وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. اما ممکن است گاهی به دلیل تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون ها یک تا دو هفته به تأخیر افتد. با این حال، برای پیشگیری و درمان تأخیر مذکور می توان از طب گیاهی بهره برد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

۶ درمان گیاهی برای جلوگیری از تأخیر در قاعدگی


سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. اما ممکن است گاهی به دلیل تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون‌ها یک تا دو هفته به تأخیر افتد. با این حال، برای پیشگیری و درمان تأخیر مذکور می‌توان از طب گیاهی بهره برد...

قاعدگی در زنان و دختران از زمان بلوغ آغاز می‌شود و با یائسگی پایان می‌یابد. مدت خونریزی، معمولاً ۳-۵ روز طول می‌کشد، اما بین ۲-۸ روز نیز می‌تواند متغیر باشد. اگر چه برای درمان تأخیر در عادت ماهانه، داروهای زیادی وجود دارد اما راه‌های طبیعی و گیاهی نیز هست که چند نمونه از این راه‌ها در ادامه توضیح داده شده است.

جعفری

۱. جعفری
جعفری برای اغلب زنان، سبزی قابل دسترسی است که بیشترین تأثیر را برای درمان عقب‌افتادگی قاعدگی دارد. بدین منظور می‌توان این گیاه را به صورت چای گیاهی و ۳ تا ۴ بار در روز مصرف کرد.

هم جعفری خشک و هم نوع تازه آن می‌تواند برای درمان بی‌نظمی قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. چای جعفری را در آب جوش بریزید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از این که کاملاً رنگ گرفت، مصرف کنید.

 

۲. زنجبیل
زنجبیل را به‌راحتی می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. درست مانند جعفری، این گیاه را نیز می‌توانید به صورت پودر یا تازه مصرف کنید. این ماده محرک است و ممکن است پس از مصرف، احساس گرگرفتگی کنید اما در درمان بی‌نظمی قاعدگی بسیار موثر است. زنجبیل را به چای خود اضافه کنید یا آن را با آب بجوشانید و ۳ بار در روز مصرف کنید تا قاعدگی منظمی داشته باشید.

 

۳. میوه‌هایی چون انبه، انار و آب انگور
ثابت شده تعدادی از میوه‌ها برای درمان تأخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آن‌ها انبه است. می‌توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به‌خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است. روزانه مقداری آب انگور بخورید اما در مصرف آن زیاده‌روی نکنید زیرا موجب فقر آهن می‌شود. مصرف روزانه آب انار نیز به قاعدگی منظم شما کمک می‌کند.

چای بومادران

 

۴. بومادران
بومادران گیاه دارویی دیگری است که برای درمان مشکلات قاعدگی از جمله تأخیر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌راحتی می‌توانید آن را از عطاری‌ها تهیه کنید. این ماده موجب تعادل هورمون‌های بدن زنان می‌شود. زمانی که قاعدگی شما به تأخیر افتاد، چای سرد بومادران را ۳ تا ۴ بار در روز مصرف کنید. این گیاه در کاهش درد نیز موثر است.

 

 

۵. سبزیجات
سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ نیز برای درمان تأخیر قاعدگی مناسب‌اند. اگر دچار بی‌نظمی قاعدگی شده‌اید، جوشانده خیار چنبر تلخ را ۳ بار در روز مصرف کنید.

ثابت شده تعدادی از میوه‌ها برای درمان تأخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آن‌ها انبه است. می‌توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به‌خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است

۶. ریشه انجیر هندی
ریشه انجیر هندی درمان فوق‌العاده‌ای برای تأخیر قاعدگی است. جوشانده آن را به همراه شیر قبل از خواب مصرف کنید. این روند را در ۳ چرخه قاعدگی متوالی خود دنبال کنید تا تأثیر آن را ببینید.


عقب‌افتادگی قاعدگی برای سلامت زنان مضر است و ممکن است منجر به بیماری‌های خطرناکی شود. درمان‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، روش‌های قابل اعتماد و موثری برای تأخیر قاعدگی است. البته اگر نسبت به هر کدام آلرژی دارید، از خوردن آن‌ها امتناع کنید.


 

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: سلامانه

 

مطالب مرتبط:
مصرف دوره ای دانه ها کمک به تعادل هورمونی بانوان 
بخور نخورهای دوران قاعدگی
مواد غذایی برای کاهش یک درد زنانه
غذاهای تشدیدکننده سندرم پیش از قاعدگی
خوردنی‌های ممنوعه‌ی عادت ماهانه
مواد غذایی مفید برای کاهش تنش‌های پیش از قاعدگی
تأثیر تغذیه بر قاعدگی
6 ماده‌ی غذایی برای تسکین دردهای زنانه
بهداشت و تغذیه در دوران عادت ماهانه
تأثیر تغذیه بر اندومتریوز
غذاهای فوری؛ عاملی برای دردهای پیش از قاعدگی
8 ماده غذایی مفید برای بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی
کاهش دردهای قاعدگی با گیاهان
گیاهان دارویی موثر بر سندرم پیش از قاعدگی

 

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین