تبیان، دستیار زندگی
همه ما به دلیل اجتماعی بودن و نیازهایی که داریم همواره در تلاش هستیم با دیگران در تعامل باشیم. دوست داریم دیگران ما را درک کنند، نیازهایمان را بشناسند و به ارزش گذاری هایمان احترام بگذارند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیگران را درک کنید

همه ما به دلیل اجتماعی بودن و نیازهایی که داریم همواره در تلاش هستیم با دیگران در تعامل باشیم. دوست داریم دیگران ما را درک کنند، نیازهایمان را بشناسند و به ارزش‌ گذاری‌ هایمان احترام بگذارند اما یک مانع بزرگ مانع دستیابی ما به این هدف ارزشمند و حیاتی است : فیلترهای ذهنی.

فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره
دیگران را درک کنید

آیا می‏ دانید چرا دیگران شما را درک نمی‌ کنند و در موارد مختلف حتی با نزدیکان و عزیزان خود دچار اختلاف و مشکل می‌ شوید؟چرا از درک دیگران عاجز هستید و راهکارهایی که برای نزدیک شدن به افراد در نظر می‌ گیرد کارآمد نیستند؟چه موانعی در مسیر برقراری ارتباط صحیح با دیگران و لذت بردن از روابط وجود دارند؟

همه ما به دلیل اجتماعی بودن و نیازهایی که داریم همواره در تلاش هستیم با دیگران در تعامل باشیم. دوست داریم دیگران ما را درک کنند، نیازهایمان را بشناسند و به ارزش‌ گذاری‌ هایمان احترام بگذارند اما یک مانع بزرگ مانع دستیابی ما به این هدف ارزشمند و حیاتی است : فیلترهای ذهنی. ذهن تمام انسان‌ ها بر اساس تجربیات گذشته ، باورها و ارزش‌ هایی که در مسیر زمان به‌ دست آورده‌ اند، فیلترهایی در ذهن خود ایجاد کرده‌ اند و تمام رویدادها و اتفاقات را از منظر این فیلترها می‌ نگرند. همه ما در تعاملات خود دچار اشتباه پیش ‌قضاوت ‌کردن می‌ شویم و دنیا را تنها از منظر ارزش‌ ها و اصول فکری خود ارزیابی و تحلیل می‌ کنیم . فقدان آگاهی ما از این فیلترهای ذهنی  (در خودمان و دیگران) و ناشناخته ماندن منظور و افکارمان از یکدیگر، به صورت مداوم بر مشکلات اجتماعی ما چه در محیط کار و چه در محیط خانواده می‌ افزایند و ما را بیش از پیش به سمت افسردگی و ناامیدی پیش می‌ برند.

کتاب" دیگران را درک کنید" به نویسندگی "بورلی دی.فلکسینگتون" شما را با ساختارهای ناخودآگاه ذهن، فیلترهای ذهنی و کارکردهای احساسی مغز آشنا ساخته و روش‌ های برخورد صحیح با این فرآیندها را یادتان خواهد داد.نویسنده در کتاب حاضر با تکیه بر مبانی علم روان‌شناسی به معرفی و توضیح پنج رازطلایی برای برقراری رابطه صحیح و پایدار پرداخته است و با بیان مثال‌ هایی کاربردی و قابل درک، رفتارها، تصورات و ذهنیت‌ های غلط مردم را آشکار می سازد. این پنج راز در قالب این عنوان‌ها خلاصه شده است: «همه چیز از من شروع می‌شود»؛ «نوع رفتار مابین خودمان شکل می‌گیرد»؛ «ارزش‌های شما مهم‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید»؛ «تصور نکن منظورت را نمی‌دانم» و «من خوبم اما بدون شک تو خودت نیستی».

نویسنده در کتاب حاضر با تکیه بر مبانی علم روان‌شناسی به معرفی و توضیح پنج رازطلایی برای برقراری رابطه صحیح و پایدار پرداخته است و با بیان مثال‌ هایی کاربردی و قابل درک، رفتارها، تصورات و ذهنیت‌ های غلط مردم را آشکار می سازد.

آشناسازی افراد با کارکردهای ذهن در تحلیل و ارزیابی اتفاقات و روابط ،آموزش مهارت‌ های پایه‌ای در برقراری ارتباط و تعامل صحیح با دیگران، آشناسازی افراد با روش‌ های درک دیگران و تغییر دادن اشتباهات و رفتارهای نادرست آنها،توانمندسازی افراد در شناخت اشتباهات ذهنی و رفتاری خود و اصلاح آنها در جهت برقراری ارتباط‌ های موثر ،توانمندسازی افراد در شناخت ارزش‌ ها و باورهای متنوع افراد در جامعه ،توانمندسازی افراد در لذت بردن از زندگی و تعامل با انسان‌ ها ، از اهداف  اصلی این نوشتار می باشند و مخاطبان با مطالعه و انجام تمرین‌های این کتاب می‌توانند خود را به دیگران به صورت صحیح معرفی کنند، تفاوت‌ با دیگران را به فرصت‌ هایی برای پیشرفت و موفقیت تبدیل نمایند ، در روابط بین‌فردی، منظور اصلی یکدیگر را متوجه شوند، در زندگی با افراد لجباز و سرسخت به خوبی کنار بیایند، در مصاحبه‌ها با اعتماد به نفس بالا حاضر شوند؛ تیم‌های موفق و کارآمد را رهبری کنند، دیگران را درک کنند و....

مشخصات کتاب
نویسنده:بورلی دی.فلکسینگتون
مترجم: مهسار مشتاق
ناشر: ابوعطا

منابع: کتاب دیگران را درک کنید