تبیان، دستیار زندگی
تحمل پوسته های عمیق روی پوست و تغییر رنگ پوست به طلایی و شکلاتی و پوست های ته دیگی، پاداش طاقت آوردن برابر چند ساعت تابیدن آفتاب بر پوست است؛ پوست های برنزه ای که امروز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عاقبت دردناک پوست‌های ته‌دیگی


تحمل پوسته‌های عمیق روی پوست و تغییر رنگ پوست به طلایی و شکلاتی و پوست‌های ته‌دیگی، پاداش طاقت آوردن برابر چند ساعت تابیدن آفتاب بر پوست است؛ پوست‌های برنزه ای که امروز سرخی را از گونه‌ها گرفته و بعضا عاقبتی دردناک را برای متقاضیانش به تصویر می‌کشد.

برنزه کردن پوست

ترکیبات مختلف و گاهی عجیب برای ساختن پوست‌های ته‌دیگی و شکلاتی وجود دارد؛ از حمام آفتاب و سولاریوم و لوسیون‌های برنزه کننده گرفته تا آب هویج، دلستر، ‌قهوه، روغن زیتون و آب نمک.


در این میان پرسش هایی وجود دارد؛ مثل اینکه آیا کسانی که پوست خود را با آفتاب برنزه می‌کنند، به عوارض آن نیز اهمیت می‌دهند؟


آیا کسانی که از دستگاه سولاریوم برای زیباتر شدن استفاده می‌کنند، به آسیب‌های احتمالی آن فکر می‌کنند؟


کسانی که شیفته برنزه شدن هستند، همانند افراد سیگاری، هر چه از مضرات اشعه ی ماورای بنفش بشنوند و بخوانند، باور نمی ‌کنند یا اگر هم باورشان شود، آن روز را دورتر از آن می ‌بینند که بخواهند از ترسش پا روی دلشان بگذارند و قید برنزه کردن پوستشان را بزنند.


اما پزشکان راجع به عوارض اشعه ی ماورای بنفش نور خورشید، با اطمینان‌تر از مضرات سیگار کشیدن حرف می ‌زنند.

دکتر محمد گلشنی، دبیر انجمن متخصصان پوست کشور درباره عوارضی که برنزه کردن می‌تواند به همراه داشته باشد، می گوید:
«پیری زودرس، ‌لکه‌های پوستی مانند کک و مک‌، لن تی گو و ملاسما،‌ خشکی پوست و سوختگی‌های درجه یک و دو از عوارض برنزه کردن پوست با آفتاب هستند.

هر کسی مختار است که با دانستن عواقب هر کاری، آن را انجام دهد، اما افرادی که علاقه ‌مند به برنزه کردن هستند، باید بدانند که در سال‌های آینده، حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پیرتر و شکسته ‌تری خواهند داشت

برنزه کردن با آفتاب، احتمال سرطان‌های پوست مانند ملانوم، BCC وSCC را افزایش می‌دهد که با رنگ پوست نیز ارتباط دارد. هرچه پوست روشن‌تر باشد، احتمال ابتلا به سرطان نیز بیشتر می‌شود.


افراد با پوست خیلی روشن نیز بهتراست به هیچ عنوان در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرند و همیشه از کرم‌های ضدآفتاب با فاکتورهای حفاظتی بالای 25 استفاده کنند.


در کشوری آفتاب خیز مانند ایران باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد.


زنان می‌توانند به جای استفاده از ترکیبات گیاهی نظیر هویج و گوجه فرنگی و ... از کرم‌های اتوبرنز که مورد تایید وزارت بهداشت نیز هستند و نیاز به آفتاب هم ندارند، استفاده کنند.


متاسفانه عوارض استفاده از سولاریوم نیز غیر قابل بازگشت است. در سولاریوم ‌از لامپ‌های UVB و UVA استفاده می‌کنند و عوارض آن نیز مانند آفتاب‌ سوختگی، ‌پیری زودرس و لک پوستی است.


نور خورشید ممکن است فوایدی داشته باشد، اما استفاده از سولاریوم کاملا مردود است.»

سولاریوم

دکتر عباس انتظاری، متخصص پیشگیری از بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو آکادمی زیبایی آمریکا و عضو انجمن لیزر پزشکی ایران نیز در این باره اظهار می دارد:


«واژه برنزه کردن یا TANNING از اروپا نشات می گیرد و بیشتر در زنان جوان اروپایی که پوست بسیار روشنی داشتند، استفاده می شد.


بیشتر افراد جلوی نور آفتاب اقدام به برنزه کردن پوست خود می کنند.


در حال حاضر بسیاری از سالن های آرایشی و زیبایی نیز به صورت مصنوعی و با استفاده از دستگاه سولاریوم (تصویر بالا) اقدام به برنزه کردن پوست افراد می کنند.


به هر حال، چه پوست به صورت طبیعی و به اصطلاح در حمام آفتاب برنزه شود و چه با استفاده از روش های مصنوعی برنزه گردد، مکانیسم تغییر رنگ پوست یکسان است. در هر دو حالت از اشعه فرابنفش برای برنزه کردن استفاده می شود که مهم ترین عامل ایجاد سرطان های پوستی، همین اشعه فرابنفش نوع A است.


لایه ی اوزن در سرتاسر کره ی زمین نازک ‌تر شده است و حفره‌های موجود در آن، که تهدیدی برای پوست به شمار می ‌روند، همچنان در حال افزایش هستند.


هر کسی مختار است که با دانستن عواقب هر کاری، آن را انجام دهد، اما افرادی که علاقه ‌مند به برنزه کردن هستند، باید بدانند که در سال‌های آینده، حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پیرتر و شکسته ‌تری خواهند داشت.


افرادی که در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرند، بیشتر در معرض تخریب سلولی و پیری پوست، افزایش چین و چروک و تغییر رنگ دایمی پوست، ضعف ایمنی در سطح سلول های پوستی و افزایش عفونت های سطحی پوست می شوند.


بر اساس جدیدترین مطالعات علمی معلوم شده است، افرادی که از دستگاه های برنزه کننده پوست استفاده می کنند در سنین بسیار پایین تری مبتلا به سرطان سلول بازل پوست می گردند و بر اساس این مطالعه شانس بروز سرطان پوست در زنان استفاده کننده از این روش ها بیشتر بوده است.


بنابراین از نظر پزشکی، برنزه کردن پوست به هیچ عنوان توصیه نمی شود، بلکه همواره باید یادآوری کرد تمام افراد برای پیشگیری از پیری پوست و پیشگیری از سرطان های پوستی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و از برنزه کردن پوست و نیز حمام آفتاب گرفتن بدون ضد آفتاب، پرهیز نمایند.»

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

منابع:
ایسنا
باشگاه خبرنگاران


مطالب مرتبط:
برنزه کردن پوست در بارداری خطری ندارد؟
نسل سوخته!
تخت‌های برنزه اعتیاد می‌آورند
خطرات سولاریوم برای پوست
عوارض برنزه کردن زیاد پوست
برای برنزه شدن، راه بی ‌خطری هست؟
خطرات و مضرات آفتاب گرفتن
از مواجهه زیاد با نور آفتاب بپرهیزید
12 راه برای خراب کردن پوست


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.