سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با كمك همكاران ، فعالیت های غنی سازی را برای تابستان دانش آموزانتان تدارك ببینید . مثلا در زمینه یك موضوع مشخص، فعالیت های متنوعی طراحی كنید. موضوعات مورد نظر ، می تواند مباحث درسی سال آینده دانش آموزان باشد....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تابستان و معلم

تابستان و معلم

مدیریت كلاس :

كارهای ابتكاری در تابستان :
1- با كمك همكاران ، فعالیت های غنی سازی را برای تابستان دانش آموزانتان تدارك ببینید . مثلا در زمینه یك موضوع مشخص، فعالیت های متنوعی طراحی كنید. موضوعات مورد نظر ، می تواند مباحث درسی سال آینده دانش آموزان باشد. مثلا اگر یكی از دروس علوم سال آینده ، درس آشنایی با فضا باشد، موضوع فضا را انتخاب كنید. سپس این موضوع را با مطالب ریاضی و ادبیات و علوم خوانده شده در سال قبل تلفیق نمایید. مثالی ازفعالیت ها شامل مكان یابی  سیاره ها در منظومه شمسی با راهنمایی های داده شده و یا حل مساله های ریاضی برای ساختن مدل یك سفینه فضایی است.

 

همچنین می توانید فهرستی از كتاب های تخیلی درباره فضا و اطلاعاتی راجع به روش تهیه غذاهای حاضری در فضا، نام سایت های كامپیوتری مربوط به این موضوع و مجله هایی كه راجع به وقایع فضایی می نویسند را در اختیار بچه ها قرار دهید.
دانش آموزان با شروع سال تحصیلی تكالیف تابستانی خود را به معلم جدید تحویل خواهند داد. این روش موضوعی، برای طراحی فعالیت های تابستانی برای معلمان جالب است و ضمن حفظ مهارت های تحصیلی دانش آموزان، آن ها را علاقه مند به شروع سال تحصیلی آینده می نماید.


2- در تابستان كارت پستال هایی برای دانش آموزان جدید خود بفرستید. و در آن كمی از خودتان و اهدافتان در سال جاری توضیح دهید.همچنین مطالبی مانند كارهایی كه آن ها برای آماده شدن ورود به كلاس بعدی می توانند در خانه انجام دهند را بنویسید. همچنین مطالب پایه ای كه آن ها باید دارا باشند را ذكر كنید مثلا برای كلاس اولی ها بنویسید: (حتما شما باید بتوانید از 1 تا 10 را بشمرید) (حتما باید بتوانید بدون كمك دیگران بند كفشتان را ببندید و یا از دستشویی استفاده كنید)


بچه ها خیلی دوست دارند كه نامشان را روی پاكت نامه ببینند و از دریافت نامه های شما لذت می برند و گرچه پست نامه ها و خرید كارت ها هزینه كمی در بر دارد ولی دانش آموزان در سال جدید در مهارت های پایه بسیار مسلط هستند. این كارت ها تاثیر اولیه خوبی روی والدین دانش آموزان خواهد داشت .


تابستان و معلم

رفع تعارضات بین دانش آموزان :
1- برای ممانعت از خبرچینی بچه ها از یكدیگر كه زمان با ارزش یادگیری را به هدر می دهد، جعبه مقوایی ساده ای را با برچسب (شكایات) درست نمایید. حالا بچه ها به جای گفتگو با شما و ابراز مشكلاتشان در مورد همكلاسی ها، اتفاقات را روی یك تكه كاغذ می نویسند و داخل جعبه شكایات می اندازند. هر روز جعبه را خالی كنید، و به بچه ها در آن موارد مشاوره دهید. همچنین از بچه ها بخواهید اعمال خوبی كه در كلاس می بینند را بنویسند و تمجیدهای خود را از همكلاسی ها داخل جعبه زیبایی به نام (تعریف ها) بیندازند. در پایان هفته پیام های تعریف و تمجید را به دانش آموزان مربوطه بدهید. البته معمولا تعدادی پیام قدردانی نیز برای شما یافت خواهد شد.!

2- وقتی دانش آموزان با دلخوری یا شكایتی پیش شما می آیند از آن ها بخواهید پشت (میز صلح) با هم مباحثه نمایند. در آنجا بچه ها حدود 5 تا 10 دقیقه باهم صحبت كنند و برای حل مشكلاتشان از تكنیك های رفع اختلاف استفاده كنند. آن ها روبروی هم بنشینند و به صحبت های یكدیگر گوش دهند تا به راه حلی برسند و سپس طرحی را برای جلوگیری از ناسازگاری ها و دعواهای بعدی ارائه دهند. در موقعیت های جدی تر، هر دو طرف ملزم به امضاء متنی برای حفظ صلح و دوستی باشند.


روش های انتقال از یك فعالیت به فعالیت دیگر:

دستاوردهای پژوهشی دبیرستان تزکیه، غرفه2

1- هنگام انتقال بچه ها از فعالیتی به فعالیت دیگر، می توانید مدل یك چراغ راهنمایی را روی تخته سیاه بچسبانید. هرگاه زمان مربوط به یك فعالیت در حال اتمام باشد رنگ زرد را نمایش دهید تا بچه ها بدانند كه باید كم كم از آن كار دست بكشند مثلا وسایل كار خود را جمع و وسایل كار بعدی را آماده كنند. وقتی بچه ها رنگ قرمز را مشاهده كنند به معنی توقف كامل فعالیت است. یعنی روی صندلی هایشان بنشینند و آماده شروع فعالیت بعدی شوند. با نمایش رنگ سبز بچه ها شروع به انجام فعالیت بعدی نمایند. 

 

2- هنگام انتقال بچه ها از یك فعالیت به فعالیت دیگر، متمركز كردن مجدد بچه ها كار مشكلی است. این روش ساده ای برای این كار می باشد. شعر جالبی را انتخاب كنید و هر گروه از بچه ها را ملزم به حفظ چند خط از آن نمایید. هرگاه بخواهید بچه ها را ساكت كنید و توجه آن ها را جلب نمایید. با فریادی ، آن ها را به خواندن شعر مذكور فرا خوانید. بچه ها فورا از انجام كارهای دیگر منصرف شده و همه با هم شعر را از حفظ می خوانند. این روشی بسیار عالی است.


3- برای انتقال بچه ها از یك فعالیت یا درس به فعالیت دیگر به جای فریاد زدن، برای جلب توجه بچه ها فقط مكان خود را دركلاس عوض كنید. بدین منظور می توانید، علامت ضربدر بزرگی كف كلاس در جلوی آن با استفاده از نوار چسب های رنگی درست كنید. برای علامت دادن به بچه ها و درخواست توجه فوری آن ها فقط بگویید (به محل ضربدر توجه كنید) سپس به طرف آن نقطه حركت نمایید. این نقطه مكان عالی برای اعلان های صحبگاهی، فراخوانی بچه ها برای صف بستن، اعلام تكالیف و كارهای دیگر است همچنین بچه ها موقع بیان كارهایشان و بازدید كنندگان موقع صحبت كردن با كلاس، می توانند در این نقطه بایستند.تابستان و معلم

 

استفاده از وقت های مرده
1- اگر دانش آموزان شما در دقایق پایانی كلاس قبل از زنگ تعطیل شدن مدرسه، بی قراری می كنند، این روش را امتحان كنید. روی برگه های كاغذی موضوعات جالبی را از كتاب های علمی مانند كتاب ركوردها یادداشت كنید. برگه ها راد اخل كیسه ای بیندازید. در دقایق پایانی كلاس كیسه را بیرون بیاورید و با برقراری سكوت یكی از برگه ها را بخوانید. در داخل كیسه تعدادی برچسب، مداد پاك كن و سایر جوایز ارزان قیمت برای بچه هایی كه بیشترین توجه را به شما داشتند قرار دهید.

2- با دوختن تكه پارچه های اضافی به یكدیگر، آن ها را از یك باریكه چوب آویزان كنید. سپس آن را با منگوله های مختلف تزیین نمایید و بدین ترتیب یك پرده نمایش درست كنید.

وقتی بچه ها منتظر شنیدن زنگ ناهار یا زنگ تعطیل شدن مدرسه هستند و صف بسته اند، نام یكی از بچه ها را تصادفی انتخاب كرده و او را برای اجرای برنامه برای كلاس صدا بزنید. پرده را در مقابل دانش آموز آویزان كرده و برنامه او را برای بچه ها اعلام نمایید. این برنامه می تواند گفتن یك لطیفه یا اجرای یك حركت ورزشی یا خواندن یك شعر باشد. سپس پرده را بالا برده و در پشت دانش آموز آویزان كنید. این فعالیت. دقایق پایانی كلاس را كه قبلا بیهوده به هدر می رفت به فرصتی برای ابراز وجود دانش آموز تبدیل می كند.

 


مرکز یادگیری سایت تبیان


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین