر مواقع (و نه همیشه) مشكلات پیش‌آمده ناشی از یك ایراد نرم‌افزاری قابل رفع است. حالت سخت‌افزاری اصولاً تحت‌تأثیر آسیب‌های فیزیكی اتفاق می‌افتد، كه در اثر یك سری جابه‌جایی در بیت‌ها و بایت‌های موجود روی سطح كارت حافظه پیش می‌آید و معمولاً قابل بازیابی نیست. اما در حالت نرم‌افزاری می‌توان با انجام كارهای خاصی مشكلات را برطرف كرد.

ایرادات نرم‌افزاری در اكثر موارد موجب معیوب شدن یا بی‌ارزش شدن سیستم‌فایل حافظه می‌شوند و با فرمت مجدد كارت حافظه قابل رفع هستند.

دقت نمایید در صورت فرمت کردن تمامی اطلاعات ذخیره شده در کارت پاک خواهند شد.

احتمالاً گوشی تلفن همراه شما این امكان را می‌دهد كه كارت معیوب را مجدداً فرمت كنید. (هر چند برخی گوشی‌ها مثل NOKIA 6600 ،N-GAGE یا SIEMENS SX1 معمولاًبا كارت‌های معیوب راه‌اندازی نمی‌شوند) در این حالت برای فرمت كارت چند راه پیش‌رو دارید:

• از یك وسیله دیگر كه امكان فرمت گوشی را فراهم می‌سازد، برای فرمت كردن كارت استفاده كنید.

• از یك كارت‌خوان به همراه یك سیستم‌عامل، نظیر ویندوز، استفاده كنید.

• وسیله مورد استفاده را با یك كابل USB به كامپیوتر متصل نمایید و از داخل ویندوز آن را فرمت كنید.

در بین حالت‌های گفته شده استفاده از یك كارت‌خوان، ساده‌ترین راه ممكن است. كارت حافظه را درون كارت‌خوان قرار دهید و آن را به كامپیوتر متصل كنید و اجازه دهید تا ویندوز، این وسیله جدید را شناسایی كند.

البته بهتر است ابتدا اجازه دهید كارت‌خوان خالی، از سوی ویندوز شناسایی شود و سپس كارت را درون آن قرار دهید. توجه كنید كه به دلیل تقارن فیزیكی این كارت‌ها، در تشخیص جهت قرارگیری آن‌ها در كارت‌خوان اشتباه نكنید.

نرم‌افزار جستجوگر ویندوز ‌(WINDOWS EXPLORER) را باز كنید. یعنی روی آیكون MY COMPUTER روی دسكتاپ كلیك كنید تا باز شود. در این حالت، حتماً حداقل یك آیكون با نام REMOVABLE DRIVE در فهرست درایوهای موجود روی حافظه كامپیوتر دیده می‌شود. البته اگر كارت‌خوان شما دارای پنج یا شش اسلات ورود كارت‌های مختلف باشد، به همان تعداد هم درایوهای REMOVABLE DRIVE خواهید دید كه تنها اسلاتی كه كارت داخل آن قرار دارد فعال است و بقیه خالی هستند.

معمولاً درایو فعال با یك رنگ متفاوت از بقیه مشخص می‌شود. اما اگر هیچ تفاوتی بین آن‌ها نمی‌بینید، باید روی تك‌تك آن‌ها كلیك كنید تا درایو فعال بازشود. فراموش نكنید كه این درایوها همیشه با نام كلی REMOVABLE DRIVE شناخته می‌شوند و نباید آن‌ها را با درایوهای حافظه كامپیوتر مثل درایو ‍C: یا :D اشتباه بگیرید.

هنگامی كه درایو حاوی كارت معیوب را كلیك می‌كنید، یك پیغام خطا نمایش داده می‌شود كه اعلام می‌كند درایو مذكور قابل خواندن نیست. روی درایو موردنظر كلیك راست كنید و گزینه FORMAT را كلیك نمایید. اصولاً تمامی دوربین‌ها و تلفن‌های همراه، امكان خواندن فرمت FAT را دارند.

ولی بسیاری از آن‌ها با فرمت FAT32 و NTFS و فرمت‌های دیگر سازگار نیستند. توجه داشته باشید كه گزینه QUICK FORMAT را فعال نكرده باشید. در این حالت احتمالاً كارت حافظه شما فرمت شده و قابل استفاده است.

احتمال دارد این روش در موارد خاص جواب ندهد. در این حالت از روش دوم استفاده كنید كه شرح آن به این صورت است:

از منوی START ویندوز، گزینه RUN را انتخاب كنید تا كادر RUN باز شود. در خط فرمان RUN عبارت CMD را وارد نمایید و دكمه OK را كلیك كنید. یك پنجره فرمان شبیه پنجره MS-DOS باز می‌شود. حال باید این عبارت را تایپ كنید.

FORMAT I:/FS:FAT

البته حرف "I" در این فرمان نشان‌دهنده نام درایوی است كه می‌خواهید آن را فرمت كنید.

كاملاً دقت داشته باشید كه با این فرمان درایوهای اصلی كامپیوتر را فرمت نكنید. این فرمان بسیار قدرتمند است و در بسیاری از موارد بهتر از فرمان فرمت خود ویندوز عمل می‌كند.

اگر باز هم كارت حافظه مذكور قابل استفاده نیست، بهتر است یكی دیگر از روش‌های فرمت (وسیله دیگر) را امتحان كنید. در صورت عدم موفقیت در تمامی روش‌ها، احتمالاً مشكل كارت ‌معیوب، سخت‌افزاری است كه عموماً تحت شرایط گارانتی هم قرار نمی‌گیرد. اما اگر هر یك از این روش‌ها مورد استفاده واقع شود، حداقل از پرداخت هزینه بازسازی كارت به فروشندگان و تعمیركنندگان تلفن‌های همراه معاف خواهید بود. ضمن این‌كه اگر از روش‌های ذكر شده استفاده كنید، می‌توانید سال‌ها بدون مشكل از كارت حافظه خود استفاده كنید.

منبع : ماهنامه عصر شبکه


مطالب مرتبط:

1. كارت‌های هوشمند الکترونیکی و انواع آن

2. حافظه و انواع آن در كامپیوتر

3. نحوه انتخاب یك دوربین دیجیتال